تحلیل بنیادی

تجزیه تحلیل بنیادی

یکی از روش‌های آنالیز کردن سهام و اوراق بهادر تحلیل بنیادی است. این تحلیل بر اساس محاسبه ارزش‌هایی نظیر وضعیت مالی، مدیریت شرکت، صنعت و شرایط کلان اقتصادی خریدوفروش سهام را بررسی می‌کند.این‌چنین تحلیل‌هایی به دنبال یک ارزش خاص است که بتوان قیمت فعلی سهم را مقایسه کرده و موقعیت مناسب خریدوفروش را انتخاب نمود. در این تحلیل اگر ارزش یا value یک سهم از قیمت یا price حال سهم پایین‌تر باشد بهترین فرصت جهت انتخاب پوزیشن خرید است و بالعکس.

چگونه باید تجزیه تحلیل بنیادی انجام داد؟

در تحلیل بنیادی ما به نمودارهای زمان و قیمت توجه چندانی نداریم و اساس کار بر اساس بررسی طولانی‌مدت روی ترازنامه شرکت، وضعیت جریان نقدینگی در شرکت، وضعیت درآمد و هزینه‌های شرکت و وضعیت اقتصادی و سیاسی جامعه قرار ‌می‌دهیم.

داشتن یک دید کلی روی اقتصاد و صنعت کشور و جریانی که اقتصاد دران قرار دارد به گرفتن نتایج بهتر از تحلیل بنیادی کمک خواهد کرد. در زمان بررسی وضعیت شرکت، از دو جنبه به مسائل نگاه ‌می‌کنیم:

تحلیل بنیادی

وضعیت کمی ‌شرکت

در اولین گام از تحلیل بنیادی و در بررسی عوامل کمی‌ سراغ فاکتورهای قابل‌اندازه‌گیری خواهیم رفت. سراغ اعدادی که بتوان با مقایسه آن‌ها به این نتیجه رسید که آیا این شرکت ارزش سرمایه‌گذاری دارد و یا اینکه روند نزولی در پیش‌گرفته است.

از این عوامل کمی‌‌ می‌توان به مواردی همچون صورت‌حساب‌ها، صورت‌وضعیت‌ها، سود، درآمدهای کوتاه‌مدت، نقدینگی و … دقت نمود. صورت‌وضعیت شرکت در سه دسته ترازنامه، صورت‌حساب درآمد و صورت سود و زیان خلاصه ‌می‌شود.

این عوامل همگی در بورس منتشر ‌می‌شوند و شما ‌می‌توانید به‌راحتی فاکتورهای مالی شرکت‌های مختلف را بررسی کرده و بهترین پوزیشن را انتخاب نمایید. سود ده بودن شرکت و داشتن ترازنامه مثبت نشان ‌می‌دهد که سرمایه‌گذاری در این مجموعه در طولانی‌مدت ‌می‌تواند سود مناسبی برای شما داشته باشد.

وضعیت کیفی

در آخرین مرحله از تحلیل بنیادی و بعدازاینکه عوامل کمی‌ را به‌خوبی مقایسه نمودید باید جنبه‌های کیفی پیش رو را نیز بررسی نمایید. مسائل کیفی به مسائلی همچون مدل کسب‌وکار شرکت، نوع صنعتی که شرکت در این زمینه فعالیت ‌می‌نماید، مسائل سیاسی و اقتصادی پیش روی شرکت و کشور را شامل ‌می‌شود.

بهتر است وضعیت رقابتی شرکت را نیز بررسی کنید. مزیت رقابتی یک کاتالیزور است که در درازمدت باعث موفقیت یک کسب‌وکار خواهد شد. کیفیت مدیریت شرکت از دیگر عوامل کیفی است که قبل از سرمایه‌گذاری باید به آن توجه داشت.

نحوه تصمیم‌گیری و رزومه کاری مدیر مجموعه‌ای که قرار است در آن سرمایه‌گذاری کنید، در پیشبرد اهداف شرکت و سوددهی آن بی‌تأثیر نیست. بهتر است قبل از سرمایه‌گذاری در صنعت خاص کمی درباره این صنعت اطلاعات به دست بیاورید. این موضوع در طولانی‌مدت به کمک شما خواهد آمد که بدانید چه زمانی سهم به قیمت مناسب برای فروش خواهد رسید.

همچنین بخوانید : بلاک چین

تجزیه تحلیل بنیادی

سخن پایانی

داشتن اطلاعات کافی در مورد تحلیل تکنیکال در زمان سرمایه‌گذاری در بورس بسیار مهم است اما این تحلیل بنیادی است که ‌می‌تواند شما را برای شروع به سرمایه‌گذاری قانع کند. بعد از انجام تحلیل های بنیادی و خرید سهم ‌می‌توانید با تحلیل تکنیکال در زمان مناسب سهام را خریده و بفروشید.

 

 

مقالات مرتبط 

نوسان گیری در بورس

نوسان گیری در بورس

می‌توان گفت نوسان گیری در بورس یک فرایند استراتژیک جذاب و درعین‌حال پر ریسک معامله است. این روش معامله به دنبال تغییرات سریع قیمت‌ها سود

ادامه مطلب
معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز یا معاملات آتی از روش‌های پر ریسک ترید در بازارهای بزرگ معاملاتی است. در این روش معامله‌گران با تخمین شرایط اقتصادی، اجتماعی و

ادامه مطلب
مدیریت سرمایه

مدیریت سرمایه

در دنیای تجارت مدیریت سرمایه به معنی داشتن دانش و مهارت برای انجام معاملات کم ریسک و به دست آوردن بیشترین بازدهی است. در اولویت

ادامه مطلب
ترید در بازار سرمایه

ترید در بازار سرمایه

با معامله یکی از مفاهیم اصلی در بازار سرمایه است. ترید در بازار سرمایه یعنی معامله کردن یک سهام، رمز ارز، جفت ارز، فلزات گران‌بها

ادامه مطلب

+ 200 دوره

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 350 کاربر

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 400 مطلب

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 50 کلاس

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

درباره پولدارباشی

خالق استراتژی معاملاتی لاک پشت طلایی در ایران کارشناس ارشد اعتباری و سرمایه گذاری بانک فوق لیسانس مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی لیسانس مهندسی صنایع گرایش برنامه ریزی و تحلیل سیستمها دارنده مدرک تحلیل تکنیکال از کاوندیش کالج انگلستان تحلیل گر و معامله گر بازار بورس و آتی سکه و زعفران

ارتباط با ما

اعتماد شما ، افتخار ماست!

طراحی سایت توسط دیجیتال مارکتینگ مای کاستومر