ضریب بتا سهم

ضریب بتا سهم
ضریب بتا سهم یکی از مهم‌ترین ضرایب در خریدوفروش سهام است، که در ایران نسبت به آن کم توجهی می‌شود. زیرا هیچ سایت مشخصی وجود ندارد که بتای سهام را زنده و روزانه محاسبه کرده و گزارش دهد.شما حتما تاکنون به وفور مشاهده کرده‌اید که بعضی از سهام ها، در روزهای منفی بازار منفی هستند، و در روزهای مثبت هم مثبت.

اما سهام‌هایی هم هستند که رفتارشان برخلاف این است. یعنی در روزهای منفی بازار آن‌ها مثبت می‌شوند، و در روزهای مثبت منفی.

گروه سومی هم از سهام وجود دارد، که عملکردشان مستقل از وضعیت بازار است. در کل، اینکه یک سهم نسبت به بازار چه وضعیتی را از خود نشان دهد به ضریب بتای آن بستگی دارد.

تعریف ضریب بتا سهم

ضریب بتا سهم به شاخصی گفته می‌شود که عملکرد دو دارایی و یا یک داریی و یک شاخص را برعهده دارد. این که آن شاخص مرجع چه باشد بستگی به انتخاب شما دارد.

در ایران غالبا استفاده از شاخص کل، متداول است، اما انتخاب شاخص کاملا اختیاری بوده، و به استراتژی شرکت سهامدارتان بستگی دارد.

ضریب بتا مشخص می‌کند که سهم مورد نظر، چه میزان با شاخص ارتباط دارد. یعنی در صورتی که شاخص مثبت شود آیا سهم هم مثبت می‌شود؟ در روزهای منفی بازار کدام سهام‌ها همچنان مثبت هستند؟ کدام یک از سهم‌ها راهشان را از بازار جدا کرده اند، و کاملا مستقل عمل می‌کنند.

تعریف ضریب بتا سهم

تفسیر ضریب بتا سهم

اگر شما سری به سایت فیپ‌ایران بزنید، مشاهده می‌کنید که در بخش صندوق‌ها طی یک جدول برای تمامی صندوق‌های سرمایه‌گذاری یک ضریب بتا درج شده است. و اما معنی این عدد چیست؟

اگر شاخص کل بورس را به عنوان مبنای محاسبه در نظر بگیریم، در صورتی که ضریب بتا برای یک سهم برابر با عدد یک باشد، بیانگر این است که آن سهم دقیقا مشابه شاخص کل رفتار می‌کند. گویا که این سهم به شاخص کل وصل شده است.

اگر ضریب بتا صفر باشد یعنی هیچ گونه ارتباطی میان رفتار سهم و شاخص کل وجود ندارد. پس در روزی که بازار مثبت است ممکن است رفتار این سهم مثبت بشود یا نشود.

اگر ضریب بتا منفی یک باشد، یعنی آن سهم رفتاری کاملا عکس شاخص کل دارد. لذا در روزهای منفی بازار این سهم مثبت، و در روزهای مثبت بازار این سهم منفی می‌شود. یعنی رفتار سهم مورد نظر کاملا برعکس رفتار بازار است.

اگر ضریب بتا عددی بزرگتر از یک باشد، نشان می‌دهد که ارتباطی بین سهم مورد نظر و شاخص وجود دارد. اما شدت ارتباط، وضعیت یکسانی ندارد. یعنی همزمان با رشد شاخص، رشد آن سهم بیشتر از شاخص می‌شود و در صورت کاهش شاخص نیز کاهشی بیشتر از شاخص را تجربه می‌کند.

باید بدانید که ضریب بتا همیشه یک عدد ثابت نیست، بلکه در طی زمان دستخوش تغییراتی می‌شود. و از سوی دیگر؛ ضریب بتا در روند مثبت و منفی همواره یکسان نیست. فرضا امکان دارد تاثیر رشد شاخص بر سهم مورد نظر بیشتر از تاثیر افت آن باشد.

ضریب بتا این قابلیت را دارد که از مثبت بی‌نهایت تا منفی بی‌نهایت متغییر رفتار کند.

تفسیر ضریب بتا سهم

مقالات مرتبط 

وضعیت نماد در بورس

وضعیت نماد در بورس

وضعیت نماد در بورس در زمان‌های مختلفی از سال در حالت‌های متفاوتی قرار می‌گیرد، همیشه نمادها برای انجام معامله مناسب نمی‌باشند. نمادها نشان دهنده مجاز

ادامه مطلب
مجمع عمومی سهام

مجمع عمومی سهام

مجامع شرکت‌های سازمان بورس برای سرمایه گذاران نوپا ابهام‌آمیز بوده و در پی کسب آگاهی در این زمینه هستند. که در اینجا به شرح آن

ادامه مطلب
تضاد منافع در بورس

تضاد منافع در بورس

مفهوم تضاد منافع در بورس، در واقع می‌توان به این گونه تشریح داد که به موقعیتی قلمداد می‌گردد که در آن موقعیت فرد حرفه‌ایی، یا

ادامه مطلب

+ 200 دوره

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 350 کاربر

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 400 مطلب

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 50 کلاس

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

درباره پولدارباشی

خالق استراتژی معاملاتی لاک پشت طلایی در ایران کارشناس ارشد اعتباری و سرمایه گذاری بانک فوق لیسانس مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی لیسانس مهندسی صنایع گرایش برنامه ریزی و تحلیل سیستمها دارنده مدرک تحلیل تکنیکال از کاوندیش کالج انگلستان تحلیل گر و معامله گر بازار بورس و آتی سکه و زعفران

ارتباط با ما

اعتماد شما ، افتخار ماست!

طراحی سایت توسط دیجیتال مارکتینگ مای کاستومر