پوشش ریسک یا هج

پوشش ریسک یا هج

پوشش ریسک در اصطلاح به نوعی استراتژی معاملاتی تلقی می‌شود، که برای کاهش ریسک صورت می‌پذیرد. در واقع روش یا شیوه‌ایی است برای مصون ماندن از ریسک بازار، تا بدین وسیله ضررهای احتمالی ناشی از تغییر و کم و زیاد شدن قیمت ها به حداقل برسد. و به زبان دیگر، پوشش ریسک به سرمایه گذاری الحاق می‌گردد که موجب کاهش ریسک پرتقفوی سرمایه‌گذاری می‌شود.

مکانیزم پوشش ریسک یا هج چگونه است

در روش ریسک و یا هج در واقع انواع مختلف سهام‌های گوناگون خریداری می‌شود تا در صورت افت و یا تنزل قیمت یک سهم، افزایش قیمت یک سهم دیگر آن را پوشش دهد. در این صورت نوسانات بازار نمی‌تواند تاثیری بر قیمت سهام سهام دار بگذارد.

شیوه‌های پوشش دهی سرمایه‌گذاری

در شرایط معمولی این نوع پوشش شامل سرمایه‌گذاری است که قیمت آن در جهت عکس سرمایه‌گذاری اولیه در حرکت است. به عنوان مثال، سهام دار یا سرمایه گذار می‌تواند با تنظیم قرارداد آتی، سهام خود را به قیمتی مشخص در آینده به فروش برساند.

البته این تنها شیوه پوشش ریسک نخواهد بود بلکه، سهام دار می‌تواند با ورود به دو بازار که اغلب در جهت مخالف یکدیگر در حرکت‌اند مثل دلار آمریکا در بازار فارکس، و از طرفی خرید طلا ریسک سرمایه‌گذاری و پرتفوی خویش را کاهش ببخشد.

مورد استفاده از پوشش ریسک

استراتژی پوشش ریسک یا هج غالبا در شرایطی قابل استفاده است که روند بازار کاملا مبهم باشد و نتوان یک شرایط دارای ثباتی را برای آن پیش بینی نمود. این شرایط موجبات نگرانی سهامداران را ایجاد و احتمالات زیان آوری در بازار را زیاد کرده باشد.

در این شرایط استفاده از این نوع استراتژی در معاملات، همانند استفاده از بیمه می‌باشد که شما زمانی می‌توانید از بیمه سرقت خودروی خود استفاده نمایید که خودروی شما سرقت شده باشد. در این صورت ضرر سرقت خودروی شما با بیمه سرقت پوشش داده خواهد شد.

پوشش ریسک یا هج چیست ؟

اشکالات پوشش ریسک یا هج

شاید تنها اشکال پوشش ریسک یا هج این باشد که ‌گرچه این نوع فرآیند می‌تواند جلوی زیان‌ها و ضررهای احتمالی در پرتفوی شما را بکاهد یا بگیرد اما، سبب این نیز خواهد شد که سودهای بالقوه شما را نیز کاهش دهد.

اما باید به این نکته توجه داشت که سهامداری و سرمایه‌گذاری موفق عمدتا به معنای گریز و فرار کردن از ریسک نیست بلکه، برای سرمایه‌گذاری موفق می‌بایست ریسک را مدیریت نمود.

شیوه کار پوشش ریسک یا هج

مرسوم‌ترین شیوه پوشش پوشش ریسک یا هج در سرمایه‌گذاری از طریق مشتقات است. مشتقات در اصطلاح، عبارتند از الگوهای بها داری که هم جهت با یک یا چند دارایی مرتبط نوسان می‌کنند.

