سه تکنیک برای مدیریت ریسک در بورس

با سلام خدمت همه ی اعضای خانواده ی پولدار باشی. در این مقاله می خواهیم بهسه تکنیک کاملا کاربردی و عملی برای مدیریت ریسک در بورس بپردازیم. شما پس از مطالعه و تمرین این مقاله می توانید ریسک معاملات خود را به شدت کاهش دهید.

حتما شما هم داستان افرادی را شنیده اید که پس از سودهای بالا در بورس در یک معامله ی بد کل سرمایه ی خود را از دست داده اند. این افراد با انجام معاملات احساسی برای جبران ضرر، بیشتر ضرر می کنند تا جایی که ارزش کل سرمایه ی خود را از دست می دهند.

در این مقاله سه روش برای جلوگیری از ضرر شدید را برای شما عزیزان بیان می کنیم. هدف این روش ها به حداقل رساندن مقدار ضرر و جلوگیری از کاهش ارزش شدید سرمایه است.

هیچ چیز در بورس قطعی نیست. ممکن است با یک اتفاق غیر قابل پیش بینی ارزش سهمی که تحلیل کرده باشید به یکباره کاهش پیدا کند. پس باید با تعیین یک چهارچوب از ضررهای احتمالی زیاد جلوگیری کرد.

معامله در بورس همیشه به معنی سود نیست. بلکه قطعا هر معامله ای دارای زیان نیز می باشد. پس معامله گر باید با مدیریت به موقع زیان، به فکر بازدهی کلی مثبت باشد. یعنی کل سرمایه گذاری که انجام داده است دارای برآیندی مثبت باشد.

در واقع زمانی که قیمت بر خلاف پیش بینی و تحلیل شما حرکت می کند اگر به موقع از سهم خارج شوید باعث می شود که ضرر و زیان بیشتر نکنید. (این خود نوعی سود کردن محسوب می شود.)

قانون اول : سهم را قبل از رسیدن به مقاومت بفروش

در نزدیکی و قبل از مقاومت بفروش. اینکه صبر کنید تا قیمت یک سهم دقیقا به مقدار مقاومت پیش بینی شده ی شما برسد امری بسیار پر ریسک است. پس پیشنهاد پولدار باشی برای شما این است که قبل از رسیدن به آن مقدار سهم خود را بفروشید.

به عنوان مثال سهم وبیمه که قیمت آن زمان تحلیل ۴۰۰ تومان بود. بسیاری از کارشناسان مقاومت بعدی این سهم را ۶۰۰ تومان در نظر گرفتند. اما رشد این سهم تا محدوده ی ۵۸۰ تومان رسید و مجدد شاهد کاهش ارزش این سهم بودیم. چرا که اکثر معامله گران از مقاومت این سهم با خبر بودند و زودتر این سهم را فروختند.

پس شما هم برای مدیریت سرمایه و جلوگیری از ریسک بالا می توانید از این تکنیک استفاده کنید.

خرید یک سهم در کف کف و فروش در سقف سقف تقریبا غیر ممکن است. به عنوان نمونه بیت کوین به عنوان ارز دیجیتال، در سال گذشته بین ۳۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ دلار نوسان قیمتی داشت. اما افراد بسیار کمی را می شناسیم که در ۳ هزار دلار بیت کوین خریده باشند و تا ۱۰ هزار دلار سرمایه ی خود را نگهداری کنند.

قانون دوم : بعد از مقاومت بخر

شاید این سوال برای شما پیش بیاد که در قانون اول ممکن است سهم از مقاومت عبور کند و مقاومت جدیدی را پیش روی خودش داشته باشد. آن موقع است که سرمان کلاه رفته و از سود بزرگ بعدی جا می مانیم.

اما پیشنهاد می کنیم که قدم های خود را برای معامله کوچکتر بردارید. یعنی برای افزایش اطمینان از سود سهم قبل از مقاومت سهم را بفروشید و یک سود کوچک داشته باشید. مجدد پس از عبور سهم از مقاومت و استارت سهم برای پیشروی به مقاومت بعدی سهم را خریداری کنید.

