عرضه اولیه سهام چیست؟

این روزها افراد زیادی به سرمایه‌گذاری در بورس علاقه‌مند شده‌اند و دلیل آن نیز این است که بازار سرمایه و بورس همیشه یکی از بهترین و شاید ساده‌ترین راه‌های کسب درآمد بوده است.اما نکته مهم این است که بازار بورس در سراسر دنیا همیشه با خطرهای احتمالی و ریسک همراه بوده است و برای کم شدن این ریسک لازم است درباره بازار بورس دانش و اطلاعات کافی داشته باشید. یکی از اصطلاحات مهم دنیای بورس عرضه اولیه سهام است که ما قصد داریم در این مقاله مفهوم این اصطلاح را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

عرضه اولیه سهام چیست؟

زمانی که یک شرکت، سازمان و یا کارخانه‌ای برای اولین بار وارد بازار بورس می‌شود، درصد مشخصی از سهام خود را به فروش می‌گذارد و این سهام اصطلاحاً عرضه اولیه سهام نام دارد؛ یعنی در اصطلاح گفته می‌شود عرضه اولیه سهام آن شرکت یا کارخانه به فروش می‌رسد.

سهامداران و افرادی که در بازار بورس تجربه کافی دارند معتقدند که بیش از ۹۰ درصد عرضه اولیه سهم‌ها سودآور است و همین موضوع باعث محبوبیت عرضه اولیه سهام در بین خریداران شده است.

یکی از دلایلی که سبب می‌شود عرضه اولیه سهام سودآور باشد قیمت ارزان آن در اولین روز عرضه است. معمولاً قیمت عنوان‌شده چند درصد پایینتر از قیمت واقعی و ارزش ذاتی سهم است. از این‌ رو پس از مدتی بازار سهم را به سمت قیمت واقعی و ذاتی خود حرکت می‌دهد و این به معنای بالا رفتن ارزش سهام و سودآوری برای سهامداران است.

جالب است بدانید شرکت یا کارخانه‌ای که برای اولین بار سهام خود را در بازار بورس عرضه می‌کند، درآمد حاصل از آن را به‌عنوان آورده نقدی شرکت مورد استفاده قرار می‌دهد؛ اما پس از عرضه اولیه سهام، شرکت در معاملات ثانویه تأثیر مستقیم ندارد و سهامداران شرکت سهم را بین خودشان جابجا می‌کنند.

همچنین بخوانید : انواع بازار بورس در ایران چیست؟

قیمت گذاری عرضه اولیه سهام

تا مدتی پیش، عرضه‌های اولیه که در بازار بورس انجام می‌شد با استفاده از روش حراج با اولویت زمان صورت می‌گرفت. به‌ این‌ ترتیب که سهم‌ها طی فرایندی که سرمایه‌گذاران حقیقی در آن نقشی نداشتند، قیمت‌گذاری می‌شد. سپس با توجه به تعداد سهام شرکت و تعداد سهامی که قرار بود عرضه شود، سهمیه افراد برای خرید عرضه اولیه سهام مشخص می‌شد و ساعت خاصی برای سفارش گذاری تعیین می‌شد.

با استفاده از این‌ روش، قیمت خرید، ساعت خرید و حداکثر حجم خرید از قبل مشخص می‌گردید و افراد می‌توانستند در ساعات مشخص‌شده، سفارش خود را در سیستم ثبت کنند. نکته مهم در این روش این بود که چنانچه تعداد سهم‌های تقاضا شده از تعداد سهم‌های عرضه‌شده بیشتر می‌شد، اولویت با افرادی بود که سفارش خود را زودتر ثبت کرده بودند.

عرضه اولیه سهام

مزایای خرید عرضه اولیه سهام

کارشناسان دنیای بورس و افراد باتجربه بازار اعتقاد دارند که خرید عرضه اولیه سهام همیشه سودآور است؛ زیرا تاکنون بیش از ۹۰ درصد عرضه‌های اولیه بورس حداقل به میزان ۲۰ تا ۳۰ درصد برای خریداران سوددهی داشته است. حتی در برخی موارد این سود به بیش از ۱۰۰ درصد نیز رسیده است. همین موضوع باعث شده است که عرضه اولیه سهام نظر بسیاری از سرمایه‌گذاران را به خود جلب کند.

