بهترین زمان برای فروش عرضه اولیه سهام

پیش از اینکه عوامل تأثیرگذار بر زمان مناسب فروش عرضه اولیه سهام را بررسی کنیم، بهتر است با مفهوم عرضه اولیه سهام آشنا شوید. به‌طورمعمول سهام شرکت‌هایی که برای اولین بار وارد بازار بورس می‌شوند، قیمت چندان زیادی ندارد و به دلیل محدودیت در تعداد سهام قابل‌خرید و قابل‌عرضه، با رشد قیمت خوبی مواجه می‌شوند؛ درنتیجه با توجه به قیمت ارزان آن و ارزش رو به رشدی که دارد، موردتوجه سهامداران زیادی قرار می‌گیرد. به این نوع سهام عرضه اولیه میگویند.

چرا باید از زمان مناسب فروش عرضه اولیه اطلاع داشته باشیم؟

یکی از نکات مهم برای موفقیت در بازار بورس، آگاهی از زمان فروش عرضه اولیه است. با دانستن این نکته شما می‌توانید در یک بازه زمانی عالی وارد بازار بورس شده و سهمی پرسود را برای خود خریداری نمایید. همچنین آگاهی از زمان فروش عرضه اولیه به شما کمک می‌کند با خطر و ریسک کمتری در بازار بورس سرمایه‌گذاری کنید و دچار ضررهای مالی نشوید.

قیمت فروش عرضه اولیه

بر اساس قوانین و تئوری‌هایی که در بازار بورس سراسر جهان رایج است، قیمت فروش عرضه اولیه سهام به این ‌صورت مشخص می‌شود که برای خریداران عرضه اولیه حداقل به میزان ۱۰ تا ۲۰ درصد سوددهی داشته باشد.

نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که سهام شرکت‌هایی که تازه وارد بازار بورس شده‌اند، به ‌واسطه نهادهای مالی نظیر شرکت‌های تأمین سرمایه و یا شرکت‌های مشاور سرمایه‌گذاری که مورد تائید سازمان بورس هستند، ارزش‌گذاری می‌شوند و بعد از ارزش‌گذاری شرکت‌ها توسط نهادهای مورد تائید بورس، سهامداران عمده بر اساس ارزش ذاتی به‌دست‌آمده، قیمتی را برای ورود به بورس، به سازمان بورس ارائه می‌دهند.

عرضه اولیه سهام

قوانین فروش عرضه اولیه سهام

یکی از نکاتی که بهتر است در مورد فروش عرضه اولیه سهام بدانید این است که هر شرکتی که قصد ورود به بازار بورس را دارد، ابتدا باید پذیرش شود و مراحل خاصی را پشت سر بگذارد. پس از طی کردن این روند زمان ورود آن شرکت به بورس اعلام می‌شود؛ بنابراین اگر قصد خرید و سرمایه‌گذاری دارید می‌بایست در تاریخ اعلام‌شده، به سامانه بورس مراجعه کرده و اقدام به خرید عرضه اولیه سهام کنید.

نکته دیگری که لازم است بدانید این است که در زمان خرید عرضه اولیه تنها می‌توانید تعداد محدودی سهام که از قبل مشخص شده است را خریداری نمایید. همچنین به خاطر داشته باشید امکان خرید سهام با استفاده از چند کارگزار یا چند کد بورسی، وجود ندارد.

همچنین بخوانید : انواع بازار بورس در ایران چیست؟

نکات مهم در مورد انتخاب بهترین زمان فروش عرضه اولیه

  • هیچ‌گاه نمی‌توان زمان خاصی را برای فروش عرضه اولیه سهام مشخص کرد اما توصیه می‌شود سهام خود را تا پایان بازدهی اولیه نگه‌دارید. منظور از بازدهی اولیه قیمتی است که سهام در آن متعادل می‌شود و اصطلاحاً صف خرید آن به‌طور کامل عرضه می‌شود.
  • ممکن است سهم خریداری‌شده در بازه زمانی کوتاهی مجدداً صف خرید شود و به رشد خود ادامه دهد؛ اما در نظر داشته باشید که ملاک شما بازدهی اولیه بود و سعی کنید آگاهانه در مورد نگهداری یا فروش سهام خود تصمیم بگیرید.

