طرح پانزی

طرح پانزی
در طرح پانزی تعدادی افراد کلاهبردار به کسانی که آگاهی کامل از بورس ندارند پیشنهاد می‌دهند، که سرمایه خود را در اختیار آن‌ها قرار دهند. برای جلب نظر افراد سرمایه گذار وعده‌های سودهای کلان و با ضمانت را می‌دهد، تا آن‌ها را به دام خود بیاندازند.در این طرح پولی که از افراد تازه پیوسته به بازار سرمایه گرفته می‌شود، و به کسانی می‌دهند که از قبل با آن‌ها همکاری کرده‌اند و سود سرمایه آنها را پرداخت می‌کنند. این طرح با گذشت زمان به اشباع می‌رسد و فردی که چنین کلاهبرداری را انجام داده با هزینه هنگفتی متواری می‌شود.

برای اینکه از طرح پانزی با خبر شوید و متضرر نشوید کار دشواری نمی‌باشد، و اساسی‌ترین نشانه آن سودهای بالایی می‌باشد که به سرمایه گذاران پیشنهاد می‌کنند. در حال حاضر به دلیل وجود ارزهای دیجیتالی در تراکنش‌های خصوصی این طرح فعالیت‌های بسیاری انجام می‌دهد، مسئولیت این کار بر عهده خود سرمایه گذاران می‌باشد.

این نوع سرمایه‌گذاری که در حقیقت جعلی می‌باشد، و امید سرمایه گذاران به طرف یک سود زیاد است. اساس اولیه طرح پانزی با توجه به جذب کردن سرمایه و مدیریت تقلبی می‌باشد که نوعی کلاهبرداری و اخاذی محسوب می‌شود. افرادی که این روش کلاهبرداری را انجام می‌دهند برای جذب سرمایه از دیگران، قول سودهای بالا را می‌دهند و در نهایت به شکست آن‌ها منجر می‌شود.

چگونه طرح پانزی را شناسایی کنیم

اکثر طرح‌های پانزی دارای ویژگی‌های مشترک می‌باشند و با اطلاع از این موارد می‌توانید شرکتی را که این طرح را به کار گرفته را شناسایی نمایید. در ادامه شما را با موارد شناسایی آشنا می‌کنیم:

وعده سود بالا با ریسک حداقلی

انجام دادن سرمایه در واقعیت بالاخره مقداری درجه خطر را دارد، وقتی یک سرمایه‌گذاری در سطح بالا انجام پذیرد مطمئنا ریسک بیشتری هم در پی دارد. از میان شرکت‌ها اگر شرکتی به شما پیشنهاد سرمایه‌گذاری با سود بالا و میزان خطرپذیری پایین بدهد، به کلاهبرداری و واقعی نبودن شرکت حتما شک کنید.

در اینگونه شرایط اگر شما به حرف‌های آن‌ها اعتماد کردید و سرمایه خود را در اختیارشان قرار دادید، مطمئنا هیچ سودی نصیب شما نخواهد شد.

چگونه طرح پانزی را شناسایی کنیم

وعده سود دائمی و مداوم

در سرمایه‌گذاری عادی و واقعی نوساناتی پیش می‌آید و همه افراد این ناهمواری‌ها را تجربه می‌کنند. مثلا با سرمایه‌گذاری در برخی اوقات سود سرمایه شما افزایش و همچنین برخی اوقات کاهش پیدا می‌کند. اگر سرمایه‌گذاری به شما بگوید سود دائمی و پی در پی به سرمایه شما تعلق می‌گیرد به کلاهبردار بودن آن شک نمایید.

سرمایه‌گذاری ثبت نشده

زمانی که بخواهید سرمایه‌گذاری خود را در شرکتی انجام دهید قبل از اعتماد کردن به شرکت از به ثبت رسیدن شرکت در کمیسیون بورس و اوراق بهادار توجه نمایید. هر پروژه و طرحی باید مورد ثبت سازمان‌های دولتی رسیده باشد و نهادهای دولتی آن را تایید کرده باشند، در این صورت است که شما به راحتی به اطلاعات شرکت دسترسی کامل دارید.

