فارکس
امروزه در سر تا سر جهان بازار‌های مالی موفق و خارق‌العاده و مدرنی تشکیل شده که پتانسیل در آمدزایی بسیار فوق‌العاده‌ایی را به خود اختصاص داده‌اند.بازار فارکس نیز، یکی از بزرگترین بازار مالی جهان می‌باشد که در آن روزانه تیلیارد‌ها دلار پول جابه‌جا می‌گردد و افراد بسیاری را به سود‌های موفقیت‌آمیز چشمگیری می‌رساند.

انواع بازار‌ها

خالی از لطف نیست که با تقسیم‌بندی بازار‌های مالی آشنا شویم. بازار‌های مالی در انواع و اقسام مختلفی وجود دارند که تمامی آن‌ها ویژه و فوق‌العاده می‌باشند به طوری که توانسته‌اند زندگی میلیون‌ها نفر در جهان و در طول تاریخ بشریت را متحول سازد.

 این بازار‌ها را می‌توان به اقسام زیر تقسیم‌بندی نمود.

  • بازار‌های سنتی
  • بازار‌های جدید و مشتقه

بازار فارکس

همان گونه که می‌دانید سالیان زیادی است که بازار‌های بورس به وجود آمدند و بعد از آن بازار‌های آتی و سی اف دی و فارکس، از بازار‌های سنتی الگو بر داشتند و بازار‌های نو ظهوری در جهان تشکیل شد.

امروزه تمام آن‌ها را به عنوان بازار فارکس می‌شناسند، اما همه این بازار‌ها فارکس نمی‌باشند که در ادامه خواهیم گفت.

اغلب قریب به اتفاق کارگزاری‌های فارکس، زمانی که قصد معرفی شرکت خود را دارند خود را کارگزاری فارکس معرفی می‌نمایند. این‌ها اذعان دارند که، همه جفت ارز‌ها، سهام‌های آمریکا، ارز‌های دیجیتال، طلا، نفت، شاخص‌های بورس و هزاران دارایی و سهام دیگر را دارند.

گر چه که همه این‌ها قابل معامله در یک کارگزاری فارکس می‌باشد، اما لزوما همگی این‌ها بازار فارکس نیستند. چرا که بازار فارکس تبادل ارز‌های خارجی است و در این بازار مالی، ما برابری ارز‌های مختلف را می‌توانیم در مقابل هم معامله نماییم.

به عنوان مثال، فرض نمایید که شما ۱۰۰ هزار یورو دارید و قصد دارید آن را تبدیل به دلار نمایید. برای دانستن اینکه در ازای هر یک یورو چقدر دلار به شما می‌دهند، نیاز به یک نرخ تبدیل دارید. برای فهم بهتر مطلب بهتر است که با نرخ تبدیل آشنا شویم.

بازار فارکس

نرخ تبدیل چیست

در واقع نرخ تبدیل یورو به دلار به شما می‌گوید که در ازای هر یک یورویی که شما دارید ۱۳/۱ دلار به شما تعلق خواهد گرفت.

یعنی شما با ۱۰۰۰۰۰ یورو می‌توانید ۱۱۳۰۰۰ دلار معاوضه نمایید و این در واقع همان بازار فارکس می‌باشد. و معنای دقیق این جمله خواهد بود که، در بازار مالی فارکس تمامی برابری ارز‌های گوناگون، در مقابل هم معامله می‌گردد.

امنیت بازار فارکس

اصولا بازار مالی فارکس، یک بازار پر نوسانی می‌باشد اما، از طرفی علاوه بر تمامی نوساناتی که دارد بازار امنی برای معامله می‌باشد. این امنیت بدین معنا ست که، شما در جفت ارز‌ها کمتر شاهد حرکات غیر قابل تصور می‌باشید. چرا که هیچ ارزی را نداریم که یک شبه به طور کل، نابود شود اما در مورد دیگر دارایی ها این ویژگی وجود دارد. بنابراین، بازار فارکس بازار ایمنی است.

شیوه معاملات در بازار فارکس

شیوه کلی معامله در بازار فارکس به این صورت است که، زمانی که شما می‌خواهید در این بازار، ارزی را مبادله نمایید در واقع دارید یک ارز را در برابر ارز دیگری مقایسه می‌کنید.

به عنوان مثال شما دارید یورو را در مقابل دلار قیاس می‌نمایید.  جفت ارز یورو به دلار را خریداری کرده و به نسبت بالا رفتن قیمت یورو و پایین آمدن قیمت، جهت معاملاتی داریم که در واقع یورو را خرید نموده و دلار را فروخته‌ایم.

همچنین بخوانید:  آموزش بورس به زبان ساده

امنیت بازار فارکس

انواع جفت ارز‌ها در فارکس

در بازار مالی فارکس صد‌ها جفت ارز موجود است که معامله‌ گران قادرند آن‌ها را معامله کرده و روی آن‌ها سرمایه‌گذاری نمایند. برخی از این جفت ارز‌ها مشهور‌تر هستند و یا برخی از حجم بیشتری برخوردار می‌باشند.

دسته‌بندی جفت ارز‌ها

  • جفت ارز‌های اصلی
  • جفت ارز‌های کراس
  • جفت ارز‌های نو‌ظهور و جدید

مقالات مرتبط 

نوسان گیری در بورس

نوسان گیری در بورس

می‌توان گفت نوسان گیری در بورس یک فرایند استراتژیک جذاب و درعین‌حال پر ریسک معامله است. این روش معامله به دنبال تغییرات سریع قیمت‌ها سود

ادامه مطلب
معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز یا معاملات آتی از روش‌های پر ریسک ترید در بازارهای بزرگ معاملاتی است. در این روش معامله‌گران با تخمین شرایط اقتصادی، اجتماعی و

ادامه مطلب
مدیریت سرمایه

مدیریت سرمایه

در دنیای تجارت مدیریت سرمایه به معنی داشتن دانش و مهارت برای انجام معاملات کم ریسک و به دست آوردن بیشترین بازدهی است. در اولویت

ادامه مطلب
ترید در بازار سرمایه

ترید در بازار سرمایه

با معامله یکی از مفاهیم اصلی در بازار سرمایه است. ترید در بازار سرمایه یعنی معامله کردن یک سهام، رمز ارز، جفت ارز، فلزات گران‌بها

ادامه مطلب

+ 200 دوره

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 350 کاربر

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 400 مطلب

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 50 کلاس

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

درباره پولدارباشی

خالق استراتژی معاملاتی لاک پشت طلایی در ایران کارشناس ارشد اعتباری و سرمایه گذاری بانک فوق لیسانس مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی لیسانس مهندسی صنایع گرایش برنامه ریزی و تحلیل سیستمها دارنده مدرک تحلیل تکنیکال از کاوندیش کالج انگلستان تحلیل گر و معامله گر بازار بورس و آتی سکه و زعفران

ارتباط با ما

اعتماد شما ، افتخار ماست!

طراحی سایت توسط دیجیتال مارکتینگ مای کاستومر