چه عواملی بر رشد قیمت عرضه اولیه سهم تأثیرگذار است؟

۱- تعداد سهام عرضه‌شده

هرچقدر تعداد عرضه اولیه سهام کمتر بوده باشد، معمولاً فروشندگان کمتری نیز وجود خواهند داشت.

۲- رفتار سهامدار عمده

اگر سهامداران عمده پس از عرضه اولیه، سهام دیگری عرضه نکنند، ارزش سهام رشد بیشتری خواهد داشت.

۳- شرایط کلی بازار

زمانی که شرایط کلی بازار مطلوب باشد، همه خوش‌بین هستند. درنتیجه افراد کمی حاضر به فروش سهام خود می‌شوند.

۴- اخبار و شایعات پیرامون سهم و بازار بورس

گاهی اخبار و شایعات منفی یا مثبتی پیرامون سهام عرضه‌شده و بازار بورس شکل می‌گیرد که بر روی افراد تأثیر می‌گذارد و بسیاری از افراد بر اساس این اخبار و شایعات در مورد نگهداری یا فروش عرضه اولیه سهام خود تصمیم می‌گیرند.

همچنین بخوانید : ریسک مطلوب و نامطلوب در بازار سرمایه

سخن پایانی

با توجه به نکاتی که بررسی کردیم تصمیم‌گیری در مورد زمان فروش عرضه اولیه سهام بر عهده خود شماست. شما می‌توانید سهام خود را یک روز پس از عرضه اولیه بفروشید و یا آن را نگه‌دارید؛ اما نکته مهم این است که بهتر است تا زمانی که صف خرید در سهم وجود دارد، سهام خود را نگهداری نمایید.

به‌طورکلی عرضه اولیه سهام در بورس تهران بیشتر اوقات با حواشی زیاد انجام می‌شود و معمولاً سهم‌هایی که به‌تازگی در بورس عرضه می‌شوند تا مدت‌زمان کوتاهی موردتوجه قرار می‌گیرند.

مقالات مرتبط 

نوسان گیری در بورس

نوسان گیری در بورس

می‌توان گفت نوسان گیری در بورس یک فرایند استراتژیک جذاب و درعین‌حال پر ریسک معامله است. این روش معامله به دنبال تغییرات سریع قیمت‌ها سود

ادامه مطلب
معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز یا معاملات آتی از روش‌های پر ریسک ترید در بازارهای بزرگ معاملاتی است. در این روش معامله‌گران با تخمین شرایط اقتصادی، اجتماعی و

ادامه مطلب
مدیریت سرمایه

مدیریت سرمایه

در دنیای تجارت مدیریت سرمایه به معنی داشتن دانش و مهارت برای انجام معاملات کم ریسک و به دست آوردن بیشترین بازدهی است. در اولویت

ادامه مطلب
ترید در بازار سرمایه

ترید در بازار سرمایه

با معامله یکی از مفاهیم اصلی در بازار سرمایه است. ترید در بازار سرمایه یعنی معامله کردن یک سهام، رمز ارز، جفت ارز، فلزات گران‌بها

ادامه مطلب

+ 200 دوره

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 350 کاربر

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 400 مطلب

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 50 کلاس

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

درباره پولدارباشی

خالق استراتژی معاملاتی لاک پشت طلایی در ایران کارشناس ارشد اعتباری و سرمایه گذاری بانک فوق لیسانس مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی لیسانس مهندسی صنایع گرایش برنامه ریزی و تحلیل سیستمها دارنده مدرک تحلیل تکنیکال از کاوندیش کالج انگلستان تحلیل گر و معامله گر بازار بورس و آتی سکه و زعفران

ارتباط با ما

اعتماد شما ، افتخار ماست!

طراحی سایت توسط دیجیتال مارکتینگ مای کاستومر