شرکت‌های هستند که مجوزهای غیر قانونی برای خود تشکیل می‌دهند و به شما می‌گویند این مجوزها قانونی می‌باشند، و شما نباید این حرف ها رو باور کنید و حتما از اسناد موجود اطمینان حاصل کنید.

فروشندگان غیر مجاز

با توجه به قوانینی که در بازار بورس در همه کشورها موجود است، تمامی افرادی که به دنبال جذب سرمایه و فروش سهام را بخواهند انجام دهند، بایستی دارای مجوزهای قانونی باشند. این افراد باید مدارک و مستندات خود را در نهادهای مربوطه به ثبت و تایید برسانند.

شما باید به مجوزهای به ثبت رسیده اینگونه افراد و شرکت‌ها دقت لازم داشته باشید، زیرا در غیر این صورت هیچ سود و حتی سرمایه اصلی شما برگردانده نمی‌شود. شما نمی‌توانید حتی پیگیری‌های لازم را از طریق قانون انجام دهید، زیرا این افراد دارای مجوزهای غیر قانونی هستند و طرح پانزی را اجرا کرده و کلاهبرداری انجام می‌دهند.

همچنین بخوانید: هر آنچه که درباره دپس باید بدانید.

چگونه طرح پانزی را شناسایی کنیم

عدم دسترسی مشتریان به پول خود

در طرح پانزی به راحتی پول را پرداخت می‌کنید، اما برای پس گرفتن خود دچار سختی شده و حتی غیر ممکن می‌شود. افرادی که با این طرح شما را به سمت خودشان کشانده‌اند برای برگرداندن پولتان بهانه‌های مختلف سر هم می‌کنند تا این پول پرداخت نشود.

اینگونه افراد حتی سود پولی را که قبل از معامله به شما نشان داده‌اند را پرداخت نمی‌کنند، و این بر خلاف سرمایه‌گذاری عادی و اساسی است؛ زیرا شما به راحتی در هر بازه زمانی می‌توانید آن را برداشت نمایید.

مقالات مرتبط 

نوسان گیری در بورس

نوسان گیری در بورس

می‌توان گفت نوسان گیری در بورس یک فرایند استراتژیک جذاب و درعین‌حال پر ریسک معامله است. این روش معامله به دنبال تغییرات سریع قیمت‌ها سود

ادامه مطلب
معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز یا معاملات آتی از روش‌های پر ریسک ترید در بازارهای بزرگ معاملاتی است. در این روش معامله‌گران با تخمین شرایط اقتصادی، اجتماعی و

ادامه مطلب
مدیریت سرمایه

مدیریت سرمایه

در دنیای تجارت مدیریت سرمایه به معنی داشتن دانش و مهارت برای انجام معاملات کم ریسک و به دست آوردن بیشترین بازدهی است. در اولویت

ادامه مطلب
ترید در بازار سرمایه

ترید در بازار سرمایه

با معامله یکی از مفاهیم اصلی در بازار سرمایه است. ترید در بازار سرمایه یعنی معامله کردن یک سهام، رمز ارز، جفت ارز، فلزات گران‌بها

ادامه مطلب

+ 200 دوره

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 350 کاربر

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 400 مطلب

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 50 کلاس

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

درباره پولدارباشی

خالق استراتژی معاملاتی لاک پشت طلایی در ایران کارشناس ارشد اعتباری و سرمایه گذاری بانک فوق لیسانس مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی لیسانس مهندسی صنایع گرایش برنامه ریزی و تحلیل سیستمها دارنده مدرک تحلیل تکنیکال از کاوندیش کالج انگلستان تحلیل گر و معامله گر بازار بورس و آتی سکه و زعفران

ارتباط با ما

اعتماد شما ، افتخار ماست!

طراحی سایت توسط دیجیتال مارکتینگ مای کاستومر