نوسان گیری در بورس

نوسان گیری در بورس

می‌توان گفت نوسان گیری در بورس یک فرایند استراتژیک جذاب و درعین‌حال پر ریسک معامله است. این روش معامله به دنبال تغییرات سریع قیمت‌ها سود مناسبی را عاید معامله‌گران ریسک‌پذیر می‌نماید؛ اما مسئله مهم در زمان انجام نوسان گیری، شناسایی سهام و نقطه مناسب جهت این کار است. نوسان‌گیران با خرید یک سهم تلاش خود را برای افزایش قیمت آن می‌کنند و زمانی که منظور خود رسیدند با فروش سهام باقیمت بالا سود خوبی به دست می‌آورند.

اطلاعات لازم جهت نوسان گیری در بورس

مهم‌ترین فاکتور جهت انجام نوسان گیری در بورس داشتن تجربه و دانش کافی است؛ اما نباید از اهمیت بازار و جو حاکم بر آن غافل بود. ازآنجایی‌که ریسک این کار بسیار بالا است در صورت نداشتن تجربه و همچنین اطلاعات بازار ممکن است زیان‌ها‌ی جبران‌ناپذیری به فرد وارد شود.

  • بررسی اخبار روز و جو حاکم بر بازار

شاید یک خبر و یا حتی شایعه تأثیر بسزایی درروند قیمت‌ها‌ داشته باشد. این تریدر با‌تجربه است که اخبار را بررسی کرده و در زمان دقیق سهمی ‌را خریده و بعد از افزایش قیمت آن را به فروش برساند.

  • دسترسی داشتن به اطلاعات مخفی شرکت‌ها‌

دسترسی به اطلاعات مخفی به معامله‌گران کمک می‌کند که در زمان مشخص و قبل از گران شدن قیمت‌ها‌ سهم یک شرکت را خریداری نمایند. اصولاً اخباری نظیر افزایش سرمایه، افزایش سود، پیشرفت درزمینهٔ کاری باعث می‌شود که سهام یک شرکت با افزایش قیمت مواجه شوند.

  • انجام تحلیل تکنیکال

بااینکه روش‌ها‌ی گفته‌شده در نوسان گیری در بورس تأثیر زیادی دارند اما بهترین روش برای انجام این کار بررسی نمودارهای قیمتی است. تریدرها با بررسی قیمت‌ها‌ در بازه‌ها‌ی زمانی کوتاه‌مدت نقاط حمایتی را شناسایی می‌کنند و در این نقاط سهام را خریداری می‌کنند. بعد از یک مدت کوتاه و با افزایش قیمت‌ها‌ و رسیدن آن‌ها‌ به نقاط مقاومت در موقعیت فروش قرارگرفته و معامله را می‌بندند. هرچند این کار چندان ساده نیست؛ اما در تحلیل تکنیکال می‌توان از نسبت‌ها‌ی ATR و یا اندیکاتور AVERAGE TRUE RANGE کمک گرفت.

اطلاعات لازم جهت نوسان گیری در بورس

نوسان گیر چه فردی است؟

افرادی که در بازار بورس اقدام به نوسان گیری در بورس می‌کنند، به‌عنوان نوسان گیر شناخته می‌شوند به دودسته تقسیم می‌شوند.

  1. افرادی که آغازکننده موج صعودی در قیمت‌ها‌ هستند.
  2. افرادی که سوار بر این موج شده و با اندکی تأخیر در نوسانات بازار سود می‌کنند.

زمانی که دسته اول شروع به معامله کرده و تمام سهام یک شرکت را خریداری می‌کنند، شروع به فعالیت‌ها‌ی مثبت در مورد شرکت کرده و در فضای مجازی به نفع شرکت فعالیت می‌کنند. حال دسته دوم شروع به خرید سهم کرده و به این شکل قیمت سهام شرکت افزایش می‌یابد.

بعد از رسیدن قیمت به بیشترین میزان حال، نوبت به‌قرار گرفتن گروه اول در صف فروش می‌شود. اگر بازیگر دیگری وارد بازار شود ممکن است قیمت‌ها‌ افزایشی شود؛ اما در غیر این صورت قیمت‌ شروع به افت می‌کند.

همچنین بخوانید : معاملات فیوچرز

چرا نوسان گیری در بورس ممنوع شده است؟

درست است که نوسان گیری در بورس باعث ایجاد انگیزه در معاملات می‌شود اما معایبی نیز دارد که باعث شده است نوسان گیری با چالش‌ها‌ی زیادی مواجه شود. ازجمله این چالش‌ها‌ می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

  • ایجاد حباب در بورس: زمانی که قیمت یک سهم بیش از آن چیزی که باید افزایش یابد، باعث ایجاد حباب در بورس خواهد شد. برای مثال در سال ۲۰۰۸ نوسان گیری‌ها‌ باعث سقوط بورس آمریکا شد.
  • نوسان گیری هزینه زیادی دارد: نوسان گیری در بورس چندان بدون هزینه نیست و هزینه‌ها‌یی مانند کارمزد، مالیات و … را به همراه دارد.
  • نوسان گیری نیاز به کار تمام‌وقت دارد: نوسان گیر باید از ساعت ۹ تا زمان بسته شدن بازار بورس تمام نوسانات بازار را بررسی کرده و گوش‌به‌زنگ باشد. ازاین‌رو نوسان گیر معامله در بازار بورس را باید به‌عنوان یک شغل در نظر داشته باشد.

 

چرا نوسان گیری در بورس ممنوع شده است؟

سخن پایانی

اگر ازجمله افراد بی‌تجربه و تازه‌کار در بازار بورس هستید بهتر است نوسان گیری در بورس را بااحتیاط بیشتری انجام دهید. مطالعه درباره نحوه تحلیل تکنیکال در بازار می‌تواند دانش شما را درباره این موضوع افزایش دهد.

مقالات مرتبط 

معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز یا معاملات آتی از روش‌های پر ریسک ترید در بازارهای بزرگ معاملاتی است. در این روش معامله‌گران با تخمین شرایط اقتصادی، اجتماعی و

ادامه مطلب
مدیریت سرمایه

مدیریت سرمایه

در دنیای تجارت مدیریت سرمایه به معنی داشتن دانش و مهارت برای انجام معاملات کم ریسک و به دست آوردن بیشترین بازدهی است. در اولویت

ادامه مطلب
ترید در بازار سرمایه

ترید در بازار سرمایه

با معامله یکی از مفاهیم اصلی در بازار سرمایه است. ترید در بازار سرمایه یعنی معامله کردن یک سهام، رمز ارز، جفت ارز، فلزات گران‌بها

ادامه مطلب
تجزیه تحلیل بنیادی

تحلیل بنیادی

یکی از روش‌های آنالیز کردن سهام و اوراق بهادر تحلیل بنیادی است. این تحلیل بر اساس محاسبه ارزش‌هایی نظیر وضعیت مالی، مدیریت شرکت، صنعت و

ادامه مطلب

+ 200 دوره

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 350 کاربر

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 400 مطلب

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 50 کلاس

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

درباره پولدارباشی

خالق استراتژی معاملاتی لاک پشت طلایی در ایران کارشناس ارشد اعتباری و سرمایه گذاری بانک فوق لیسانس مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی لیسانس مهندسی صنایع گرایش برنامه ریزی و تحلیل سیستمها دارنده مدرک تحلیل تکنیکال از کاوندیش کالج انگلستان تحلیل گر و معامله گر بازار بورس و آتی سکه و زعفران

ارتباط با ما

اعتماد شما ، افتخار ماست!

طراحی سایت توسط دیجیتال مارکتینگ مای کاستومر