بلاک چین

بلاک چین

اگر حتی کمی ‌درباره ارزهای دیجیتال به‌خصوص بیت کوین بدانید حتماً نام بلاک چین برای شما آشنا خواهد بود. در دنیای واقعی بانک‌ها به‌عنوان واسطه‌هایی بین خریداران و فروشندگان عمل ‌می‌کند.در دنیای دیجیتال این واسطه حذف‌شده و افراد بدون واسطه و به‌اصطلاح همتا به همتا معامله می‌کنند. در این میان بلاک چین با ایجاد بستری امن تبادلات بین خریداران و فروشندگان بیت کوین را تضمین ‌می‌کند.

ساختار بلاک چین

بلاک چین مجموعه از رایانه‌ها هستند که امنیت و درستی تراکنش‌های بین معامله‌گران را ایجاد، بررسی و تائید ‌می‌کند. ساختار بلاک چین از سه بخش متفاوت ایجادشده است.

  • اطلاعات مربوط به تراکنش هر رمز ارز

در این قسمت اطلاعاتی نظیر تاریخ، زمان، آخرین مبلغ خرید بیت کوین ذخیره ‌می‌شود.

  • اطلاعات شرکت‌کنندگان در معامله

اطلاعات مربوط به شرکت‌کنندگان شامل اطلاعات خصوصی افراد نمی‌شود بلکه هر معامله‌گر به‌واسطه یک امضای دیجیتال با دیگر افراد متمایز ‌می‌شود.

  • بلوک‌های متفاوت با اطلاعات متمایز

درست مانند اثرانگشت هر انسان در دنیای واقعی در دنیای دیجیتال نیز هر بلوک کد منحصربه‌فرد خود را دارد که به آن هش گفته ‌می‌شود. به این شکل چند معامله با جزئیات یکسان را با توجه به هش متفاوت ‌می‌توان متمایز نمود.

ساختار بلاک چین

سیستم بلاک چین چگونه کار ‌می‌کند؟

زمانی یک بلوک به بلاک چین اضافه ‌می‌شود که داده‌های جدید در آن ذخیره شود. این فرایند طی چهار رخداد اتفاق ‌می‌افتد

  1. یک معامله صورت گیرد.
  2. پس از خرید یک بیت کوین معامله باید تائید شود.
  3. هر معامله در دل یک بلوک ذخیره شود.
  4. به هر بلوک یک کد منحصربه‌فرد یا هش داده شود.

به عبارتی بعد از انجام معامله برای تائید صحت آن و شبکه رایانه‌ها که هزاران رایانه در آن فعالیت دارد بررسی ‌می‌کند که معامله طبق سفارش شما انجام‌شده است یا خیر. در ادامه و پس از تائید اطلاعات در یک بلوک اختصاصی ذخیره ‌می‌شود. دقت کنید اطلاعات شما در کنار بی‌شمار اطلاعات یکسان دیگر در این بلوک قرار دارد. با دادن کد هش معامله شما با دیگر معاملات متمایز شده و آن بلوک به بلاک چین اضافه ‌می‌شود.

روش‌های بلاک چین برای تضمین امنیت چیست؟

قبلاً هم گفته شد که یکی از دلایل وجود شبکه بلاک چین ایجاد امنیت در معاملات همتا به همتا است. هر معامله با بلوک دارای یک کد هش است که کاملاً منحصربه‌فرد ‌است. این کد حاصل معادلات ریاضی است که حروف را در کنار اعداد به شکلی قرار ‌می‌دهد که کاملاً منحصربه‌فرد باشد.

هر بلوک به انتهای بلاک چین اضافه ‌می‌شود و ازاین‌رو دارای متغیر دیگری به نام ارتفاع است. حال تصور کنید که یک هکر تلاش دارد معاملات شما را هک کند تا برای خرید بیت کوین مبلغی پرداخت نکند. با اولین تغییر در اطلاعات معامله هش معامله تغییر ‌می‌کند.

بلوکی که در آن معامله درست انجام‌شده هش قدیمی‌ خود را دارد. بدیهی است که با هر تغییر در معامله هش جدید به بلوک اضافه ‌می‌شود و محاسبه مجدد همه این هش‌ها کاری بسیار پیچیده و زمان‌بر. ازاین‌جهت هیچ هکری توان محاسبه هش معامله و هک کردن آن را ندارد.

همچنین بخوانید : معرفی ارز دیجیتال تزوس

سیستم بلاک چین چگونه کار ‌می‌کند؟

سخن پایانی

شبکه بلاک چین متشکل از چندین هزار یارانه است که به کمک هم محاسبات مربوط به معاملات را انجام داده و امنیت آن‌ها را تضمین ‌می‌کند. این بلاک چین است که این اجازه را فراهم ‌می‌کند افراد بدون شناسایی شدن و بدون واسطه با یکدیگر معامله نمایند بدون اینکه هیچ‌گونه کلاه‌برداری اتفاق بیفتد.

 

 

مقالات مرتبط 

نوسان گیری در بورس

نوسان گیری در بورس

می‌توان گفت نوسان گیری در بورس یک فرایند استراتژیک جذاب و درعین‌حال پر ریسک معامله است. این روش معامله به دنبال تغییرات سریع قیمت‌ها سود

ادامه مطلب
معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز یا معاملات آتی از روش‌های پر ریسک ترید در بازارهای بزرگ معاملاتی است. در این روش معامله‌گران با تخمین شرایط اقتصادی، اجتماعی و

ادامه مطلب
مدیریت سرمایه

مدیریت سرمایه

در دنیای تجارت مدیریت سرمایه به معنی داشتن دانش و مهارت برای انجام معاملات کم ریسک و به دست آوردن بیشترین بازدهی است. در اولویت

ادامه مطلب
ترید در بازار سرمایه

ترید در بازار سرمایه

با معامله یکی از مفاهیم اصلی در بازار سرمایه است. ترید در بازار سرمایه یعنی معامله کردن یک سهام، رمز ارز، جفت ارز، فلزات گران‌بها

ادامه مطلب

+ 200 دوره

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 350 کاربر

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 400 مطلب

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 50 کلاس

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

درباره پولدارباشی

خالق استراتژی معاملاتی لاک پشت طلایی در ایران کارشناس ارشد اعتباری و سرمایه گذاری بانک فوق لیسانس مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی لیسانس مهندسی صنایع گرایش برنامه ریزی و تحلیل سیستمها دارنده مدرک تحلیل تکنیکال از کاوندیش کالج انگلستان تحلیل گر و معامله گر بازار بورس و آتی سکه و زعفران

ارتباط با ما

اعتماد شما ، افتخار ماست!

طراحی سایت توسط دیجیتال مارکتینگ مای کاستومر