معرفی شاخص بورس و تفاوت شاخص‌های آن

شاخص بورس

چنانچه پیگیر اخبار بورس و فرآیند‌های تابع آن باشید قطعا با اصطلاح شاخص بورس به کرات مواجه شده‌اید در حالی که به تعبیر صحیح آن واقف نیستید. اکنون در ذهن‌تان این سوال حک می‌شود که شاخص چیست؟ و نوسانات عدد این شاخص چه مفهومی دارد؟ نگران مفهوم به ظاهر پیچیده آن نباشید در اینجا مصمم هستیم تا با بیانی رسا این مفهوم را برایتان شرح دهیم.

بورس چیست؟

بورس عبارت است از یک مسیر بازاری پر ازدحام برای انجام مبادلات بین خریدار و فروشنده، که در راستای قوانین خاصی، سهام شرکت‌های مختلف خرید و فروش می‌شوند.

منظور از شاخص بورس چیست؟

و اما بپردازیم به شاخص بورس، شاخص بورس، عددی است که وضعیت نوسانات بازار بزرگ بورس را مشخص می‌کند. در بورس چندین شاخص متفاوت داریم که هر کدام از آن‌ها وضعیت کلی بورس را از دید خاصی مورد ارزیابی قرار می‌دهند، که محاسبه هر کدام از شاخص‌های مذکور طی فرمول ویژه‌ای صورت می‌پذیرند.

کارکرد شاخص چیست؟

شاخص‌ها مولفه‌های مهمی هستند که در سایه تحلیل و بررسی آن‌ها می‌توان وضعیعت گذشته و فعلی بورس را محاسبه نمود. از میان این شاخص‌ها چند شاخص برتر وجود دارد که از اهمیت بیشتری نزد سرمایه دارن بازار بورس برخور دار هستند.

شاخص کل بورس چیست؟

شاخص کل بورس که به شاخص بورس تهران شهرت یافته است در بین افراد فعال در بازار بزرگ بورس، از کارامد‌ترین شاخص‌ها قلمداد می‌شود. این شاخص نشانگر سطح عمومی قیمت و سود سهام تمامی شرکت‌های معرفی شده در بازار بورس است.

مفهموم شاخص بورس به بیانی ساده

بهتر است با پیشکش مثالی درک و فهم این موضوع را برای‌تان راحت‌تر سازیم.

مثلا فرض بفرمایید از سهام هر یک از شرکت‌های معرفی شده در بازار بورس یک عدد سهم را می‌خرید در این حالت، نوسانات شاخص کل بورس برابر با حجم بازدهی سهام شما خواهد بود. این شاخص، هم بیانگر تغییرات قیمت فعلی سهام است و هم میزان سود‌های سالیانه‌ای که شرکت موظف است به شما پرداخت کند را محاسبه می‌کند.

مفهموم شاخص بورس

اهمیت نوسانات شاخص

جالب است بدانید خود عدد شاخص اهمیت خاصی ندارد بلکه میزان نوسانات شاخص است که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. بر طبق فرمول محاسبه شاخص کل، هر چه شرکت‌ها قوی‌تر و قوی‌تر باشند و تعداد سرمایه بیشتری را به فروش بگذارند بی‌درنگ تاثیر بهینه‌ای بر روی شاخص کل آن شرکت خواهند گذاشت.

منظور از شاخص قیمت چیست؟

شاخص قیمت، یکی از اصلی‌ترین شاخص‌های بورس است. این شاخص، بیانگر روند عمومی قیمت سهام همه شرکت‌های پذیرفته در بورس اوراق بهادار است. مثلا اگر شاخص قیمت بورس در یک سال، ۲۰ درصد رشد داشته باشد یعنی سطح عمومی قیمت‌ها در بورس در طول یک سال گذشته به طور متوسط ۲۰ درصد رشد داشته است.

تفاوت شاخص قیمت با شاخص کل چیست؟

تفاوت عمده شاخص قیمت با شاخص کل این است که در شاخص قیمت، فقط قیمت سهام شرکت‌های بورسی در فرمول شاخص، مورد محاسبه قرار می‌گیرد. در حالی که در شاخص کل، علاوه بر قیمت، سود پرداختی سالیانه شرکت‌ها هم در محاسبه شاخص در نظر گرفته می‌شوند.

