کد سجام چیست؟ به همراه آموزش گام به گام تصویری

سلام خدمت همراهان گرامی پولدار باشی، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا به صورت تصویری و قدم به قدم با نحوه ی دریافت کد سجام آشنا بشید. کد سجام دروازه ی ورود شما به بازار بورس هست. نحوه ی ثبت نامش هم به صورت اینترنتی و غیر حضوری از طریق سایت سجام هست.

کد سجام چیست؟

سجام مخفف عبارت “سامانه جامع اطلاعات مشتریان”، بستری منسجم و یکپارچه برای ثبت اطلاعات مشتریان در بازار سرمایه است. کلیه فعالان بازار سرمایه کشور (بازار اوراق بهادارو بورس‌های کالا) اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی، ایرانی و خارجی مکلف هستند ظرف ۶ ماه از تاریخ تیرماه ۹۷ با مراجعه به نشانی https://dara.csdiran.com/Sejam و با ورود اطلاعات خواسته شده نسبت به ثبت نام در این سامانه اقدام کنند.

ثبت نام در این سامانه سجام جایگزین ارائه تمامی مدارک و اطلاعات ضروری خواهد بود که اشخاص موظفند هنگام دریافت کد سجام و خدمات نسبت به ارائه آنها اقدام نمایند.ثبت نام در “سجام” یکبار برای همیشه و یکبار برای کلیه ارکان بازار از جمله تشکلهای خود انتظام ، نهادهای مالی، خریداران واحدهای صندوقهای سرمایه گذاری و ناشرانی خواهد بود که در بازار سرمایه اقدام به ارائه خدمات می کنند.

ثبت نام کنندگان کد سجام پس از احراز هویّت، از ارائــه اطلاعات مجدد و مکرر در بازار سرمایه بی نیاز بوده و با یکبار ثبت نام به کلیه خدمات بازار سرمایه ایران دسترسی خواهند داشت.از تاریخ صدور اطلاعیّه مربوطه ارائه کلیه خدمات به اشخاص حقیقی و حقوقی جدید در بازار سرمایه از جمله صدور کد معاملاتی در کلیه بورس ها، صدور واحدهای صندوق های سرمایه گذاری، صدور کد سبدگردانی و … صرفاً پس از ثبت نام در این سامانه امکان پذیر خواهد بود

مراحل ثبت‌نام و دریافت کد سجام برای اشخاص حقیقی

  1. برای ورود به سامانه سجام، https://dara.csdiran.com/Sejam کلیک کنید.
  2. بیانیه مربوط به مزایا و خدمات سجام را مطالعه و در صورت موافقت تایید نمایید و به صفحه اصلی ثبت‌نام وارد شوید.
  3. “ثبت‌نام اولیه” را انتخاب نمایید. شماره همراه خود را وارد نموده و پس از وارد کردن کد امنیتی، بر روی دکمه فعالسازی کلیک کنید. در این مرحله کد ۴ رقمی به شماره همراه ثبت شده شما، پیامک می‌شود. پس از ورود و تایید به مرحله بعد وارد شوید.
  4. در این مرحله مشتری حقیقی را انتخاب نموده و پس از وارد کردن تابعیت و کد ملی وارد مرحله بعدی ثبت‌نام شوید.
  5. در این بخش هزینه ثبت‌نام در سامانه سجام را به مبلغ ۱۰۰ هزار ریال از طریق درگاه اینترنتی بانک موردنظر خود پرداخت می‌نمایید.
  6. پس از تایید پرداخت، فرم­‌های موردنیاز شامل اطلاعات هویتی، ارتباطی و مالی مطابق با موارد خواسته شده را تکمیل نمایید.
  7. در مرحله آخر پس از ثبت کامل اطلاعات، کد رهگیری برای شما پیامک می‌شود. این کد باید تا زمان مراجعه به دفتر پیشخوان نگه‌داری گردد.

مراحل ثبت‌نام برای اشخاص حقوقی

مراحل اول تا سوم همانند حالت قبل است. در مرحله چهارم شما باید گزینه حقوقی را انتخاب کنید. سپس به صفحه پرداخت اینترنتی هدایت می‌شوید و بعد از پرداخت ۱۰۰ هزار ریال، باید مشخصات شخص حقوقی را وارد نمایید. پس از تکمیل فرم­‌ها و ذخیره آن پیامک کد پیگیری ۱۰ رقمی برای شما ارسال خواهد شد. در صورت ارسال نشدن این کد، اطلاعات وارد شده نیاز به ویرایش دارد. توجه به این نکته ضروری است که اشخاص حقوقی نیازی به حضور در دفاتر پیشخوان ندارند و ثبت آنها در سامانه سجام منوط به ثبت‌نام تمام اعضای هیئت مدیره، افراد دارای حق برداشت و اشخاص مجاز به سفارش در این سامانه است.

همچنین بخوانید : کد بورسی چیست ؟

مراحل ثبت‌نام برای نماینده قانونی

مراحل اول تا پنجم همانند حالت اشخاص حقیقی است. در مرحله ششم، شما باید گزینه‌ی نماینده قانونی را انتخاب نمایید.

سپس شما به‌عنوان نماینده قانونی فرد باید یکی از حالت‌های زیر را انتخاب کنید:

۱- ولی قهری (پدر و پدربزرگ فرزندان صغیر زیر سن قانونی): باید تمام صفحات شناسنامه خود و فرد موردنظر را در سامانه بارگذاری نمایید.

