ریسک مطلوب و نامطلوب در بازار سرمایه

با سلام خدمت همراهان و اعضای خانواده ی بزرگ پولدارباشی. در این مقاله همراه شما هستیم با معرفی انواع ریسک. شما با آشنایی با انواع ریسک می توانید مدلی را که به خوی شما نزدیکتر است را به عنوان استراتژی خود انتخاب کنید.

در این مقاله به پرسش های زیر پاسخ داده می شود :

  • تفاوت ریسک مطلوب و نامطلوب در چیست؟
  • نوسان گیر چه کسی است؟
  • مدت زمان ریسک باید چقدر باشد؟
  • آیا ریسک و بازدهی مالی با یکدیگر رابطه دارند؟

همچنین در مقالات قبل پولدار باشی به پرسش های کلیدی زیر پاسخ دادیم که از شما دعوت می کنیم این مقالات را هم مطالعه بفرمایید. این مقالات در واقع مکمل بحث امروز ما هستند :

تعریف ریسک در بازار سرمایه

ریسک در لغت به معنای خطرپذیری است. در بورس و بازارهای مالی منظور از کلمه ی ریسک، نوساناتی است که یک سهم به خود می بیند.

ریسک خود یک شاخص برای سنجش ورود به یک بازار یا سهم نیز می باشد. به عنوان نمونه ریسک سرمایه گذاری در زمینه ی انرژی در ایران در شرایط تحریم بیشتر از قبل شده است.

تفاوت ریسک های بازار سرمایه در ایران با سایر کشورها

در کشور ما به دلیل عدم ثبات اقتصادی، اغلب سرمایه گذاری ها در بازه ی زمانی کوتاه تر انجام می شود. ویژگی اصلی این نوع سرمایه گذاری ها خطرپذیری بیشتر سرمایه گذار است. در حالیکه در سایر کشورها، سرمایه گذاری کوتاه مدت برای سرمایه گذاران خیلی جذاب نیست. دلایل این امر عبارت است از :

  1. مالیات های سنگین که سود سرمایه گذاری های پی در پی و پشت هم را کمتر می کند.
  2. فضای مناسب برای کسب بازدهی در بلند مدت

ریسک مطلوب و نامطلوب در بورس

ریسک در واقع اختلاف پیش بینی و واقعیتی است که محقق شده است. این ریسک می تواند مطلوب یا نامطلوب باشد. به عنوان نمونه یک شرکت لبنیاتی پیش بینی کرده است که تعرفه ی واردات محصولات لبنی ۱۵ درصد شود و این شرکت بتواند سهم بازار بیشتری را به خود اختصاص دهد. چنانچه تعرفه ی واردات محصولات لبنی به ۲۰ درصد برسد این شرکت ریسک مطلوب کرده است و چنانچه تعرفه ی واردات به ۱۰ درصد برسد این شرکت ریسک نامطلوب کرده است.

رابطه ی ریسک و بازدهی در بورس و سرمایه گذاری

مقدار ریسکی که شما متحمل می شوید باید با بازدهی شما تناسب داشته باشد. منطقی نیست که برای سود کمی شما ریسک زیادی را متحمل شوید.

به عنوان نمونه اگر شما تمایلی به ریسک کردن ندارید می توانید سرمایه ی خود را در بانک سرمایه گذاری کنید. اما اگر تمایل به کسب سود بیشتر دارید می توانید ریسک بیشتری هم کنید و سرمایه ی خود را وارد بورس کنید.

در حالت اول شما نهایتا در سال ۲۰ درصد سود خواهید کرد اما در روش دوم، تنها با شرکت در کارگاه های اولیه ی پولدارباشی می توانید در سال تا ۱۰۰ درصد سود را به راحتی کسب نمایید.

