وضعیت نماد در بورس

وضعیت نماد در بورس

وضعیت نماد در بورس در زمان‌های مختلفی از سال در حالت‌های متفاوتی قرار می‌گیرد، همیشه نمادها برای انجام معامله مناسب نمی‌باشند. نمادها نشان دهنده مجاز و ممنوع و مجاز محفوظ در بازار بورس هستند.این نمادها در تابلو اعلانات بورس برای افراد نشان داده می‌شود، در صورتی که وضعیت سهام تغییر پیدا کند در بخش پیام در بالای تابلو اعلانات معامله اطلاعات تغییر به شما داده می‌شود.

وضعیت نمادهای معاملاتی مجاز

زمانی که وضعیت بورس در این نماد قرار می‌گیرند نشان دهنده این است، که سهام در یک وضعیت عادی قرار دارد. در این حالت امکان ثبت سفارش وجود دارد و حتی می‌توانید با وجود مشتری معامله‌ای در سهام خود انجام دهید.

نماد معاملاتی مجاز محفوظ

این حالت زمانی اتفاق می‌افتد که یک سهم بعد از مدتی بخواهد باز گشایی شود، اول در وضعیت مجاز محفوظ قرار می‌گیرد. وقتی سهام در این حالت قرار دارد شما می‌توانید سفارش‌های خود را به ثبت برسانید، البته در این مرحله معمامله‌ای صورت نمی‌گیرد.

وقتی شما سفارش خود را به ثبت رساندید نماد از وضعیت مجاز محفوظ به وضعیت مجاز تغییر پیدا می‌کند، اینجاست که معاملات در سهم مربوط صورت می‌گیرد. به طور کلی در این نماد سهم ممنوع با پیامی که از طرف ناظر به حالت مجاز محفوظ در آمده، پس از ثبت سفارش این نماد توسط ناظر توقف پیدا می‌کند.

طی بررسی‌هایی که توسط ناظر صورت می‌گیرد، با تایید توسط ناظر از راکد و متوقف بودن آزاد شده و به مجاز تبدیل می‌شود.

وضعیت نمادهای معاملاتی مجاز

نماد معاملاتی مجاز متوقف

در این حالت هیچ معامله‌ای صورت نمی‌گیرد، نماد شرکت به دلایل مختلفی بسته شده و در این حالت شما قادر به ثبت سفارش و هیچ معامله‌ای نخواهید بود.

وضعیت نمادهای ممنوع

در این نماد شما هیچ گونه خرید و فروشی را نمی‌توانید انجام دهید و سهام شما قابل معامله نمی‌باشد. اینکه سهامی در وضعیت ممنوع قرار گیرد بازه زمانی کوتاه دارد و موقتی می‌باشد، و ممکن است بعد از گذشت چند ساعت دوباره بازگشایی انجام شود.

دلیل توقف نمادهای معاملاتی

سهام شرکت‌ها در برخی اوقات به دلایل مختلفی از طرف سازمان بورس بسته می‌شود و امکان خرید و فروش برای سهامداران وجود ندارد. با توقف نماد معامله‌ای افراد باید به اطلاعیه‌ها توجه کنند، تا بتوانند تصمیمات مورد نیازی درباره سهام خود بگیرند.

بسیاری از شرکت‌ها هستند که اطلاعات دقیق و کاملی از وضعیت سهام در اختیار سهامداران قرار نمی‌دهند و همین موجب می‌شود از طرف سازمان بورس به تعلیق در بیایند.

متوقف شدن نماد به علت نوسان بیشاز ۲۰ درصد قیمت پایانی

وقتی در بازار بورس حالت صعودی پیدا می‌کند، این پیام برای سهامداران داده می‌شود که به دلیل نوسانات بیش از ۲۰ درصد قیمت نهایی متوقف می‌شود. وقتی که سهامی پایین‌تر از این درصد باشد و سیر نزولی را طی کند این اخطار برای سهامداران کمتر دیده می‌شود.

۲۰ درصد سود باید طی ۵ روز کاری پشت سر هم باشد، در این صورت وضعیت نماد در بورس متوقف می‌شود، مثلا اگر طی یک هفته انجام معاملات منفی نداشته باشد و در یک روز مثبت اتفاق بیفتد این نماد توقف پیدا نمی‌کند.

زمانی نماد معاملاتی توقف پیدا می‌کند که نوسانی در قیمت معاملات به وجود بیاید و در زمان کوتاه و با گذشت یک ساعت نماد به حالت اولیه خود باز می‌گردد.

همچنین بخوانید : از سوپر مارکت مالی چه می‌دانید ؟

دلیل توقف نمادهای معاملاتی

متوقف شدن وضعیت نماد در بورس به علت نوسان قیمت بیش از ۵۰ درصد قیمت پایانی

متوقف شدن وضعیت نماد در بورس به علت نوسان قیمت بیش از ۵۰ درصد قیمت پایانی، در این حالت هم با گذشت ۱۵ روز کاری پشت سر هم قیمت پایانی سهام اگر بیشتر از ۵۰ درصد باشد نماد متوقف می‌شود.

اگر که شما در طول این ۱۵ روز پشت سر هم منفی داشته باشید نماد متوقف شده و از طرف کارگزاران جلساتی برگذار می‌شود که کارشناسانه این مشکل برطرف شود.

متوقف شدن وضعیت نماد در بورس به دلیل افشای اطلاعات با اهمیت

برخی اوقات در معاملات دیده می‌شود که نماد سهام به دلیل همگانی شدن اطلاعات به حالت تعویق در می‌آید. با توجه به اهمیتی که اطلاعات دارد بازگشایی سهام با یکدیگر تفاوت دارند.

مقالات مرتبط 

نوسان گیری در بورس

نوسان گیری در بورس

می‌توان گفت نوسان گیری در بورس یک فرایند استراتژیک جذاب و درعین‌حال پر ریسک معامله است. این روش معامله به دنبال تغییرات سریع قیمت‌ها سود

ادامه مطلب
معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز یا معاملات آتی از روش‌های پر ریسک ترید در بازارهای بزرگ معاملاتی است. در این روش معامله‌گران با تخمین شرایط اقتصادی، اجتماعی و

ادامه مطلب
مدیریت سرمایه

مدیریت سرمایه

در دنیای تجارت مدیریت سرمایه به معنی داشتن دانش و مهارت برای انجام معاملات کم ریسک و به دست آوردن بیشترین بازدهی است. در اولویت

ادامه مطلب
ترید در بازار سرمایه

ترید در بازار سرمایه

با معامله یکی از مفاهیم اصلی در بازار سرمایه است. ترید در بازار سرمایه یعنی معامله کردن یک سهام، رمز ارز، جفت ارز، فلزات گران‌بها

ادامه مطلب

+ 200 دوره

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 350 کاربر

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 400 مطلب

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 50 کلاس

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

درباره پولدارباشی

خالق استراتژی معاملاتی لاک پشت طلایی در ایران کارشناس ارشد اعتباری و سرمایه گذاری بانک فوق لیسانس مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی لیسانس مهندسی صنایع گرایش برنامه ریزی و تحلیل سیستمها دارنده مدرک تحلیل تکنیکال از کاوندیش کالج انگلستان تحلیل گر و معامله گر بازار بورس و آتی سکه و زعفران

ارتباط با ما

اعتماد شما ، افتخار ماست!

طراحی سایت توسط دیجیتال مارکتینگ مای کاستومر