۲- قیم (کسانی که نیاز به سرپرست دارند و خودشان از نظر قانونی برای معامله مهجور تلقی می‌شوند): باید قیم‌نامه را در سامانه بارگذاری نمایید.

۳- وصی (از نظر قانونی مامور به انجام کاری برای فرد متوفی است): باید وصیت‌نامه را در سامانه بارگذاری نمایید.

۴- وکیل: باید وکالت‌نامه را در سامانه بارگذاری کنید.

باقی مراحل، همانند حالت قبل است.

البته باید به این نکته توجه کرد که اگر بخواهید به‌عنوان نماینده قانونی در سیستم ثبت‌نام کنید، باید پیش از آن به‌عنوان فرد اصیل در این سامانه ثبت‌نام کرده باشید.

آموزش تصویری ثبت نام در سامانه سجام

     ابتدا وارد آدرس https://dara.csdiran.com/Sejam شوید .

 روی دکمه ی ثبت نام  اولیه کلیک کنید .

پس از دریافت کد تأیید ارسالی به موبایل خود کد را در قسمت مربوط وارد نمایید و کادر « کد امنیتی » را تکمیل فرمایید و درآخرد کلید تأیید را فشار دهید .

در این قسمت نوع مشتری  ( حقیقی / حقوقی ) زا انتخاب نمایید و سایر فیلد ها را تکمیل نمایید سپس کلید « ذخیره  » را فشار دهید .

در صفحه بعد اصالت یا نمایندگی شخص ثبت نام کننده تعیین می گردد.

سپس در این صفحه می بایس کارمزد ایجاد کد سهامداری و تخصیص اتومایک دارایی که مبلغ ۱۰ هزار تومان می باشد پرداخت گردد.

با فشار دادن کلید پرداخت در صفحه ی قبل به درگاه اینترنتی پرداخت بانک ملت هدایت خواهید شد که در این صفحه می توانید با تکمیل فرم ذیل اقدام به پرداخت کارمزد مربوط نمایید .

در این صفحه به صورت شکل زیر  فاکتور پرداخت کارمزد شما نمایش داده خواهد شد

فرم بعدی شامل اطلاعات شخصی مشتری یا نماینده ی قانونی وی می باشد .

در این فرم اطلاعات ارتباطی ( راه های ارتباط با مشتری ) می بایست ارایه گردد.

در این قسمت می بایست مشتری کد سهامداری شخصی خود را ( کد بورسی ) ارایه نماید .

این فرم مربوط به اطلاعات شغلی مشتری می باشد . در این قسمت مشتری می بایست اطلاعات محل کار و شغلی فعلی خود را تکمیل نماید .

مشتری می بایست اطلاعات مالی شخصی فعلی  خود را  در فرم ذیل تکمیل نماید .

در فرم زیر اطلاعات حساب های بانکی فعال مشتری می بایست وارد گردد .

حساب هایی که توسط هر مشتری ارایه می گردد می بایست حساب غیر مشترک و مختص خود شخص باشد و در صورت نیاز مشتری می تواند از طریق همین سامانه نصبت به تغییر یا جایگزینی شماره حساب دیگری اقدام نماید .

در این صفحه مشتری متعهد می گردد که اطلاعات ارایه شده در فرم های قبلی صحیح بوده و درصورت بروز هرگونه تغییر یا تصحیح از طریق همین سامانه نسبت به تصحیح آن اقدام خواهد نمود

صفحه پایانی شامل نمایش اطلاعات ثبت شده مشتری جهت ملاحظه و در صورت لزوم اصلاح می باشد .

مقالات مرتبط 

نوسان گیری در بورس

نوسان گیری در بورس

می‌توان گفت نوسان گیری در بورس یک فرایند استراتژیک جذاب و درعین‌حال پر ریسک معامله است. این روش معامله به دنبال تغییرات سریع قیمت‌ها سود

ادامه مطلب
معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز یا معاملات آتی از روش‌های پر ریسک ترید در بازارهای بزرگ معاملاتی است. در این روش معامله‌گران با تخمین شرایط اقتصادی، اجتماعی و

ادامه مطلب
مدیریت سرمایه

مدیریت سرمایه

در دنیای تجارت مدیریت سرمایه به معنی داشتن دانش و مهارت برای انجام معاملات کم ریسک و به دست آوردن بیشترین بازدهی است. در اولویت

ادامه مطلب
ترید در بازار سرمایه

ترید در بازار سرمایه

با معامله یکی از مفاهیم اصلی در بازار سرمایه است. ترید در بازار سرمایه یعنی معامله کردن یک سهام، رمز ارز، جفت ارز، فلزات گران‌بها

ادامه مطلب

+ 200 دوره

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 350 کاربر

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 400 مطلب

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 50 کلاس

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

درباره پولدارباشی

خالق استراتژی معاملاتی لاک پشت طلایی در ایران کارشناس ارشد اعتباری و سرمایه گذاری بانک فوق لیسانس مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی لیسانس مهندسی صنایع گرایش برنامه ریزی و تحلیل سیستمها دارنده مدرک تحلیل تکنیکال از کاوندیش کالج انگلستان تحلیل گر و معامله گر بازار بورس و آتی سکه و زعفران

ارتباط با ما

اعتماد شما ، افتخار ماست!

طراحی سایت توسط دیجیتال مارکتینگ مای کاستومر