آشنایی با انواع ریسک در بورس

با سلامی مجدد خدمت همه ی اعضای خانواده ی بزرگ پولدارباشی. در این مقاله همراه شما هستیم تا انواع ریسک را با هم بررسی کنیم.

در انتها و با مطالعه ی این مقاله شما به پاسخ پرسش های زیر خواهید دستیافت :

  • تفاوت ریسک سیستماتیک با ریسک غیر سیستماتیک چیست؟
  • ریسک غیر قابل حذف چیست؟
  • ریسک بازار یعنی چه؟
  • تعریف ریسک مشخص چیست؟
  • مرور کلی روش های کاهش ریسک چیست؟

ریسک سیستماتیک و روش های مدیریت آن

به خطر پذیری و یا ریسکی که مربوط به کل بازار است، گفته می شود. این ریسک غیر قابل حذف است. این خطر پذیری مربوط به بازار می باشد. پس نام های دیگر آن «ریسک غیر قابل حذف» و «ریسک بازار» می باشد.

معمولا این ریسک غیر قابل پیش بینی می باشد. این گونه ریسک ها بنا به تاثیر کلی که بر بازار دارند اجتناب ناپذیر هستند.

بر خلاف روش هایی که خدمتتان در مقالات قبل عرض کردیم، این ریسک را با تنوع سبد دارایی نمی توان کامل مدیریت و کنترل کرد. تنها روش هایی که کامل می توان در این مدل ریسک استفاده کرد عبارت اند از «استراتژی پوشش ریسک» یا Hedging و «استراتژی تخصیص دارایی»

به عنوان نمونه با وارد کردن بخشی از نقدینگی خود به بازار طلا یا مسکن می توانید ریسک سیستماتیک خود را کاهش دهید.

برای آشنایی بیشتر با این استراتژی ها شما باید در دوره های افراد حرفه ای شرکت کنید و با تمرین فراوان این مهارت های حرفه ای را کسب کنید. تا در مقابل ریسک های سیستماتیک بازار ضد گلوله شوید.

به عنوان نمونه درگیری و جنگ در خلیج فارس یک خبر منفی برای بازار می باشد. این خبر بر کل بازار تاثیر می گذارد. ربطی به تاثیر گذاری بر یک سهم یا صنعت ندارد. در چنین موقعیتی شما نیز نمی توانید کار خاصی کنید تا از زیان خارج شوید. تنها راه استفاده از استراتژی های معاملاتی حرفه است.

پیشنهاد می کنم در کانال تلگرام پولدار باشی عضو شوید. تا از کارگاه و دوره ی آموزشی بعدی حرفه ای ما مطلع شوید. تا با آموختن استراتژی های معاملاتی ریسک خود را کاهش دهید.

ریسک غیر سیستماتیک و روش های کنترل آن چیست؟

رسیک غیر سیستماتیک به ریسکی اطلاق می شود که منحصر به یک سهم یا صنعت می باشد. این ریسک با استراتژی های معاملاتی قابل مدیریت و حذف کردن می باشد. لذا نام دیگر آن «ریسک حذف شدنی» می باشد.

بهترین روش برای کنترل و مدیریت این ریسک، استفاده از سبد دارایی متنوع می باشد. سبد دارایی که در آن صنایع مختلف وجود دارند. با قرارگیری صنایع مختلف در یک سبد دارایی مقدار ریسک سیستماتیک آن سبد بسیار کم می شود.

چند نمونه از ریسک سیستماتیک :

  • افزایش قیمت سهم شرکت های پیمانکاری بزرگ کشور، پس از برنده شدن شرکت در مناقصه ی یک پروژه ی ملی
  • افزایش قیمت سهم یک شرکت ساختمانی، در کاهش قیمت مصالح ساختمانی پس از عقد پروژه ی ساختمانی بزرگ
  • کاهش قیمت شرکت لبنیاتی، پس از کاهش تعرفه ی واردات محصولات مشابه و یا افزایش تعرفه ی واردات برخی از مواد اولیه
  • کاهش قیمت سهم شرکت دارویی، پس از تحریم شرکت
  • کاهش قیمت سهم شرکت مواد غذایی در نتیجه ی اعتصاب کارکنان آن

مرور روش های مدیریت و کنترل ریسک

در ابتدا به شما پیشنهاد می کنیم که سه روش و تکنیک اصولی و اولیه برای مدیریت ریسک را از اینجا مطالعه کنید.

سپس با مفهوم حد ضرر آشنا شوید. فراموش نکنید که حد ضرر بسیار مهم و ضروری است. بدون داشتن حد ضرر و محاسبه ی آن هیچ گاه معامله نکنید.

مدیریت نقدینگی را فراموش نکنید. مدیریت نقدینگی شما را در ریسک سیستماتیک و غیر سیستماتیک یاری می کند. همچنین مدیریت نقدینگی به شما کمک می کند تا شکارچی فرصت های خوب بازار شوید.

سپس با مفهوم ریسک مساعد و نامساعد آشنا شوید. با تمرین و تکرار خود را به سمت ریسک مطلوب یا مساعد هدایت کنید.

فراموش نکنید که این روش ها را باید با تمرین و تکرار حرفه ای شوید. بر همین اساس از شما دعوت می کنیم با عضویت در کانال تلگرام پولدارباشی از آخرین کارگاه پولدارباشی مطلع شوید تا این تکنیک ها را با تمرین و تکرار فراوان بیاموزید.

مقالات مرتبط 

نوسان گیری در بورس

نوسان گیری در بورس

می‌توان گفت نوسان گیری در بورس یک فرایند استراتژیک جذاب و درعین‌حال پر ریسک معامله است. این روش معامله به دنبال تغییرات سریع قیمت‌ها سود

ادامه مطلب
معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز یا معاملات آتی از روش‌های پر ریسک ترید در بازارهای بزرگ معاملاتی است. در این روش معامله‌گران با تخمین شرایط اقتصادی، اجتماعی و

ادامه مطلب
مدیریت سرمایه

مدیریت سرمایه

در دنیای تجارت مدیریت سرمایه به معنی داشتن دانش و مهارت برای انجام معاملات کم ریسک و به دست آوردن بیشترین بازدهی است. در اولویت

ادامه مطلب
ترید در بازار سرمایه

ترید در بازار سرمایه

با معامله یکی از مفاهیم اصلی در بازار سرمایه است. ترید در بازار سرمایه یعنی معامله کردن یک سهام، رمز ارز، جفت ارز، فلزات گران‌بها

ادامه مطلب

+ 200 دوره

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 350 کاربر

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 400 مطلب

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 50 کلاس

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

درباره پولدارباشی

خالق استراتژی معاملاتی لاک پشت طلایی در ایران کارشناس ارشد اعتباری و سرمایه گذاری بانک فوق لیسانس مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی لیسانس مهندسی صنایع گرایش برنامه ریزی و تحلیل سیستمها دارنده مدرک تحلیل تکنیکال از کاوندیش کالج انگلستان تحلیل گر و معامله گر بازار بورس و آتی سکه و زعفران

ارتباط با ما

اعتماد شما ، افتخار ماست!

طراحی سایت توسط دیجیتال مارکتینگ مای کاستومر