بازار سرمایه ایران

بازار سرمایه ایران

در ایران تنها یک بازار سرمایه وجود دارد و آن بازار بورس است. به‌صورت کلی به هر بازاری که در آن انواع اوراق بهادار اعم از سهام، اوراق قرضه، ارز، فلزات و مشتقات آن‌ها معامله شود، بازار سرمایه یا بازار مالی گفته ‌می‌شود. در بازار سرمایه ایران ‌می‌توان انواع اوراق قرضه، سهام شرکت‌ها و مشتقات، اوراق مشارکت دولتی و مؤسسات معتبر خصوصی را خریدوفروش نمایید.

تاریخچه بازار سرمایه ایران

بازار سرمایه ایران از سال ۱۳۱۵ هجری شمسی تأسیس شد. اساسنامه بورس ایران توسط فرد بلژیکی بانام ران لوترفلد بعد از مدت‌ها تحقیق نوشته شد؛ اما به دلیل جنگ جهانی دوم تا ۲۵ سال با تأخیر شروع به کار کرد. بورس ایران در سال ۱۳۴۶ به‌صورت رسمی ‌کار خود را آغاز نمود. اولین معاملات درزمینهٔ بانک توسعه صنعتی و معدنی انجام شد.

تاریخچه بازار سرمایه ایران

مزایا سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه ایران

در تمام دنیا بازارهای سرمایه بسیار زیادی وجود دارد که کار آن‌ها جذب سرمایه‌های مردم جهت پیشبرد منافع خرد و کلان شرکت‌ها ‌است. در امتداد پیشرفت شرکت‌ها سودی نیز به دارندگان سهام اهدا ‌می‌شود و گاه افزایش قیمت سهام خریداری‌شده توسط افراد ‌می‌تواند سرمایه آن‌ها در کوتاه‌ترین زمان افزایش دهد؛ اما این تنها سود سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه ایران نیست و مزایای دیگری نیز وجود دارد:

  • امکان استفاده تمام اعضای جامعه

تفاوتی ندارد چه میزان سرمایه‌دارید و یا در کجای ایران زندگی ‌می‌کنید. ‌می‌توانید از سرمایه‌گذاری در طرح‌های بزرگ ملی سرمایه‌گذاری کنید، خود به سود و منفعت رسیده و به درآمدزایی و افزایش اشتغال در کشور کمک کنید.

  • سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه سود ده است

شما ‌می‌توانید سرمایه خود را در خودرو، طلا، مسکن یا ارز سرمایه‌گذاری نمایید اما این بسترها سودهای دوره‌ای و در کوتاه‌مدت دارد. سرمایه‌گذاری در بورس نه‌تنها در بلندمدت سود مناسبی را ایجاد ‌می‌کند بلکه به گردش چرخ اقتصاد نیز کمک ‌می‌کند.

  • سرمایه‌گذاری در بورس قانونی است

سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه ایران قوانینی ثابت و مکتوبی دارد. ازاین‌رو تغییرات قانون روی سرمایه‌گذاری شما تأثیر نخواهد گذاشت. درحالی‌که در دیگر بازارهای این قوانین هستند که از سرمایه‌گذاری کلان شما پیشگیری ‌می‌کنند.

  • بازار سرمایه شفاف و در دسترس است

برخلاف دیگر بسترهای سرمایه‌گذاری، بازار بورس کاملاً شفاف فعالیت ‌می‌کند و شما هرروز ‌می‌توانید نرخ افزایش و کاهش هزینه‌ها را پیگیری کنید. در ضمن به‌واسطه نرم‌افزارهای تحت وب در هر ساعت از روز ‌می‌توانید سرمایه خود را کنترل نمایید.

  • سرمایه‌گذاری در بورس دقیق مانند قرار دادن پول نقد در کیف پول است

برخلاف سرمایه‌گذاری در طلا، مسکن، ارز یا خودرو که ممکن است دچار رکودهای فصلی و شوک‌های اقتصادی شود، معامله در بازار سرمایه ایران همیشه در جریان است. به عبارتی در هرروزی شما ‌می‌توانید سهام خود را فروخته و به پول تبدیل نمایید.

همچنین بخوانید : ارزش سهام عدالت

بازار سرمایه ایران

سخن پایانی

سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه ایران مانند سرمایه‌گذاری در هر بازار خارجی دیگری با نوسان همراه است. ممکن است مدت‌ها دچار زیان شوید؛ اما در یک روز تمام این زیان‌ها جبران شود. تنها افرادی از این بازار سود دریافت می‌کنند که از سرمایه اضافی خود برای سرمایه‌گذاری استفاده کنند و برای به دست آوردن سود صبور باشند.

 

مقالات مرتبط 

نوسان گیری در بورس

نوسان گیری در بورس

می‌توان گفت نوسان گیری در بورس یک فرایند استراتژیک جذاب و درعین‌حال پر ریسک معامله است. این روش معامله به دنبال تغییرات سریع قیمت‌ها سود

ادامه مطلب
معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز یا معاملات آتی از روش‌های پر ریسک ترید در بازارهای بزرگ معاملاتی است. در این روش معامله‌گران با تخمین شرایط اقتصادی، اجتماعی و

ادامه مطلب
مدیریت سرمایه

مدیریت سرمایه

در دنیای تجارت مدیریت سرمایه به معنی داشتن دانش و مهارت برای انجام معاملات کم ریسک و به دست آوردن بیشترین بازدهی است. در اولویت

ادامه مطلب
ترید در بازار سرمایه

ترید در بازار سرمایه

با معامله یکی از مفاهیم اصلی در بازار سرمایه است. ترید در بازار سرمایه یعنی معامله کردن یک سهام، رمز ارز، جفت ارز، فلزات گران‌بها

ادامه مطلب

+ 200 دوره

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 350 کاربر

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 400 مطلب

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 50 کلاس

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

درباره پولدارباشی

خالق استراتژی معاملاتی لاک پشت طلایی در ایران کارشناس ارشد اعتباری و سرمایه گذاری بانک فوق لیسانس مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی لیسانس مهندسی صنایع گرایش برنامه ریزی و تحلیل سیستمها دارنده مدرک تحلیل تکنیکال از کاوندیش کالج انگلستان تحلیل گر و معامله گر بازار بورس و آتی سکه و زعفران

ارتباط با ما

اعتماد شما ، افتخار ماست!

طراحی سایت توسط دیجیتال مارکتینگ مای کاستومر