همه چیز در مورد بازار پول

بازار پول

بازار پول بازاری برای داد و ستد پول و یا سایر دارایی های مالی جانشین نزدیک پول است که سررسید کمتر از یک سال دارند. به عبارت دیگر می توان از بازار پول به عنوان بازار ابزار های مالی کوتاه مدت با ویژگی اندک بودن ریسک عدم پرداخت،نقدشوندگی بالا و ارزش اسمی زیاد، نام برد.

بازار پول در بین عموم

بازار پول در بین عموم به عنوان ابزاری برای وام گرفتن و وام دادن در کوتاه مدت از چند روز تا حدو یک سال، مورد استفاده واقع می شود. اوراق بهادار بازار پول شامل گواهی سپرده قابل معامله،اوراق تجاری و حواله های بانکی می شود.

عمده فعالیت بازار پول

عمده فعالیت این بازار در بکارگیری ابزار هایی است که برای افراد و بنگاه های تجاری این امکان را محیا می سازد که با سرعت بالایی نقدینگی خود را به میزان مطلوبی برسانند. اساسی ترین رسالت بازار پول ایجاد تسهیلات برای واحد های اقتصادی به منظور تامین نقدینگی به معنای کوتاه مدت آن و نیز تامین سرمایه در گردش می باشد.

مشارکت کنندگان در بازار پول

مشارکت کنندگان در بازار پول، افراد یا واحد های دارای مازاد نقدینگی می باشند که به عنوان پس انداز کننده، منابع خود را از طریق مستقیم یا غیر مستقیم با سررسید های کوتاه مدت در اختیار واحد های نیازمند منابع مالی قرار می دهند.

تمرکز فعالیت بازار پول

تمرکز فعالیت بازار بورس در استفاده از ابزار هایی است که به اشخاص و بنگاه های تجاری این امکان را بدهد تا به سرعت نقدینگی خود را به میزان مطلوب درآورند.

نیاز واحد های اقتصادی به بازار پول

بنگاه های اقتصادی برای به حداقل رساندن هزینه ها تلاش می کنند که کمترین منابع مالی را جهت انجام قرارداد ها و معاملات روزانه خود داشته باشند. در واقع واحد های اقتصادی ترکیبی از منابع نقد و ابزار های مالی بازار پول، را با امتیاز نقدینگی حداکثری و هزینه ریسک حداقلی، بکار خواهند گرفت.

فعالیت بازار پول

اجزای تشکیل دهنده بازار پول

باید بگوییم که بازار پول را نمی توان یک بازار منسجم و سازمان یافته دانست چرا که مکان و فضای جغرافیایی خاصی برای آن در نظر گرفته نمی شود. به طور کلی بانک ها، موسسات اعتباری غیر بانکی و سایر مکان هایی که معاملات بازار های پول و ابزار های مالی در آنجا انجام می گیرد اجزای تشکیل دهنده بازار پول هستند.

ابزار های بازار پول

اسناد خزانه:

اسناد خزانه همان اوراق بهادر کوتاه مدتی هستند که از سوی دولت منتشر می شوند و سر رسید آن ها غالبا سه ماه، شش ماه و یا یک سال است. این اسناد هنگام فروش به صورت تنزیل شده به نرخی کمتر از نرخ اسمی به فروش می رسند و در تاریخ سررسید،دارنده آن،نرخ اسمی سند را دریافت می نماید.
انتشار و بازخرید این اوراق توسط بانک مرکزی انجام می شود.

پذیرش بانکی:

پذیرش بانکی که دستور پرداخت مبلغ معینی به حامل آن در تاریخ مشخصی است.

اوراق تجاری:

نوعی اوراق قرضه کوتاه مدت با سررسید ۲۷۰ روز یا کمتر است که توسط شرکت های مالی و موسسات غیر مالی منتشر می شوند.
اوراق تجاری برای شرکت هایی که در کوتاه مدت به وجه نقد نیاز دارند، ابزار مالی موثری محسوب می شوند. همچنین این اوراق می توانند به عنوان راهکار تامین مالی میان مدت و حتی دراز مدت نیز مورد استفاده قرار گیرند.

