سهام شناور

سهام شناور

قبل از اینکه در مورد سهام شناور صحبت کنیم، باید خاطر نشان شویم که سهام منتشر شده توسط هر یک از شرکت‌های مالی دارای دو دسته سهام دار است، دسته اول را سهامداران راهبردی یا عمده می‌نامند که برای طولانی مدت، سهام شرکت سرمایه گذار را خریداری می‌کنند. این افراد شامل، تمامی افراد حقیقی یا حقوقی می‌باشند، که مالکیت بیشتر از ۵ درصد از کل سهام شرکت را به نام خود ثبت کرده اند.اما دسته دوم، عموم افرادی هستند، که بنا به هر دلیلی بخشی از سهام منتشر شده توسط شرکت مالی را برای خود خریداری کرده اند.

سهام شناور

سهام شناور قسمتی از سهام یک شرکت مالی است، که صاحبان آن تمایل به ارائه و فروش آن دارند. این افراد تصمیم ندارند، که با نگهداری آن تعداد از سهام، در مدیریت شرکت سرمایه گذار، مشارکت داشته باشند. و پیش بینی می‌شود که در آینده نزدیک آن تعداد از سهام قابل داد و ستد باشد.

به بیان دیگر ۲۴ درصد از مجموع سهامداران، آماده عرضه سهام خود بوده و تصمیم ندارند که سهام خود را حفظ کنند. اگر ۲۴ درصد از کل سهام شرکتی را حساب کنیم و مقدار آن کم باشد یعنی سهامداران آن شرکت تمایل به فروش سهام خود ندارند و می‌خواهند سهام خود را حفظ کنند. اما اگر این عدد زیاد باشد یعنی سهامداران تمایل کمتری برای مشارکت در سرمایه‌گذاری بر روی شرکت دارند.

طرز محاسبه سهام شناور

طرز محاسبه سهام شناور

برای محاسبه سهام شناور در وهله اول باید ترکیب سهامدارن شرکت را بررسی کرد. بعد از آن تعداد سهامداران راهبری را محاسبه کرد. هنگامی که تعداد این سهامدارن معین شد، از تعداد کل سهامداران شرکت کسر می‌شود. این چنین می‌توان تعداد سهام شناور را بدست آورد و درصد آن را نسبت به مجموع سهامداران شرکت محاسبه کرد.

شناور بودن سهم چه تاثیراتی بر قیمت سهام و سهامداران دارد؟

امروزه آن دسته از شرکت‌های مالی که سهام شناور آن‌ها به ۲۵ درصد برسد، از لیست شرکت‌های مالی حذف می‌شوند. علت این حذف شدن آن است که وقتی یک شرکت مالی قصد ندارد، حداقل یک چهارم از مجموع سهامش را به مردم ارائه دهد، پس نباید در بازار سرمایه حضور داشته باشد.

و اما اگر سهام شناور شرکتی درصد بالاتری داشته باشد، سریع‌تر و زودتر عرضه می‌گردد. در نتیجه تعداد سهامداران مردمی آن شرکت زیاد می‌شود. و احتمال نوسانات قیمت سهام توسط سهامداران راهبردی و هیات مدیره آن شرکت، کم می‌شود.

در صورتی که یک شرکت مالی سهام شناور کمتری داشته باشد، دخالت هیات مدیران و سهامدارن راهبردی شرکت برای تغییر قیمت سهام بیشتر شده و در نهایت این امر، آینده شرکت را به سمت اهداف این افراد سوق می‌دهد.

اگر درصد سهام شناور یک شرکت مالی کم باشد، حتی با سرمایه‌ای کم می‌توان نوسانات قیمتی را کنترل کرد. و یا افزایش و کاهش کاذب برای قیمت سهم ایجاد کرد و یا با انتشار شایعات، سهامدارن شرکت را فریب داد، و افرادی را برای خریداری سهام شرکت ترغیب کرد.

در شرکت‌هایی که درصد سهام شناور آن‌ها بالا است، به سهولت نمی‌توان معاملات سهام آن شرکت را تحت تاثیر عواملی این چنینی قرار داد. در شرکت‌های مالی مذکور، آمار بالای سهامداران و گستردگی زیاد معاملات عملا مانع از تغییرات چشم گیر سهم می‌شود.

همچنین بخوانید: سفارش سر خطی در بورس

میزان سهام شناور

آیا میزان سهام شناور همواره ثابت است؟

سهام شناور قابلیت نقدپذیری بسیار خوبی دارد. میزان سهام شناور همواره ثابت نمی‌ماند. زیرا سهامدارن اصلی یک شرکت مالی در پی بالا رفتن قیمت سهم، بخشی از سهام خود را برای فروش ارائه می‌دهند. بدین ترتیب حجم سهام شناور خود را در بازار به کمترین حد ممکن می‌رسانند.

همچنین در صورتی که متقاضی سهام، بخواهد با یک یا چند کد سهامداری، سهام شرکت را با حجم عمده‌ای بخرد، در این حالت نیز درصد شناوری تا حد زیادی پایین می‌رود.

مقالات مرتبط 

نوسان گیری در بورس

نوسان گیری در بورس

می‌توان گفت نوسان گیری در بورس یک فرایند استراتژیک جذاب و درعین‌حال پر ریسک معامله است. این روش معامله به دنبال تغییرات سریع قیمت‌ها سود

ادامه مطلب
معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز یا معاملات آتی از روش‌های پر ریسک ترید در بازارهای بزرگ معاملاتی است. در این روش معامله‌گران با تخمین شرایط اقتصادی، اجتماعی و

ادامه مطلب
مدیریت سرمایه

مدیریت سرمایه

در دنیای تجارت مدیریت سرمایه به معنی داشتن دانش و مهارت برای انجام معاملات کم ریسک و به دست آوردن بیشترین بازدهی است. در اولویت

ادامه مطلب
ترید در بازار سرمایه

ترید در بازار سرمایه

با معامله یکی از مفاهیم اصلی در بازار سرمایه است. ترید در بازار سرمایه یعنی معامله کردن یک سهام، رمز ارز، جفت ارز، فلزات گران‌بها

ادامه مطلب

+ 200 دوره

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 350 کاربر

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 400 مطلب

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 50 کلاس

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

درباره پولدارباشی

خالق استراتژی معاملاتی لاک پشت طلایی در ایران کارشناس ارشد اعتباری و سرمایه گذاری بانک فوق لیسانس مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی لیسانس مهندسی صنایع گرایش برنامه ریزی و تحلیل سیستمها دارنده مدرک تحلیل تکنیکال از کاوندیش کالج انگلستان تحلیل گر و معامله گر بازار بورس و آتی سکه و زعفران

ارتباط با ما

اعتماد شما ، افتخار ماست!

طراحی سایت توسط دیجیتال مارکتینگ مای کاستومر