مدیریت سرمایه

مدیریت سرمایه

در دنیای تجارت مدیریت سرمایه به معنی داشتن دانش و مهارت برای انجام معاملات کم ریسک و به دست آوردن بیشترین بازدهی است. در اولویت اول مدیریت سرمایه حفظ دارایی و مدیریت ریسک قرار دارد و در ادامه به دست آوردن بیشترین سود قرار می‌گیرد. این یعنی شما برای به دست آوردن سود بیشتر باید میزان مشخصی ریسک را قبول کنید. حال بسته به میزان دانش و تجربه در زمان معامله میزان ریسک و بازدهی را معلوم کرده و وارد معامله می‌شوید.

ارکان اصلی مدیریت سرمایه در سهام

هیچ فرمول و یا روش مشخصی برای مدیریت سرمایه وجود ندارد. هر فرد با هر سلیقه، میزان دانش و اطلاعات، ریسک‌پذیری و … سرمایه خود را به شکل متفاوتی مدیریت می‌کنند؛ اما چند ارکان وجود دارد که در مدیریت بهتر سرمایه می‌تواند کمک کند.

این موارد شامل ریسک، بازده، حجم معاملات، نسبت بازده به ریسک و نسبت افت سرمایه می‌شود. بهتر است قبل از اینکه وارد یک معامله شوید باید ریسک، بازده، حجم معاملات و نسبت بازده به ریسک را بررسی کنید. این موارد در موفقیت معامله تأثیر بسزایی دارد.

مدیریت سرمایه در سهام

چگونه سرمایه خود را مدیریت کنیم؟

برای مدیریت سرمایه، باید سرمایه اولیه خود را در سه بخش یا سبد مجزا تقسیم کنید. سبد اول را به سرمایه‌گذاری‌هایی اختصاص دهید که امنیت بالا و ریسک کمی‌ دارند. این سرمایه‌گذاری شبیه به سرمایه‌گذاری در صندوق درآمد ثابت است.

سبد دوم را به سرمایه‌گذاری‌هایی اختصاص دهید که میزان ریسک بیشتری دارد. این سبد به‌احتمال‌زیاد به سوددهی می‌رسد. سبد سوم مخصوص افرادی است که ریسک‌پذیری بالایی دارند. این افراد ریسک‌پذیری بالایی دارند و ازاین‌رو می‌توانند سرمایه خود را در مدت‌زمان مشخص به میزان قابل‌توجهی برسانند.

پیشنهاد می‌شود برای مدیریت سرمایه خود مقدار بیشتر آن را در سبد دوم قرار دهید. این سرمایه با ریسک معقولی رشد خواهد کرد. اگر ریسک‌پذیری بالایی دارید، می‌توانید با قرار دادن سرمایه خود در سبد سوم با هیجان بالایی سرمایه‌گذاری کنید.

همچنین بخوانید : ترید در بازار سرمایه

چند نکته طلایی پیرامون مدیریت سرمایه

  • نکته ۱: قبل از ورود به هر پوزیشن میزان ریسک و بازده را مقایسه کنید و میزان مورد انتظارتان را تعیین کنید
  • نکته ۲: طبق گفته کارشناسان حداکثر میزان ریسکی که در هر معامله باید قبول کنید نباید بیشتر از ۳ درصد باشد.
  • نکته ۳: ریسک و بازده تابع مستقیمی ‌از نقاط خروج احتمالی و حجم معاملات هستند.
  • نکته ۴ در مدیریت سرمایه: درصورتی‌که چند پوزیشن باز معاملاتی را به‌صورت هم‌زمان باز نگه‌داشته‌اید، ریسک معاملات را بین همه آن‌ها تقسیم نمایید.
  • نکته ۵: زمانی که برای کسب سود بیشتر به فکر استفاده از لورچ یا اهرم هستید، حتماً قبل از هر کاری میزان ریسکی که ایجاد می‌شود را محاسبه کنید.
  • نکته ۶: نقاط حمایت و مقاومت در معامله بسیار مهم هستند. درصورتی‌که چندین معامله شما به خطوط حمایت نزدیک شده‌اند، بهتر است قبل از زیان بیشتر معاملات خود را برای مدتی متوقف کنید.

 

چگونه سرمایه خود را مدیریت کنیم؟

سخن پایانی

قبلاً هم گفته شد که مدیریت سرمایه فرآیندی کاملاً تجربی است. هر فرد با توجه به تجربه و دانش خود به شکل متفاوتی این مدیریت را انجام می‌دهد؛ اما توجه به نکات کلیدی و ارکان مدیریت سرمایه برای همه افراد توصیه می‌شود.

مقالات مرتبط 

نوسان گیری در بورس

نوسان گیری در بورس

می‌توان گفت نوسان گیری در بورس یک فرایند استراتژیک جذاب و درعین‌حال پر ریسک معامله است. این روش معامله به دنبال تغییرات سریع قیمت‌ها سود

ادامه مطلب
معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز یا معاملات آتی از روش‌های پر ریسک ترید در بازارهای بزرگ معاملاتی است. در این روش معامله‌گران با تخمین شرایط اقتصادی، اجتماعی و

ادامه مطلب
ترید در بازار سرمایه

ترید در بازار سرمایه

با معامله یکی از مفاهیم اصلی در بازار سرمایه است. ترید در بازار سرمایه یعنی معامله کردن یک سهام، رمز ارز، جفت ارز، فلزات گران‌بها

ادامه مطلب
تجزیه تحلیل بنیادی

تحلیل بنیادی

یکی از روش‌های آنالیز کردن سهام و اوراق بهادر تحلیل بنیادی است. این تحلیل بر اساس محاسبه ارزش‌هایی نظیر وضعیت مالی، مدیریت شرکت، صنعت و

ادامه مطلب

+ 200 دوره

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 350 کاربر

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 400 مطلب

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 50 کلاس

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

درباره پولدارباشی

خالق استراتژی معاملاتی لاک پشت طلایی در ایران کارشناس ارشد اعتباری و سرمایه گذاری بانک فوق لیسانس مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی لیسانس مهندسی صنایع گرایش برنامه ریزی و تحلیل سیستمها دارنده مدرک تحلیل تکنیکال از کاوندیش کالج انگلستان تحلیل گر و معامله گر بازار بورس و آتی سکه و زعفران

ارتباط با ما

اعتماد شما ، افتخار ماست!

طراحی سایت توسط دیجیتال مارکتینگ مای کاستومر