مارجین

مارجین یکی از ابزارهای مربوط به سرمایه‌گذاری که از طریق آن بالاترین میزان سرمایه‌گذاری را معامله می‌کنید. در حقیقت مارجین نوعی وام از سوی کارگزاران به شما می‌باشد.مارجین به شما این امکان را می‌دهد که بیشتر از میزانی که دارید در بازار بورس معامله کنید و شما با قدرت زیادتر معمامله بورسی خود را انجام می‌دهید.

تفاوت معاملات مارجین با حالت عادی

در یک حالت عادی وقتی سهامی را از بازار خریداری می‌کنید شما سهامدار و مالک آن محسوب می‌شوید، در این حالت شما صاحب سهام و بدهکار کسی نیستید. وقتی از مارجین برای خرید سهام استفاده می‌کنید به نوعی شما وام گرفته‌اید و بدهکار می‌باشید.

در انتهای معامله خود باید این بدهکاری را پرداخت کنید و حسابتان را تصویه نمایید، زیرا در این معامله شما فقط ارزش دارایی را مورد معامله قرار داده‌اید ولی مالک آن مبلغ معامله نمی‌باشید.

در اینجا شما به دلیل اینکه مالک مبلغ مورد نظر نیستید نیاز به پرداخت مالیت آن نیست.

مقدار سود در مارجین

در معاملات هر چه بیشتر از مارجین استفاده کنید، نسبت به حالت عادی از سود بیشتری برخوردار می‌شوید. به عنوان مثال اگر شما میزان معامله خود را ۵ برابر کنید به همان اندازه ۵ برابر سود معامله شما بیشتر می‌شود.

مقدار سود در مارجین

میزان ضرر در مارجین

ضامن این وام سرمایه اولیه می‌باشد که شما در معامله قرار می‌دهید، و در صورتی که هر ضرری در این معامله صورت بگیرد، از سرمایه اولیه شما کسر می‌شود. وقتی که کارگزار کل مبلغ موجودی شما را به عنوان ضرر از شما برداشت می‌کند به این حالت کال مارجین می‌گویند.

استفاده از این اهرم همان قدر که برای شما سوددهی دارد و مفید است به همان اندازه هم شما را متضرر می‌کند و حتی موجب از دست دادن کل مبلغ سرمایه شما می‌شود.

بهره در مارجین

مارجین به وسیله بانک‌ها و موسسات اعتباری در معاملات بورسی تامین اعتبار می‌شود. مقدار وامی که شما از آن‌ها دریافت می‌کنید، کارگزار به آن‌ها قراردادی امضا می‌نماید. با انجام این قرارداد توسط کارگزار با تامین کننده سرمایه موجب می‌شود مقدار پول نقد برای درخواست شما در حساب موجود می‌شود.

البته افرادی که تامین کننده چنین سرمایه‌ای هستند برای کار خود بهره دریافت می‌کنند، که پرداخت این بهره از سمت فردی است که متقاضی مارجین بوده است. پس زمانی که شما تصمیم می‌گیرید از مارجین در معاملات خود استفاده کنید توجه داشته باشید که بهره آن را باید پرداخت نمایید.

سررسید در معاملات مارجین

زمانی که در معاملات خود از مارجین به کار می‌برید تاریخی برای سر رسید شما وجود ندارد و شما در هر بازه زمانی که بخواهید می‌توانید از مبلغ مارجین استفاده نمایید. البته تا هر زمانی که از این مبلغ وام استفاده می‌کنید، باید میزان بهره را به کارگزار پرداخت کنید.

برای انجام این کار حتما حواستان به مقدار ضرر سرمایه هم باشد. در صورتی که میزان ضرر شما به پول اولیه شما نزدیک باشید، باید به موجودی اولیه خود اضافه کنید تا مقدار ضرر شما کاهش پیدا کند.

همچنین بخوانید: هر آنچه که درباره فارکس باید بدانید.

بهره در مارجین

مزایای استفاده از مارجین در معاملات

  • برای شما امکان سود بیشتر وجود دارد.
  • نیاز به پرداخت مالیت نیستید.
  • معامله به صورت دو طرفه انجام می‌شود.
  • سر رسیدی برای تسویه معامله شما وجود ندارد.

معایب استفاده ار مارجین در معاملات بورسی

  • ریسک بسیار بزرگی در معاملات خود انجام می‌دهید.
  • شما مالک فیزیکی دارایی نمی‌باشید.
  • به ازای دریافت وام مارجین باید بهره به کارگزار پرداخت نمایید.

مقالات مرتبط 

نوسان گیری در بورس

نوسان گیری در بورس

می‌توان گفت نوسان گیری در بورس یک فرایند استراتژیک جذاب و درعین‌حال پر ریسک معامله است. این روش معامله به دنبال تغییرات سریع قیمت‌ها سود

ادامه مطلب
معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز یا معاملات آتی از روش‌های پر ریسک ترید در بازارهای بزرگ معاملاتی است. در این روش معامله‌گران با تخمین شرایط اقتصادی، اجتماعی و

ادامه مطلب
مدیریت سرمایه

مدیریت سرمایه

در دنیای تجارت مدیریت سرمایه به معنی داشتن دانش و مهارت برای انجام معاملات کم ریسک و به دست آوردن بیشترین بازدهی است. در اولویت

ادامه مطلب
ترید در بازار سرمایه

ترید در بازار سرمایه

با معامله یکی از مفاهیم اصلی در بازار سرمایه است. ترید در بازار سرمایه یعنی معامله کردن یک سهام، رمز ارز، جفت ارز، فلزات گران‌بها

ادامه مطلب

+ 200 دوره

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 350 کاربر

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 400 مطلب

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 50 کلاس

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

درباره پولدارباشی

خالق استراتژی معاملاتی لاک پشت طلایی در ایران کارشناس ارشد اعتباری و سرمایه گذاری بانک فوق لیسانس مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی لیسانس مهندسی صنایع گرایش برنامه ریزی و تحلیل سیستمها دارنده مدرک تحلیل تکنیکال از کاوندیش کالج انگلستان تحلیل گر و معامله گر بازار بورس و آتی سکه و زعفران

ارتباط با ما

اعتماد شما ، افتخار ماست!

طراحی سایت توسط دیجیتال مارکتینگ مای کاستومر