شاخص بورس نزدک

شاخص بورس نزدک

در واقع یکی از شاخص‌های قدیمی و عظیم در بورس آمریکا شاخص بورس نزدک به شمار می‌آید. این شاخص در تاریخ ۸ فوریه در سال ۱۹۷۱ توسط انجمن ملی معامله گران بورس و اوراق بهادار آمریکا پایه‌گذاری شد.محل قرار گیری و تاسیس بورس نزدک، در قلب آمریکا و در میدان تایمز در شهر نیویورک است. شاخص نزدک، در حقیقت مخفف اصطلاح سامانه اعلام قیمت خودکار انجمن ملی معامله گران اوراق بهادار است.

در بدو تاسیس این شاخص، تنها یک رایانه برای داده‌های اطلاعاتی وجود داشت و عملا ارتباطی بین خریداران و فروشندگان نبود.

تعریف شاخص نزدک

در تعریف شاخص بورس نزدک باید گفت که شاخص نزدک یک نوع معیار برای سنجش واحدهای سهامی حاضر در این بازار می‌باشد. یا به زبانی ساده‌تر می‌توان این‌گونه مطرح کرد که، یک شاخص نزدک میانگینی از عملکرد شرکت‌های حاضر در این بازار است که به شکل وزنی محاسبه می‌گردد.

از این شاخص، به عنوان بزرگترین و وسیع‌ترین شاخص بازار الکترونیک می‌توان نام برد.

پیشینه پیدایش شاخص بورس نزدک

تا پیش از سال ۱۹۸۷ اغلب معاملات در بازار بورس و اوراق بهادار آمریکا از طریق تلفن قابل انجام بود. اما پس از جریان حادثه دوشنبه سیاه که در تاریخ اکتبر سال ۱۹۸۷ اتفاق افتاد، معامله گران دیگر به تلفن‌ها پاسخ نمی‌دادند.

همین امر موجب شد که سیستم انجام معاملات در بازار کاملا تغییر یافته و به سیستم الکترونیکی متحول شود.

تعربف شاخص بورس نزدک

شیوه سیستم الکترونیکی در بازار بورس

سیستم انجام معاملات به روش الکترونیکی به این صورت بود که، معامله گران برای انجام معامله و برای تسهیل در روند معامله گری یک سیستم کامپیوتری توسط نزدک ایجاد گردید.

این سیستم، توانست آخرین قیمت‌های پیشنهادی خرید و فروش در بازار سرمایه را برای معامله گران و سهامداران و کارگزاران تهیه نماید. نکته جالب این موضوع این است که، در بورس نزدک هیچ گونه تالار معاملاتی فیزیکی موجود نمی‌باشد که خریداران و فروشندگان را گرد هم جمع آوری نماید.

تمامی معاملات در این سیستم، از طریق الکترنیک صورت می‌پذیرد و در حقیقت این، اولین نمونه بازار بورس در دنیا بود که تماما به صورت الکترونیکی قابل انجام گرفت.

سطوح شاخص بورس نزدک

از آنجا که شاخص بورس نزدک شامل بیش از ۳۲۰۰ کمپانی دارای تکنولوژی، در زمینه فعالیت ارتباطی، مخابراتی، حمل و نقل، خدمات مالی و غیره می‌باشد. بنابراین به لحاظ سرمایه‌گذاری دارای سطوح گوناگونی نیز خواهد بود که گروه‌ها و سرمایه گذاران مختلف، بر حسب مقیاس در این سه حیطه مشغول فعالیت می‌باشند.

بازار سرمایه

کوچکترین درجه از بازار شاخص بورس نزدک، تحت همین سطح قرار می‌گیرد که در آن شرکت‌ها و کمپانی‌هایی که مقیاس کوچکی دارند می‌توانند سهام خود را در این سطح یا حیطه، به معامله گران بازار سرمایه عرضه کنند.

از ویژگی این سطح می‌توان به سخت گیری بسیار کمتر نسبت به دیگر سطوح اشاره نمود.

بازار جهانی

شرکت‌ها و کمپانی‌های متوسط در بازار معامله‌گری سرمایه، در این سطح قرار می‌گیرند که شامل بیش از ۱۴۰۰ شرکت سهامی گوناگون و حاضر در عرصه بازارهای جهانی خواهند بود.