انواع معامله گران بر اساس مدت زمان ریسک پذیری

در معاملات بازار بورسر معامله گران بر اساس مدت زمانی که ریسک می کنند به چهار دسته تقسیم می شوند. شما می توانید متناسب با سرمایه، سود و انتظاری که از بازار دارید منطبق با یکی از این چهار دسته معامله کنید :

نوسان گیرها : به افرادی گفته می شود که حداکثر یک هفته در یک سهم می مانند. این افراد، افراد مورد علاقه ی کارگزاری ها هستند. چرا که برنده ی اصلی در این مدل معاملات کارگزاری ها هستند که کارمزد معاملات خود را دریافت می کنند. این افراد معمولا با توجه به بازار ایران حداکثر ۲۰ درصد در یک هفته می توانند سود کسب کنند. که معمولا به صورت میانگین بین حدود ۱۰ درصد سود کسب می کنند.

این افراد معمولا سهم را در یک نقطه ی ارزان خریداری می کنند و سپس به کمک ابزارهای تحلیلی پیش بینی می کنند که سهم در حال رشد است. برای یادگیری ابزارهای تحلیلی پیشنهاد می کنم در کانال تلگرام پولدار باشی عضو شوید تا از کارگاه آموزشی بعدی ما با خبر شوید.

سرمایه گذاران کوتاه مدت : افرادی هستند که در بازه ی زمانی حداکثر یک ماهه سرمایه گذاری می کنند. در مقاله ی نحوه ی دریافت وام بلاعوض مدل سرمایه گذاری کوتاه مدت با مثال بیان شده است. برای مطالعه اینجا کلیک کنید.

سرمایه گذاری میان مدت : دسته معامله گرانی که حداکثر تا شش ماه در یک سهم می مانند. منتظر رشد یکباره ی سهم و صف خرید شدن آن سهم هستند. پیش از اینکه سهم شروع به بازدهی کند سهم را خریداری می کنند تا سود بیشتری کسب کنند. پیشنهاد می کنیم در سبد دارایی های خود همیشه چند سهم کوتاه مدت و میان مدت را با هم داشته باشید.

سرمایه گذاری بلند مدت : به سرمایه گذاری گفته می شود که دید برداشت سود سرمایه گذار در آن ۶ ماه تا یکسال است. پیشنهاد می کنیم اگر سرمایه گذاری بلند مدت مدنظر شماست حتما به سهم هایی ورود کنید که قدرت نقدشوندگی بالایی داشته باشند. برای آشنایی با این مفهوم اینجا کلیک کنید.

در انتها امیدواریم که این مطلب برای شما مفید باشد. لطفا با اشتراک این مقاله با تازه واردان بازار بورس، آنها را در مقابل ریسک بازار سرمایه ضد گلوله کنید.

مقالات مرتبط 

نوسان گیری در بورس

نوسان گیری در بورس

می‌توان گفت نوسان گیری در بورس یک فرایند استراتژیک جذاب و درعین‌حال پر ریسک معامله است. این روش معامله به دنبال تغییرات سریع قیمت‌ها سود

ادامه مطلب
معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز یا معاملات آتی از روش‌های پر ریسک ترید در بازارهای بزرگ معاملاتی است. در این روش معامله‌گران با تخمین شرایط اقتصادی، اجتماعی و

ادامه مطلب
مدیریت سرمایه

مدیریت سرمایه

در دنیای تجارت مدیریت سرمایه به معنی داشتن دانش و مهارت برای انجام معاملات کم ریسک و به دست آوردن بیشترین بازدهی است. در اولویت

ادامه مطلب
ترید در بازار سرمایه

ترید در بازار سرمایه

با معامله یکی از مفاهیم اصلی در بازار سرمایه است. ترید در بازار سرمایه یعنی معامله کردن یک سهام، رمز ارز، جفت ارز، فلزات گران‌بها

ادامه مطلب

+ 200 دوره

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 350 کاربر

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 400 مطلب

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 50 کلاس

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

درباره پولدارباشی

خالق استراتژی معاملاتی لاک پشت طلایی در ایران کارشناس ارشد اعتباری و سرمایه گذاری بانک فوق لیسانس مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی لیسانس مهندسی صنایع گرایش برنامه ریزی و تحلیل سیستمها دارنده مدرک تحلیل تکنیکال از کاوندیش کالج انگلستان تحلیل گر و معامله گر بازار بورس و آتی سکه و زعفران

ارتباط با ما

اعتماد شما ، افتخار ماست!

طراحی سایت توسط دیجیتال مارکتینگ مای کاستومر