شاخص ۵۰ شرکت فعال‌تر چیست؟

بورس هر سه ماه یک بار فهرست شرکت‌های فعال‌تر را بر اساس میزان نقد شوندگی سهامشان، منتشر می‌کند. هر شرکتی که سهامش ساده‌تر و سریع‌تر خرید و فروش شود به اصطلاح نقد شوندگی بیشتری دارد. شاخص ۵۰ شرکت فعال تر، تغییرات سطح عمومی قیمت سهام ۵۰ شرکتی را نشان می‌دهند که سهام آن‌ها از سایر شرکت‌ها نقد شونده‌تر هستند.

همچنین بخوانید:  آموزش بورس به زبان ساده

 

اهمیت شاخص بورس

نگاهی کوتاه به شاخص‌های دیگر بورس

شاخص ۳۰ شرکت بزرگ:

این شاخص، سطح عمومی قیمت سهام ۳۰ شرکتی را نشان می‌دهد، ۳۰ شرکت بزرگی که ارزش بازار آن‌ها در مقایسه با سایر شرکت‌ها بیشتر است.

محاسبه ارزش بازار یک شرکت

ارزش بازار یک شرکت از حاصل ضرب قیمت روز سهام شرکت در تعداد سهام آن شرکت به دست می‌آید.

  • شاخص صنعت:

منظور از شرکت‌های صنعتی، شرکت‌هایی هستند که در صنایع مختلف مانند خودروسازی، فلزات اساسی، پتروشیمی و ساختمان و… فعالیت می‌کنند. شاخص صنعت بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت‌های فعال در بخش صنعت است. عملکرد هر کدام از این صنایع تحت عنوان شاخص جداگانه‌ای مورد بررسی قرار می‌گیرند.

  • شاخص واسطه‌گری‌های مالی:

این شاخص، عملکرد شرکت‌های واسطه‌گری مالی که فعالیت آن‌ها در حوزه مالی است را نشان می‌دهد.

یک نکته مهم در مورد شاخص بورس

درست است که شاخص، عملکرد و وضعیت بورس را نشان می‌دهد، اما مثبت یا منفی بودن شاخص، همواره به معنی مثبت یا منفی بودن کل بورس نیست. بلکه فقط وضعیت کلی بورس رابه ما نشان می‌دهد.

همچنین بخوانید: منظور از شاخص بورس نزدک چیست ؟

مقالات مرتبط 

نوسان گیری در بورس

نوسان گیری در بورس

می‌توان گفت نوسان گیری در بورس یک فرایند استراتژیک جذاب و درعین‌حال پر ریسک معامله است. این روش معامله به دنبال تغییرات سریع قیمت‌ها سود

ادامه مطلب
معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز یا معاملات آتی از روش‌های پر ریسک ترید در بازارهای بزرگ معاملاتی است. در این روش معامله‌گران با تخمین شرایط اقتصادی، اجتماعی و

ادامه مطلب
مدیریت سرمایه

مدیریت سرمایه

در دنیای تجارت مدیریت سرمایه به معنی داشتن دانش و مهارت برای انجام معاملات کم ریسک و به دست آوردن بیشترین بازدهی است. در اولویت

ادامه مطلب
ترید در بازار سرمایه

ترید در بازار سرمایه

با معامله یکی از مفاهیم اصلی در بازار سرمایه است. ترید در بازار سرمایه یعنی معامله کردن یک سهام، رمز ارز، جفت ارز، فلزات گران‌بها

ادامه مطلب

+ 200 دوره

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 350 کاربر

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 400 مطلب

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 50 کلاس

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

درباره پولدارباشی

خالق استراتژی معاملاتی لاک پشت طلایی در ایران کارشناس ارشد اعتباری و سرمایه گذاری بانک فوق لیسانس مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی لیسانس مهندسی صنایع گرایش برنامه ریزی و تحلیل سیستمها دارنده مدرک تحلیل تکنیکال از کاوندیش کالج انگلستان تحلیل گر و معامله گر بازار بورس و آتی سکه و زعفران

ارتباط با ما

اعتماد شما ، افتخار ماست!

طراحی سایت توسط دیجیتال مارکتینگ مای کاستومر