سهام شناور آزاد در بورس چیست ؟

سهام شناور آزاد

سهام شناور آزاد به معنای سهامی است که آزادانه بین مردم خرید و فروش می‌شود. هر چه قدر سهام شناور یک شرکت بیشتر باشد، نقد شوندگی آن سهام نیز بیشتر خواهد شد. به‌ عنوان ‌مثال شرکت‌های کوچک که میزان سهام شناور آن‌ها کم است، نه‌تنها دچار مشکل نقد شوندگی می‌شوند بلکه قیمت سهام آن‌ها نیز به‌راحتی دستخوش نوسانات و دست‌کاری‌ها خواهد شد.

سهام شناور چیست؟

سهام شناور آزاد یا Free Float بخشی از سهام یک شرکت است که دارندگان آن آماده عرضه و فروش سهام هستند و قصد ندارند با حفظ بخشی از سهام در مدیریت شرکت مشارکت داشته باشند. میزان سهام شناور آزاد شرکت‌ های مختلف بورسی، توسط سازمان بورس کشور تعیین می‌شود و اطلاعات مربوط به آن در سایت مدیریت فناوری بورس تهران در پنجره مربوط به هر نماد درج می‌گردد. به‌عنوان‌مثال سهام شناور آزاد صنایع فولاد ۲۴ درصد، مخابرات ایران ۵ درصد و پالایشگاه اصفهان ۱۶ درصد است.

سهام شناور آزاد

در بسیاری از بازارهای بورسی سراسر جهان شرکت‌هایی که سهام شناور آزاد آن‌ها کمتر از ۲۵ درصد باشد از لیست شرکت‌های بورسی حذف می‌شود. دلیل این کار نیز این است که اگر مالکان شرکت‌های مختلف تصمیم ندارند حداقل ۲۵ درصد از سهام شرکت خود را در بین افراد مختلف توزیع کنند و قصد دارند کل سهام را برای خودشان نگه دارند، دلیلی برای حضور آن‌ها در بازارهای بورسی وجود ندارد!

تأثیرات سهام شناور آزاد در نوسانات قیمت

به‌طورکلی هر چه میزان سهام شناور بیشتر باشد، هیجانات قیمتی آن سهم کاهش پیداکرده و نوسانات قیمتی کمتری خواهد داشت. سوددهی سهام شناور ممکن است در کوتاه‌مدت مبلغ قابل‌توجهی نباشد اما از ریسک‌پذیری کمتری برخوردار است.

یکی از مزیت‌های مهم سهام شناور آزاد این است که زمانی که میزان سهام شناور یک شرکت بالا باشد، افراد سودجو نمی‌توانند با شایعه‌پراکنی و خریدوفروش ناگهانی قیمت سهام را به‌راحتی تغییر دهند. درحالی‌که اگر میزان سهام شناور یک شرکت کم باشد افراد سودجو می‌توانند به‌راحتی با قیمت یک سهم بازی کرده و آن را بر اساس منافع خودشان تغییر دهند.

سهام شناور آزاد

بنابراین بهتر است برای سرمایه‌گذاری در بازار بورس شرکت‌هایی را برای سرمایه‌گذاری انتخاب نمایید که میزان سهام شناور آن‌ها بالا باشد؛ زیرا میزان نقد شوندگی سهام شرکت‌ها ارتباط مستقیمی با میزان سهام شناور آزاد آن‌ها دارد.

بهترین درصد سهام شناور آزاد

در مورد سهام آزاد حداکثر درصد وجود ندارد اما حداقل آن باید ۵ درصد باشد. طبق گفته سازمان بورس کشور میانگین میزان سهام شناور در بورس ایران ۲۱ درصد است و هرچه درصد سهام شناور شرکت‌ها به این میانگین نزدیک‌تر باشد، برای سرمایه ‌گذاری مناسب‌تر است.

مزایای افزایش سهام شناور آزاد

به‌طورکلی مزایای افزایش سهام شناور آزاد عبارت‌اند از:

  • کاهش امکان دست‌کاری قیمت سهم و دخالت در قیمت‌های بازار
  • کاهش ریسک نقد شوندگی سهم
  • عادلانه‌تر شدن قیمت سهام شرکت و نزدیک شدن آن به ارزش ذاتی

سهام شناور آزاد

سهام شناور آزاد یکی از اصطلاحات دنیای بورس و سرمایه است که سرمایه‌گذاران و فعالان بازار بورس با آن سروکار دارند. به‌طورکلی سهام شرکت‌های مختلف در بازار سرمایه دارای دو گروه از سهامداران است. گروه اول سهامداران عمده یا راهبردی هستند که به‌صورت بلندمدت بر روی یک شرکت سرمایه‌گذاری کرده‌اند. این گروه شامل کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی است که مالک بیش از ۵ درصد سهام شرکت هستند. گروه دوم نیز شامل سایر سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی است که به دلایل مختلفی مقداری از سهام قابل معامله شکت را در بازار خریداری نموده‌اند.

سخن پایانی

میزان سهام شناور آزاد در بورس تهران ۲۰ تا ۲۱ درصد است درحالی‌که این رقم در کشورهای پیشرفته و توسعه‌یافته بیش از ۶۰ درصد می‌باشد. به‌طورکلی سهام شناور آزاد نقد شوندگی یک سهم را افزایش می‌دهد و باعث رشد و افزایش کارایی بازار می‌شود. بر اساس مطالعات بازار بورس و سرمایه افزایش سهام شناور آزاد موجب کاهش خطر دست‌کاری قیمت‌ها، کاهش ریسک نقد شوندگی و دستیابی به قیمت واقعی و ارزش ذاتی سهم می‌شود.

مقالات مرتبط 

نوسان گیری در بورس

نوسان گیری در بورس

می‌توان گفت نوسان گیری در بورس یک فرایند استراتژیک جذاب و درعین‌حال پر ریسک معامله است. این روش معامله به دنبال تغییرات سریع قیمت‌ها سود

ادامه مطلب
معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز یا معاملات آتی از روش‌های پر ریسک ترید در بازارهای بزرگ معاملاتی است. در این روش معامله‌گران با تخمین شرایط اقتصادی، اجتماعی و

ادامه مطلب
مدیریت سرمایه

مدیریت سرمایه

در دنیای تجارت مدیریت سرمایه به معنی داشتن دانش و مهارت برای انجام معاملات کم ریسک و به دست آوردن بیشترین بازدهی است. در اولویت

ادامه مطلب
ترید در بازار سرمایه

ترید در بازار سرمایه

با معامله یکی از مفاهیم اصلی در بازار سرمایه است. ترید در بازار سرمایه یعنی معامله کردن یک سهام، رمز ارز، جفت ارز، فلزات گران‌بها

ادامه مطلب

+ 200 دوره

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 350 کاربر

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 400 مطلب

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 50 کلاس

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

درباره پولدارباشی

خالق استراتژی معاملاتی لاک پشت طلایی در ایران کارشناس ارشد اعتباری و سرمایه گذاری بانک فوق لیسانس مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی لیسانس مهندسی صنایع گرایش برنامه ریزی و تحلیل سیستمها دارنده مدرک تحلیل تکنیکال از کاوندیش کالج انگلستان تحلیل گر و معامله گر بازار بورس و آتی سکه و زعفران

ارتباط با ما

اعتماد شما ، افتخار ماست!

طراحی سایت توسط دیجیتال مارکتینگ مای کاستومر