قرارداد اختیار معامله

قرارداد اختیار معامله

اصطلاح قرارداد اختیار معامله ، در واقع به قراردادی اطلاق می شود که مابین خریدار و فروشنده انجام می پذیرد به شیوه ایی که خریدار از فروشنده اختیار معامله، حق خرید یا فروش یک دارایی را در یک قیمت معین، خریداری می کند. که در آن، همچون تمامی معامله ها، و تمامی قرارداد ها، طرفین قرارداد، امتیازی را به طرف مقابل اعطا می کنند.به عبارتی دیگر، خریدار به فروشنده مبلغی تحت عنوان حق شرط، پرداخت می نماید. که در حقیقت قیمت اختیار معامله است. فروشنده نیز، حق خرید یا فروش دارایی مذکور را، در یک قیمت معین، به خریدار می بخشد.

تشریح قرارداد اختیار معامله به زبان دیگر

بنابراین می توان موضوع را اینگونه تشریح داد که، در قرارداد اختیار معامله، یک طرف معامله که همان خریدار قرارداد می باشد، با پرداخت مبلغ معینی این اختیار را به دست می آورد که چنانچه که قصد داشت در موعد مشخص و معینی، در آینده، کالای معینی را به قیمت مشخص، با طرف دیگر قرارداد که در واقع همان فروشنده است، معامله کند فروشنده قرارداد، در صورت تقاضای خریدار قرارداد، ملزم به انجام و اجرای قرارداد می باشد.

دستاورد قرارداد اختیار معامله چیست؟

بر اساس قرارداد اختیار معامله و در طی انجام آن، طرفین قرارداد، توافق می نمایند که در آینده، معامله ایی انجام دهند. در این معامله خریدار اختیار معامله، در ازای پرداخت مبلغ معینی، حق خرید یا فروش دارایی مندرج در قرارداد را در موعدی معین با نرخی که زمان عقد قرارداد، تعیین شده است به دست آورد.

از سوی دیگر، فروشنده قرارداد اختیار معامله، در مقابل اعطای این حق به خریدار، با دریافت وجهی مشخص، به هنگام بستن قرارداد، طبق مفاد و مواد قرارداد، آماده به فروش رساندن دارایی مذکور می باشد.

آنچه در قرارداد اختیار معامله اتفاق خواهد افتاد چه خواهد بود.

پس در واقع اتفاقی که در این جا خواهد افتاد این است که، با توجه به تعریف قرارداد اختیار معامله، و از آنچه که از این تعریف بر می آید، دارنده قرارداد خریدار در اعمال حق خود مختار است به این معنی که، دیگر هیچ تعهد و اجبار و الزامی ندارد و در صورت منصرف شدن او، از اجرای قرارداد، هزینه ایی را که در ازای این حق، پرداخت نموده است را از دست خواهد داد. و از سوی دیگر، فروشنده در صورت در خواست خریدار، مجبور به اجرای بند قرارداد خواهد بود.

دستاورد قرارداد اختیار معامله چیست؟

مزیت های قرارداد اختیار معامله

قرارداد اختیار معامله، دارای امتیازات بسیاری است که در زیر به مهمترین و عمده ترین این امتیازات اشاره خواهیم نمود.

کم شدن ریسک

طی قرارداد اختیار معامله، ریسک بالقوه سرمایه گذاری، به طور چشمگیری کاسته خواهد شد و ضرر معامله، محدود به هزینه ایی خواهد گشت که برای خرید اختیار معامله پرداخت کرده اید در حقیقت، از قرارداد های اختیار معامله، تحت عنوان وسیله یا ابزاری جهت پوشش ریسک استفاده می شود که به سرمایه گذار اجازه می دهد تا ریسک خود را در مقابل نوسانات غیر منتظره و نا مطلوب، محافظت کند و یا به اصطلاح پوشش دهد.

اهرم مالی

منظور از اهرم مالی این است که، طبق این ویژگی، سود و یا زیان معاملات در یک برحه زمانی، نسبت به برآورده مشتری، قیمت و نرخ اختیار پرداخت شده، به واسطه خریدار چند برابر گردد.

کسب در آمد

فرد سرمایه گذار، این امکان را دارد که با فروش قرارداد اختیار معامله سهام، درآمد خود را از سهام، تنها به بازدهی سهام و سود تقسیمی محدود نکند در عین حال، فروش اختیار معامله سهام متعلق به سرمایه گذار، یا سهامی که تمایل به خرید آن را دارد، یکی از راحت ترین راهبرد های معاملاتی خواهد بود.

کسب سود از نوسانات بازار و قیمت های سهام

یکی دیگر از مزیت های قرارداد اختیار معامله این است که فرد، می تواند بدون در اختیار داشتن سهم پایه، از نوسانات قیمت سودمند گردد.

تنوع بخشیدن به سبد سرمایه

یکی از امتیازات منحصر به فرد قرارداد اختیار معامله این است که وجود چنین اختیار، در سبد سرمایه گذاری به عنوان یک دارایی مشتقه، امکان تنوع بخشیدن سبد را به سرمایه گذار هموار می کند.

مزیت زمانی جهت تصمیم گیری های آتیه نگری

این نوع قرارداد به سهامدار یا سرمایه گذار امکان می دهد که با پرداخت درصدی از قیمت سهم، جریان نقدینگی خرید و فروش خود را اثبات کند و در موعد باقی مانده تا سر رسید، تصمیم مناسب و بهینه تری را بگیرد.

همچنین بخوانید: سیر تا پیاز  قرارداد آتی

مزیت های قرارداد اختیار معامله

مقالات مرتبط 

نوسان گیری در بورس

نوسان گیری در بورس

می‌توان گفت نوسان گیری در بورس یک فرایند استراتژیک جذاب و درعین‌حال پر ریسک معامله است. این روش معامله به دنبال تغییرات سریع قیمت‌ها سود

ادامه مطلب
معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز یا معاملات آتی از روش‌های پر ریسک ترید در بازارهای بزرگ معاملاتی است. در این روش معامله‌گران با تخمین شرایط اقتصادی، اجتماعی و

ادامه مطلب
مدیریت سرمایه

مدیریت سرمایه

در دنیای تجارت مدیریت سرمایه به معنی داشتن دانش و مهارت برای انجام معاملات کم ریسک و به دست آوردن بیشترین بازدهی است. در اولویت

ادامه مطلب
ترید در بازار سرمایه

ترید در بازار سرمایه

با معامله یکی از مفاهیم اصلی در بازار سرمایه است. ترید در بازار سرمایه یعنی معامله کردن یک سهام، رمز ارز، جفت ارز، فلزات گران‌بها

ادامه مطلب

+ 200 دوره

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 350 کاربر

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 400 مطلب

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 50 کلاس

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

درباره پولدارباشی

خالق استراتژی معاملاتی لاک پشت طلایی در ایران کارشناس ارشد اعتباری و سرمایه گذاری بانک فوق لیسانس مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی لیسانس مهندسی صنایع گرایش برنامه ریزی و تحلیل سیستمها دارنده مدرک تحلیل تکنیکال از کاوندیش کالج انگلستان تحلیل گر و معامله گر بازار بورس و آتی سکه و زعفران

ارتباط با ما

اعتماد شما ، افتخار ماست!

طراحی سایت توسط دیجیتال مارکتینگ مای کاستومر