به‌طورمعمول، افزایش تقاضا برای خرید عرضه اولیه سهام و وجود محدودیت‌های خریدی، باعث می‌شود که همیشه تقاضا برای خرید سهم عرضه‌شده نسبت به تعداد سهم موجود در بازار، بیشتر باشد؛ بنابراین اگر سهام ارائه‌شده را در زمان اولین عرضه خریداری کنید، به‌احتمال‌زیاد چند روزی شاهد صف خرید در سهمتان خواهید بود.

البته به خاطر داشته باشید این اتفاق در اکثر مواقع رخ می‌دهد اما همیشگی نیست. پس نمی‌توان با اطمینان کامل گفت که قیمت سهم خریداری‌شده در روزهای آینده با رشد چشمگیری مواجه می‌شود.

همچنین بخوانید : سه تکنیک برای مدیریت ریسک در بورس

سخن پایانی

همان‌طور که گفتیم عرضه اولیه سهام شرکت‌ها و کارخانه‌هایی که تازه در بورس پذیرفته شده‌اند یکی از فرصت‌های جذاب برای خرید سهام و کسب سود در کوتاه‌مدت است. کارشناسان معتقدند شما می‌توانید با خرید عرضه اولیه سهام، پس از چند روز سودی حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد را به دست آورید؛ بنابراین عرضه اولیه سهام شرکت‌های تازه واردشده به بورس یکی از گزینه‌های پرطرفدار در میان سرمایه‌گذاران است. همچنین این سهام به دلیل سودآوری خوبی که دارد موردتوجه افراد تازه‌وارد در بورس قرار می‌گیرد و طرفداران زیادی دارد.

درنتیجه عرضه اولیه سهام شرکت‌ها یکی از گزینه‌های بسیار جذاب برای سرمایه‌گذاران، به‌ویژه افراد تازه‌وارد در بورس به شمار می‌رود. چون سهم‌هایی که در این عرضه به فروش می‌رسند علاوه بر قیمت مناسب ،در بیشتر مواقع سودآور نیز هستند و به همین دلیل، طرفداران زیادی دارند.

مقالات مرتبط 

نوسان گیری در بورس

نوسان گیری در بورس

می‌توان گفت نوسان گیری در بورس یک فرایند استراتژیک جذاب و درعین‌حال پر ریسک معامله است. این روش معامله به دنبال تغییرات سریع قیمت‌ها سود

ادامه مطلب
معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز یا معاملات آتی از روش‌های پر ریسک ترید در بازارهای بزرگ معاملاتی است. در این روش معامله‌گران با تخمین شرایط اقتصادی، اجتماعی و

ادامه مطلب
مدیریت سرمایه

مدیریت سرمایه

در دنیای تجارت مدیریت سرمایه به معنی داشتن دانش و مهارت برای انجام معاملات کم ریسک و به دست آوردن بیشترین بازدهی است. در اولویت

ادامه مطلب
ترید در بازار سرمایه

ترید در بازار سرمایه

با معامله یکی از مفاهیم اصلی در بازار سرمایه است. ترید در بازار سرمایه یعنی معامله کردن یک سهام، رمز ارز، جفت ارز، فلزات گران‌بها

ادامه مطلب

+ 200 دوره

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 350 کاربر

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 400 مطلب

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 50 کلاس

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

درباره پولدارباشی

خالق استراتژی معاملاتی لاک پشت طلایی در ایران کارشناس ارشد اعتباری و سرمایه گذاری بانک فوق لیسانس مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی لیسانس مهندسی صنایع گرایش برنامه ریزی و تحلیل سیستمها دارنده مدرک تحلیل تکنیکال از کاوندیش کالج انگلستان تحلیل گر و معامله گر بازار بورس و آتی سکه و زعفران

ارتباط با ما

اعتماد شما ، افتخار ماست!

طراحی سایت توسط دیجیتال مارکتینگ مای کاستومر