دو تکنیک برای مدیریت نقدینگی در بورس

با سلام خدمت شما همراهان گرامی و اعضای خانواده ی پولدار باشی. در این مقاله می خواهیم دو تکنیک برای مدیریت نقدینگی شما در بورس آموزش دهیم.

شما با رعایت این دو تکنیک می توانید یک پله حرفه ای تر شوید. با استراتژی و دور اندیشی معامله کنید و در انتها سود بیشتری در مدت زمان کمتری بدست آورید.

در بازار سرمایه برای معامله کردن نیاز به نقدینگی است. لذا مدیریت این نقدینگی بسیار مهم است. به دو مثال زیر توجه کنید :

آقای اکبری، ۱۰۰ درصد سرمایه ی خود را در سهم الف سرمایه گذاری کرده است. روند شاخص کل صعودی و مثبت است. اما سهم الف در حال ضرر دادن می باشد. آقای اکبری به این سهم به صورت بلند مدت باور دارد که بالاخره به سود دهی می رسد.

آقای مجیدی، ۸۰ درصد سرمایه ی خود را در سهم الف سرمایه گذاری کرده است. روند شاخص کل صعودی و مثبت می شود. اما سهم در حال ضرر دادن می باشد. آقای اکبری فورا از سهم خارج می شود و همراه با روند مثبت بازار سود بدست می آورد. مجدد در حالیکه سهم الف صف خرید می شود، وارد این سهم می شود و سود سهم الف را نیز بدست می آورد.

  • بنظر شما کدام فرد سود بیشتری در مدت زمان برابر کسب کرده است؟
  • بنظر شما کدام فرد از خواب پول خود سود کمتر بدست آورده است؟
  • بنظر شما معاملات کدام فرد حرفه ای تر بوده است؟
  • در مثال فوق لازم است که با مفهوم حد ضرر آشنا باشید. پیشنهاد می کنم برای آشنایی بیشتر اینجا کلیک کنید.

در واقع در مثال فوق آقای احمدی به دلیل نداشتن نقدینگی مناسب، نتوانست از روند صعودی بازار لذت ببرد و سود مناسب کسب کند. آقای مجیدی هم علاوه بر سود مناسب از روند بازار، سود کمتری در سهم الف کرد. چرا که مجبور به خروج نقدینگی خود و خرید مجدد سهم در مقداری گرانتر کرد.(در صورت وجود نقدینگی و باور به سهم می توانست درصد بیشتری سود کسب کند.)

شاید فکر کنید که مدیریت نقدینگی فقط برای افراد حرفه ای است. در حالیکه مدیریت نقدینگی در بورس برای همه ی معامله گران حائز اهمیت است. به مثال دیگر توجه فرمایید :

فرض کنید شما مبلغ یک میلیون تومان را برای معامله در بورس کنار گذاشته اید. شما سهامی را به ارزش یک میلیون تومان خریداری می کنید و انتظار بازدهی ۱۰ درصدی از سهم دارید. اما در همین زمان یک عرضه ی اولیه منتشر می شود. با علم به سودآوری بیشتر عرضه ی اولیه شما نمی خواهید از عرضه ی اولیه جا بمانید اما نقدینگی ندارید.

با توجه به دو مثال فوق ارزش کنترل و مدیریت نقدینگی در بازار سرمایه بیشتر به چشم می آید. در ادامه دو تکنیک خدمت شما همراهان عزیز ارائه می شود که نقدینگی خود را حرفه ای تر مدیریت کنید.

پیشنهاد اول : در سهم های با قدرت نقدشوندگی بالا سرمایه گذاری کنید

نقدشوندگی یک سهم به معنی خرید و فروش راحت و سریع آن سهم می باشد. یعنی حجم عرضه و تقاضای این سهم همیشگی است و اصطلاحا سهم روی دست شما نمی ماند. در واقع سهم به دلیل حجم معامله ی زیاد در بازار قابلیت تبدیل شدن به نقدینگی را در مدت زمان محدود دارد.

سرمایه گذاری در سهم های با قدرت نقدشوندگی بالا خود یکی از عوامل کاهش ریسک سرمایه گذار است.