مشتقات شامل موارد زیر می‌باشند:

  • قرارداد اختیارات یا آپشن
  • سواپ
  • فیوچرز
  • فوروارد

و دارایی مربوطه می‌تواند موارد زیر را شامل گردد

  • سهام
  • اوراق قرضه
  • محصولات
  • ارزها
  • شاخص‌ها
  • نرخ‌های بهره

باید گفت که مشتقات، می‌توانند هج‌های بسیار مناسبی در برابر دارایی‌های مربوطه به حساب آیند به این دلیل که، رابطه میان این دو، کم و بیش به شکل مشخصی تعریف شده است.

با استفاده از مشتقات می‌شود یک استراتژی تجاری، تنظیم نمود که در نتیجه آن، ضرر و زیان یک سرمایه از طریق سود ایجاد شده در مشتق مشابه، کاهش یابد و یا کاملا جبران گردد.

همچنین بخوانید: تضاد منافع در بورس

پوشش ریسک با فاصله قیمتی

پوشش ریسک با فاصله قیمتی

در این نوع استراتژی پوشش ریسک یا هج، سرمایه گذار شاخص یک قرار داد، اختیار معامله فروش را با قیمت ورودی بالاتر خریداری می‌نماید و در ادامه، وی این قرار دادهای اختیار معامله فروش را با قیمتی کمتر اما در تاریخ انقضای یکسان به فروش می‌رساند.

که به زبان راحت‌تر می‌توان این گونه گفت که، بسته به مدل رفتار شاخص، سهامدار، درجه‌ای از حفاظت قیمتی را خواهد داشت که برابر با اختلاف قیمتی موجود بین دو قیمت ورودی می‌باشد.

هج در مارجین

در بازار مارجین پوشش ریسک یا هج به این صورت عمل می‌شود که، نخست بدون در نظر گرفتن روند اصلی بازار، دو معامله هم زمان بر روی یک قیمت، اما در دو سوی مخالف باز می‌کنیم در واقع یکی خرید و یکی فروش.

در این صورت، سود با ضرر در معامله دیگر جبران خواهد گشت، در حقیقت نه سود کرده‌ایم و نه زیان. پس از مشخص شدن جهت روند اصلی، معامله جهت مخالف را با کمی ضرر خارج شده و به معامله دیگر اجازه می‌دهیم که با روند پیشروی کند. که در این حالت برآیند کل معاملات شما سودآور خواهد بود.

مقالات مرتبط 

نوسان گیری در بورس

نوسان گیری در بورس

می‌توان گفت نوسان گیری در بورس یک فرایند استراتژیک جذاب و درعین‌حال پر ریسک معامله است. این روش معامله به دنبال تغییرات سریع قیمت‌ها سود

ادامه مطلب
معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز یا معاملات آتی از روش‌های پر ریسک ترید در بازارهای بزرگ معاملاتی است. در این روش معامله‌گران با تخمین شرایط اقتصادی، اجتماعی و

ادامه مطلب
مدیریت سرمایه

مدیریت سرمایه

در دنیای تجارت مدیریت سرمایه به معنی داشتن دانش و مهارت برای انجام معاملات کم ریسک و به دست آوردن بیشترین بازدهی است. در اولویت

ادامه مطلب
ترید در بازار سرمایه

ترید در بازار سرمایه

با معامله یکی از مفاهیم اصلی در بازار سرمایه است. ترید در بازار سرمایه یعنی معامله کردن یک سهام، رمز ارز، جفت ارز، فلزات گران‌بها

ادامه مطلب

+ 200 دوره

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 350 کاربر

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 400 مطلب

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 50 کلاس

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

درباره پولدارباشی

خالق استراتژی معاملاتی لاک پشت طلایی در ایران کارشناس ارشد اعتباری و سرمایه گذاری بانک فوق لیسانس مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی لیسانس مهندسی صنایع گرایش برنامه ریزی و تحلیل سیستمها دارنده مدرک تحلیل تکنیکال از کاوندیش کالج انگلستان تحلیل گر و معامله گر بازار بورس و آتی سکه و زعفران

ارتباط با ما

اعتماد شما ، افتخار ماست!

طراحی سایت توسط دیجیتال مارکتینگ مای کاستومر