ترید در بازار سرمایه

ترید در بازار سرمایه

با معامله یکی از مفاهیم اصلی در بازار سرمایه است. ترید در بازار سرمایه یعنی معامله کردن یک سهام، رمز ارز، جفت ارز، فلزات گران‌بها و هر چیزی که در بازارهای سرمایه‌گذاری خریدوفروش می‌شود. ترید کردن در بستر بازار و بورس اگر بادانش قبلی و تجربه کافی انجام شود، سود لحظه‌ای خوبی به همراه دارد؛ اما در صورت نداشتن اطلاعات و تجربه می‌تواند تمام سرمایه فرد را از بین ببرد.

به چه افرادی تریدر گفته می‌شود؟

به افرادی که در بازارهای مالی برای خود و یا شخص دیگر یا یک موسسه و شرکت دیگر دارایی‌هایی را خریدوفروش می‌کند، تریدر یا معامله‌گر گفته می‌شود. شاید این مفهوم شباهت زیادی با مفهوم سرمایه‌گذار داشته باشد؛ اما ترید در بازار سرمایه در کوتاه‌مدت انجام می‌شود.

اما سرمایه‌گذار سرمایه مالی خود را برای طولانی‌مدت سرمایه‌گذاری می‌کند. پس تفاوت سرمایه‌گذار و تریدر در بازه زمانی است که باید به سود برسند. تریدر با اتکا به دانش خود در بازارهای سرمایه معاملاتی انجام می‌دهد که در کوتاه‌مدت به سود برسد.

روش‌های ترید در بازار سرمایه

روش‌های ترید در بازار سرمایه

روش‌های ترید در بازار سرمایه تنها ازنظر زمان و اهداف باهم تفاوت دارند. اصول ترید یا کوتاه‌مدت است و یا بلندمدت. در ادامه به ویژگی‌های این دو می‌پردازیم.

  • روش‌های کوتاه‌مدت معامله

در معامله‌های کوتاه‌مدت خریدوفروش دارایی‌ها در کسری از ثانیه انجام می‌شود. یک تریدر باتجربه از نوسانات کوتاه‌مدت دارایی‌ها نهایت استفاده کرده و سهام را خریدوفروش می‌کند. در این معاملات اگر بتوانید تصمیمات درستی اتخاذ کنید سود مناسبی به دست خواهید آورد. در این روش که به ترید روزانه نیز معروف است لحظات در تعیین موقعیت معاملات مهم هستند. اصول معاملات کوتاه‌مدت سودآور اما پر ریسک به شمار می‌آیند.

  • روش‌های بلندمدت معامله

برخلاف معاملات کوتاه‌مدت، ترید در بازار سرمایه در بازه زمانی بلندمدت ریسک کمتری دارد. تریدرهایی که در بلندمدت روی یک سهام سرمایه‌گذاری می‌کنند خود را درگیر استرس و مشکلات معامله کوتاه‌مدت نمی‌کنند. آن‌ها با سرمایه‌گذاری روی شرکت‌های تازه‌کار و یا شرکت‌هایی که از موفقیت آن‌ها مطمئن هستند، موقعیت معاملاتی خود را باز می‌گذارند و بعد از دوره زمانی مشخص با فروش سهام خود سود قابل‌توجهی به دست می‌آورند.

همچنین بخوانید : تحلیل بنیادی

روش‌های ترید در بازار سرمایه

ترید در بازار سرمایه چند نوع دارد

ترید در بازار سرمایه به مدل‌های مختلفی تقسیم می‌شود. اگر ترید بین دو طرف انجام شود به آن ترید دوجانبه گفته می‌شود و اگر تعداد معامله‌گران بیش از دو نفر شود از آن بانام ترید چندجانبه یاد می‌شود. روش دیگر تقسیم‌بندی انواع ترید به شکل زیر است:

  • ترید دارایی‌های فیزیکی: در این ترید شما به‌صورت فیزیکی پولی پرداخت می‌کنید و درازای آن یک شی دریافت می‌کنید؛ مانند ترید طلا، انواع فلزات گران‌قیمت و یا ارزهای واقعی.
  • ترید دارایی‌های مجازی: ترید انواع رمز ارز یا ارز دیجیتال در این رده قرار می‌گیرد. امروز همه ما با ارزهای دیجیتال آشنا هستیم و از معاملات آن‌ها سود خوبی حاصل می‌شود.

سخن پایانی

ترید در بازار سرمایه فرایندی پر ریسک و درعین‌حال سودآور است. درصورتی‌که بادانش و علم قبلی وارد این محیط شوید در طول سال‌ها می‌توانید تجربه کافی نیز به دست بیاورید. ادغام تجربه و دانش شما را به یک تریدر موفق تبدیل خواهد کرد.

 

 

مقالات مرتبط 

نوسان گیری در بورس

نوسان گیری در بورس

می‌توان گفت نوسان گیری در بورس یک فرایند استراتژیک جذاب و درعین‌حال پر ریسک معامله است. این روش معامله به دنبال تغییرات سریع قیمت‌ها سود

ادامه مطلب
معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز یا معاملات آتی از روش‌های پر ریسک ترید در بازارهای بزرگ معاملاتی است. در این روش معامله‌گران با تخمین شرایط اقتصادی، اجتماعی و

ادامه مطلب
مدیریت سرمایه

مدیریت سرمایه

در دنیای تجارت مدیریت سرمایه به معنی داشتن دانش و مهارت برای انجام معاملات کم ریسک و به دست آوردن بیشترین بازدهی است. در اولویت

ادامه مطلب
تجزیه تحلیل بنیادی

تحلیل بنیادی

یکی از روش‌های آنالیز کردن سهام و اوراق بهادر تحلیل بنیادی است. این تحلیل بر اساس محاسبه ارزش‌هایی نظیر وضعیت مالی، مدیریت شرکت، صنعت و

ادامه مطلب

+ 200 دوره

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 350 کاربر

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 400 مطلب

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 50 کلاس

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

درباره پولدارباشی

خالق استراتژی معاملاتی لاک پشت طلایی در ایران کارشناس ارشد اعتباری و سرمایه گذاری بانک فوق لیسانس مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی لیسانس مهندسی صنایع گرایش برنامه ریزی و تحلیل سیستمها دارنده مدرک تحلیل تکنیکال از کاوندیش کالج انگلستان تحلیل گر و معامله گر بازار بورس و آتی سکه و زعفران

ارتباط با ما

اعتماد شما ، افتخار ماست!

طراحی سایت توسط دیجیتال مارکتینگ مای کاستومر