مجمع عمومی سهام

مجمع عمومی سهام
مجامع شرکت‌های سازمان بورس برای سرمایه گذاران نوپا ابهام‌آمیز بوده و در پی کسب آگاهی در این زمینه هستند. که در اینجا به شرح آن می‌پردازیم.شرکت‌های بورسی همواره با برگزاری جلسات ماهانه و یا سالانه سعی در بهبود وضعیت سهام دارند، تا بتوانند منافع خود و سهام‌داران را بیش از پیش فراهم سازند. به این جلسات مجمع عمومی سهام می‌گویند.

در این نشست‌ها که از طرف بازرسان، مدیران و سهامداران دعوت صورت می‌گیرد، ضروری است که پیش از برگزاری نشست، زمان و مکان مجمع عمومی سهام مشخص شده و اطلاع‌رسانی شود.

هر یک از مجامع و نشست‌ها شرایط و ضوابط مختص خود را دارد که قبلا در اساس نامه توسط شرکت سهام به ثبت رسیده است، و سرپیچی از آن جرم محسوب شده و پیگرد قانونی دارد.

با اطلاع‌رسانی در رابطه با مجمع عمومی سهام و سود حاصل، سهامداران آن شرکت می‌توانند در مورد حضور یا عدم حضور در نشست تصمیم گیری کنند.

مجمع عمومی سهام

شرکت‌های سهامی در طول مدت فعالیت خود، هرساله برای اتخاذ تصمیمات مهم در خصوص عملگرایی شرکت مدیران و تغییر مصوبات قبلی، نشست‌هایی را برگزار می‌کنند. این جلسات که شرکت در آن برای تمامی سهامداران آزاد است، مجمع عمومی سهام می‌نامند.

مجمع عمومی سهام غالبا برای حفظ و یا توسعه منافع مدیران و سهامداران برگزار می‌گردد. و قدرتمندترین مرکز برای اتخاذ تصمیمات و تعیین و یا تغییر مصوبات فعلی شرکت در جهت بهبود شرایط است.

پیش از تشکیل مجمع عمومی سهام، آن دسته از سهام دارانی که تمایل به حضور در نشست را دارند، باید اوراق بهادر سهام خریداری شده خود را به شرکت ارائه کنند، تا مجوز ورود به مجمع عمومی سهام برایشان صادر شود، و یا به فرد دیگری وکالت دهند تا به جای ایشان در مجمع شرکت کند.

دعودت برای شرکت در مجمع عمومی سهام

هیات مدیره موظف است برای دعوت به مجمع عمومی سهام از سهام داران دعوت به عمل آورد. در صورتی که مجمع در زمان مقرر تشکیل نشود، بازرس شرکت سهام مکلف است، که این جلسه را برگزار کند. و در غیر این صورت سهامدارن می‌توانند اعتراض کرده، و تقاضای تشکیل مجمع عمومی سهام را از مدیران خواستار باشند.

هیات مدیران باید مکان، زمان و تاریخ دقیق برگزاری مجمع و ضوابط آن را در روز نامه‌ها و یا سایت اینترنتی شرکت اعلام کنند. لازم است مراتب را ۱۰ روز پیش از تشکیل مجمع عمومی به اطلاع عموم سهام داران شرکت برساند.

به منظور تصمیم گیری بهتر عموم سهام داران برای حضور و یاعدم حضور در مجمع عمومی ۱۰ روز پیش از تشکیل، صورت‌های مالی سالانه محاسبه شده، همراه با تمامی یادداشت‌های پیوست آن و گزارشی دقیق از فعالیت‌های هیات مدیران شرکت در اختیار سهام داران قرار می‌گیرد.

انواع مجامع عمومی

عمده‌ترین بخش یک شرکت سهامدار مجمع عمومی آن می‌باشد. که این مجمع اقسام مختلفی دارد. قوانین مربوط به تعداد افراد شرکت کننده جهت تشکیل مجمع و آرا لازم برای اتخاذ تصمیمات و یا تغییر در اساس نامه شرکت در مجمع انجام می‌گیرد.

  • اقسام مجامع عمومی
  • مجمع عمومی موسس
  • مجمع عمومی خاص
  • مجمع عمومی عادی
  • مجمع عمومی فوق العاده

در قانون تجارت برای هر شرکت سهام مجمع به این چهار صورت تعریف شده است. که هر کدام قوانین و مقرارت ویژه خود را دارد. تعدا افراد واجد الشرایط برای شرکت در مجمع و تعداد آرا مشخص است، و در صورت‌عدم حضور تعداد معینی از سهام داران قوانینی برای تشکیل دوباره مجمع در نظر گرفته شده است.

همچنین بخوانید : وضعیت نماد در بورس

مجمع عمومی سهام

مقالات مرتبط 

نوسان گیری در بورس

نوسان گیری در بورس

می‌توان گفت نوسان گیری در بورس یک فرایند استراتژیک جذاب و درعین‌حال پر ریسک معامله است. این روش معامله به دنبال تغییرات سریع قیمت‌ها سود

ادامه مطلب
معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز یا معاملات آتی از روش‌های پر ریسک ترید در بازارهای بزرگ معاملاتی است. در این روش معامله‌گران با تخمین شرایط اقتصادی، اجتماعی و

ادامه مطلب
مدیریت سرمایه

مدیریت سرمایه

در دنیای تجارت مدیریت سرمایه به معنی داشتن دانش و مهارت برای انجام معاملات کم ریسک و به دست آوردن بیشترین بازدهی است. در اولویت

ادامه مطلب
ترید در بازار سرمایه

ترید در بازار سرمایه

با معامله یکی از مفاهیم اصلی در بازار سرمایه است. ترید در بازار سرمایه یعنی معامله کردن یک سهام، رمز ارز، جفت ارز، فلزات گران‌بها

ادامه مطلب

+ 200 دوره

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 350 کاربر

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 400 مطلب

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 50 کلاس

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

درباره پولدارباشی

خالق استراتژی معاملاتی لاک پشت طلایی در ایران کارشناس ارشد اعتباری و سرمایه گذاری بانک فوق لیسانس مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی لیسانس مهندسی صنایع گرایش برنامه ریزی و تحلیل سیستمها دارنده مدرک تحلیل تکنیکال از کاوندیش کالج انگلستان تحلیل گر و معامله گر بازار بورس و آتی سکه و زعفران

ارتباط با ما

اعتماد شما ، افتخار ماست!

طراحی سایت توسط دیجیتال مارکتینگ مای کاستومر