معاملات نزدک، در درجه سطح بازار جهانی به علت شرایط و ضوابط خاص حاکم بر این بخش، غالبا کمتر مورد توجه معامله گران بازار سرمایه واقع می‌شوند.

همچنین بخوانید: معرفی شاخص بورس و تفاوت شاخص‌های آن

سطوح شاخص بورس نزدک

بازار منتخب جهانی

این سطح، از بالاترین سطح در بازار نزدک به شمار می‌آید در این سطح، کمپانی‌های بین المللی غیر مالی حضور دارند که امکان دارد در خاک آمریکا نیز واقع نشده باشند. این کمپانی ها، برای حضور در این سطح از بورس نزدک پس از گذراندن شرایط خاص، هر ساله در ماه اکتبر از طرف خود نزدک مورد بررسی، تحقیق، تایید و انتخاب می‌شوند.

وظیفه نزدک شرکت‌های کوچک

بورس نزدک در شرکت‌های کوچک دو وظیفه مهم را در بازار مالی دنبال می‌کنند که در زیر بیان خواهیم نمود.

  • کمک به شرکت‌های کوچک که پیش از ورود به بازار همگانی نزدک، آمادگی‌های لازم را کسب نمایند.
  • کمک به اینکه شرکت‌های کوچک بتوانند تا زمان بهبود یافتن وضعیت شرکت‌های با ارزش بازاری، به بازار همگانی راه یابند.

استانداردهای بورس نزدک

در ذیل برخی از استانداردهای ثبت شده در بورس نزدک آمریکا را به اختصار بیان خواهیم نمود.

  • جهت دریافت اجازه نامه حضور و رای دادن از سوی شخص دیگر باید در خواست گردد.
  • این کمپانی‌ها می‌بایست برای سهام داران حق رای دهی قائل گردند.
  • برخی از فعالیت‌های مشخص در کمپانی‌ها و شرکت‌ها، باید به واسطه سهام‌داران تایید شود.
  • تضاد منافع باید مورد بازنگری قرار گیرد.
  • مجمع عمومی سهام داران می‌بایست به صورت سالانه برگزار گردد.
  • در تمامی جلسات باید حداقل اعضای لازم شرکت نمایند.
  • لازم است که کمیته‌های حسابرسی تشکیل شود و شرکت‌ها، موظف به دادن گزارش‌های موقتی و گزارش‌های دراز مدت سالیانه هستند.

 

مقالات مرتبط 

نوسان گیری در بورس

نوسان گیری در بورس

می‌توان گفت نوسان گیری در بورس یک فرایند استراتژیک جذاب و درعین‌حال پر ریسک معامله است. این روش معامله به دنبال تغییرات سریع قیمت‌ها سود

ادامه مطلب
معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز یا معاملات آتی از روش‌های پر ریسک ترید در بازارهای بزرگ معاملاتی است. در این روش معامله‌گران با تخمین شرایط اقتصادی، اجتماعی و

ادامه مطلب
مدیریت سرمایه

مدیریت سرمایه

در دنیای تجارت مدیریت سرمایه به معنی داشتن دانش و مهارت برای انجام معاملات کم ریسک و به دست آوردن بیشترین بازدهی است. در اولویت

ادامه مطلب
ترید در بازار سرمایه

ترید در بازار سرمایه

با معامله یکی از مفاهیم اصلی در بازار سرمایه است. ترید در بازار سرمایه یعنی معامله کردن یک سهام، رمز ارز، جفت ارز، فلزات گران‌بها

ادامه مطلب

+ 200 دوره

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 350 کاربر

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 400 مطلب

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 50 کلاس

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

درباره پولدارباشی

خالق استراتژی معاملاتی لاک پشت طلایی در ایران کارشناس ارشد اعتباری و سرمایه گذاری بانک فوق لیسانس مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی لیسانس مهندسی صنایع گرایش برنامه ریزی و تحلیل سیستمها دارنده مدرک تحلیل تکنیکال از کاوندیش کالج انگلستان تحلیل گر و معامله گر بازار بورس و آتی سکه و زعفران

ارتباط با ما

اعتماد شما ، افتخار ماست!

طراحی سایت توسط دیجیتال مارکتینگ مای کاستومر