مثلا اگر سهمی را در ۴۰۰ تومان خریداری کردید و مقاومت پیش روی سهم ۶۰۰ تومان است. یکبار سهم را در ۵۸۰ تومان بفروشید و سپس در صورت عبور از مقاومت ۶۰۰ تومان، در ۶۱۰ تومان سهم را خریداری کنید و تا مقاومت بعدی با سهم پیش بروید.

در صورت اجرای این روش ضرر شما در معاملات بورس کاهش می یابد و در مدت زمان کمتری سود مطمئن تر و بیشتری نصیب شما می شود.

قانون سوم : محاسبه ی حد ضرر برای خروج از سهم

ممکن است شما سهمی را سودده پیش بینی کرده باشید اما به هر دلیل آن سهم شروع به افت کند. در اینجا باید یک مقداری را مشخص کنید که در صورت رسیدن سهم به آن مقدار از آن خارج شوید تا جلوی ضررهای بیشتر شما را بگیرد.

توجه داشته باشید که قرار نیست شما با یک سهم در مدت زمان زیادی بمانید. پس در صورت رسیدن به حد ضرر هیچگاه مقدار آن را بیشتر نکنید. اگر هم سهم را در حد ضرر خود فروختید و پس از آن سهم شروع به رشد کرد غصه نخورید. چرا که عدم قطعیت ماهیت بازار است و فقط به برآیند مثبت بازار فکر کنید.

عدم تعیین حد سود و ضرر در یک معامله یعنی نداشتن برنامه ریزی. و نداشتن برنامه ریزی یعنی برنامه ریزی برای شکست.

فعال شدن حد ضرر در یک معامله یعنی تثبیت قیمت پایانی سهم زیر قیمت حد ضرر. پس اگر قیمت پایانی سهم شما از حد ضررتان پایین‌تر رفت، شما باید سرمایه ی خود را از آن سهم خارج کنید.

روش های مختلفی برای محاسبه ی حد ضرر موجود می باشد که در مقاله ی بعدی به آن پرداخته ایم. همراه ما باشید و پرسش های خودتان را بپرسید.

امیدواریم تا با این مقاله شما بتوانید معاملات پر سودتری را داشته باشید.

مقالات مرتبط 

نوسان گیری در بورس

نوسان گیری در بورس

می‌توان گفت نوسان گیری در بورس یک فرایند استراتژیک جذاب و درعین‌حال پر ریسک معامله است. این روش معامله به دنبال تغییرات سریع قیمت‌ها سود

ادامه مطلب
معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز یا معاملات آتی از روش‌های پر ریسک ترید در بازارهای بزرگ معاملاتی است. در این روش معامله‌گران با تخمین شرایط اقتصادی، اجتماعی و

ادامه مطلب
مدیریت سرمایه

مدیریت سرمایه

در دنیای تجارت مدیریت سرمایه به معنی داشتن دانش و مهارت برای انجام معاملات کم ریسک و به دست آوردن بیشترین بازدهی است. در اولویت

ادامه مطلب
ترید در بازار سرمایه

ترید در بازار سرمایه

با معامله یکی از مفاهیم اصلی در بازار سرمایه است. ترید در بازار سرمایه یعنی معامله کردن یک سهام، رمز ارز، جفت ارز، فلزات گران‌بها

ادامه مطلب

+ 200 دوره

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 350 کاربر

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 400 مطلب

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 50 کلاس

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

درباره پولدارباشی

خالق استراتژی معاملاتی لاک پشت طلایی در ایران کارشناس ارشد اعتباری و سرمایه گذاری بانک فوق لیسانس مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی لیسانس مهندسی صنایع گرایش برنامه ریزی و تحلیل سیستمها دارنده مدرک تحلیل تکنیکال از کاوندیش کالج انگلستان تحلیل گر و معامله گر بازار بورس و آتی سکه و زعفران

ارتباط با ما

اعتماد شما ، افتخار ماست!

طراحی سایت توسط دیجیتال مارکتینگ مای کاستومر