انواع اوراق تجاری

اوراق تجاری به دو دسته تقسیم می شوند:

  • دسته اول،اوراقی هستند که توسط شرکت های بزرگ و معتبر منتشر می شوند. که به طور مستقیم و بدون نیاز به کارگزاران و معامله گران به خریداران ابزار های مالی فروخته می شوند.
  • دسته دوم، که توسط شرکت های کوچکتر اما معتبر و صاحب نام و از طریق معامله گران و کارگزاران به مشتریان فروخته می شوند. نرخ بهره این دسته از اوراق اغلب بیشتر از، اوراق منتشر شده توسط شرکت های بزرگ است.

گواهی سپرده

گواهی سپرده جوان ترن و در عین حال مهم ترین ابزار بازار پول محسوب می شود. گواهی سپرده سندی است که توسط یک موسسه سپرده پذیر در قبال مبلغی مشخصی پول که نزد آن سپرده شده، منتشر می گردد.
گواهی سپرده دارای سررسید و همچنین نرخ بهره معین است.

مزیت سرمایه گذاری گواهی سپرده

این نوع سرمایه گذاری دو مزیت عمده دارد،

  • اول اینکه سرمایه گذار می تواند به دقت بازده پول خود را حساب کند.
  • دوم، موعود سررسید اصل و بهره گواهی نیز مشخص است.

 

همچنین بخوانید : سرمایه‌گذاری در بازار طلا

نهاد های بازار پول

نهاد های بازار پول

بانک مرکزی و دیگر واسطه های مالی بانکی مثل بانک های تجاری و موسسات اعتباری غیربانکی از اصلی ترین نهاد های باار پول محسوب می شوند.

در کنار این واسطه های مالی، شرکت های تجاری، دولت و موسسات دولتی،صندوق های سرمایه گذاری،کارگزاری ها و معامله گران و در آخر سرمایه گذاران هم نقش مهمی در این بازار ایفا می کنند.

مقالات مرتبط 

نوسان گیری در بورس

نوسان گیری در بورس

می‌توان گفت نوسان گیری در بورس یک فرایند استراتژیک جذاب و درعین‌حال پر ریسک معامله است. این روش معامله به دنبال تغییرات سریع قیمت‌ها سود

ادامه مطلب
معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز یا معاملات آتی از روش‌های پر ریسک ترید در بازارهای بزرگ معاملاتی است. در این روش معامله‌گران با تخمین شرایط اقتصادی، اجتماعی و

ادامه مطلب
مدیریت سرمایه

مدیریت سرمایه

در دنیای تجارت مدیریت سرمایه به معنی داشتن دانش و مهارت برای انجام معاملات کم ریسک و به دست آوردن بیشترین بازدهی است. در اولویت

ادامه مطلب
ترید در بازار سرمایه

ترید در بازار سرمایه

با معامله یکی از مفاهیم اصلی در بازار سرمایه است. ترید در بازار سرمایه یعنی معامله کردن یک سهام، رمز ارز، جفت ارز، فلزات گران‌بها

ادامه مطلب

+ 200 دوره

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 350 کاربر

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 400 مطلب

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 50 کلاس

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

درباره پولدارباشی

خالق استراتژی معاملاتی لاک پشت طلایی در ایران کارشناس ارشد اعتباری و سرمایه گذاری بانک فوق لیسانس مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی لیسانس مهندسی صنایع گرایش برنامه ریزی و تحلیل سیستمها دارنده مدرک تحلیل تکنیکال از کاوندیش کالج انگلستان تحلیل گر و معامله گر بازار بورس و آتی سکه و زعفران

ارتباط با ما

اعتماد شما ، افتخار ماست!

طراحی سایت توسط دیجیتال مارکتینگ مای کاستومر