اما سوالی که ممکن است برای شما ایجاد شود، اینکه چگونه سهم های با قدرت نقدشوندگی بالا را تشخیص دهیم؟

تشخیص سهم های با قدرت نقدشوندگی بالا

در ابتدا به صنعت و بازاری که سهم در آن وجود دارد دقت کنید. به عنوان نمونه در یک بازه ی زمانی به دلیل تحریم ها، شرکت های داروسازی که از تحریم معاف بودند، پتانسیل مناسبی برای رشد داشتند تا زمانی که این شرکت ها نیز تحریم شوند. یا شرکت های ساختمانی، در زمانی که پروژه های بزرگ ساخت مسکن در کشور کلید بخورد پتانسیل خوبی برای رشد پیدا می کنند.

به پتانسیل هایی که یک شرکت می تواند داشته باشد توجه کنید. مثلا یک شرکت تنها شرکت بسته بندی در ایران است. و این صنعت در حال توسعه و افزایش مشتریان خود می باشد. پس این شرکت قطعا پتانسیل مناسبی را در آینده خواهد داشت.

از حجم معاملات هر یک از بازارها غافل نشوید. توجه کنید که کدام بازارها سهم بیشتری از عرضه و تقاضا را به خود اختصاص داده اند و در صورت ورود به آن بازارها شما می توانید در زمان کمتری سهم خود را به متقاضیان بفروشید.

در سه روش فوق حتما حتما جدای از تحلیل بنیادی، از تحلیل تکنیکال استفاده کنید. چرا که تحلیل تکنیکال ریسک سرمایه گذاری شما را مدیریت می کند و کاهش می دهد. پیشنهاد می کنم که در کانال تلگرام پولدارباشی عضو شوید تا از کارگاه بعدی تحلیل تکنیکال مطلع شوید.

پیشنهاد دوم : تمام سرمایه ی خود را وارد بازار نکنید

اگر نمی خواهید ریسک روش اول را بپذیرید، سعی کنید تمام سرمایه ای را که برای بازار بورس کنار گذاشته اید وارد معاملات خود نکنید.

پیشنهاد ما این است که با حداکثر ۷۰ درصد سرمایه ی خود معامله کنید و باقی را بگذارید برای شکار فرصت های طلایی. زمانی که سهم های با ارزش صف خرید می شوند و یا بازار در حال صعود می باشد. شما از بازار جا نمانید و لذت کسب سود را در بازار با ۳۰ درصد باقیمانده ی سهم خود کسب کنید.

این روش برای افرادی که تجربه ی کمتری دارند پیشنهاد می شود.

 

مقالات مرتبط 

نوسان گیری در بورس

نوسان گیری در بورس

می‌توان گفت نوسان گیری در بورس یک فرایند استراتژیک جذاب و درعین‌حال پر ریسک معامله است. این روش معامله به دنبال تغییرات سریع قیمت‌ها سود

ادامه مطلب
معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز یا معاملات آتی از روش‌های پر ریسک ترید در بازارهای بزرگ معاملاتی است. در این روش معامله‌گران با تخمین شرایط اقتصادی، اجتماعی و

ادامه مطلب
مدیریت سرمایه

مدیریت سرمایه

در دنیای تجارت مدیریت سرمایه به معنی داشتن دانش و مهارت برای انجام معاملات کم ریسک و به دست آوردن بیشترین بازدهی است. در اولویت

ادامه مطلب
ترید در بازار سرمایه

ترید در بازار سرمایه

با معامله یکی از مفاهیم اصلی در بازار سرمایه است. ترید در بازار سرمایه یعنی معامله کردن یک سهام، رمز ارز، جفت ارز، فلزات گران‌بها

ادامه مطلب

+ 200 دوره

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 350 کاربر

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 400 مطلب

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 50 کلاس

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

درباره پولدارباشی

خالق استراتژی معاملاتی لاک پشت طلایی در ایران کارشناس ارشد اعتباری و سرمایه گذاری بانک فوق لیسانس مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی لیسانس مهندسی صنایع گرایش برنامه ریزی و تحلیل سیستمها دارنده مدرک تحلیل تکنیکال از کاوندیش کالج انگلستان تحلیل گر و معامله گر بازار بورس و آتی سکه و زعفران

ارتباط با ما

اعتماد شما ، افتخار ماست!

طراحی سایت توسط دیجیتال مارکتینگ مای کاستومر