سرمایه در گردش

سرمایه در گردش

سرمایه در گردش از جمله اصطلاحات بسیار متداول در مدیریت مالی و حسابداری است که نشان می‌دهد امکان نقدشوندگی برای یک کسب و کار یا یک شخص وجود دارد.برای معنا کردن اصطلاح سرمایه در گردش اول باید به تعریف مختصری از چند اصطلاح دیگر بپردازیم.

دارایی‌های جاری

دارایی‌های جاری به دارایی‌هایی گفته می‌شود، که به صورت منطقی و معقول به صورت سالانه و یا ماهانه قابلیت نقدپذیری را دارند. بنابراین پول هم یک دارایی جاری به شمار می‌رود.

سرمایه‌گذاری‌های کوتاه مدت

این سرمایه‌ها به سهولت قابلیت فروش و نقد شوندگی را دارند، که این دسته هم جزو دارایی‌های جاری به شمار می‌روند.

موجودی انبار

اگر موجودی انبار در مدت زمان اندکی قابلیت فروش و نقد شوندگی را داشته باشد، در دسته دارایی‌های جاری قرار می‌گیرد.

حساب‌های دریافتی

مطالباتی که امکان دارد، اسناد تجاری نداشته، اما در مدت زمان اندکی آن را به پول تبدیل کرد، که باز هم جزو دارایی‌های جاری محسوب می‌شود.

نکته: به دارایی‌های جاری سرمایه در گردش هم گفته می‌شود.

سرمایه در گردش چیست ؟

بدهی‌های جاری

شرکت‌ها علاوه بر دارایی‌های جاری، بدهی‌های جاری هم دارند. بدهی‌هایی که بتوان به صورت سالانه و یا ماهانه به راحتی به پول تبدیل کرد، بدهی‌های جاری می‌گویند. لذا باید به سرمایه در گردش خالص توجه کنید، سرمایه در گردش خالص در واقع همان اختلاف بین دارایی‌های جاری و بدهی‌های جاری است.

به بیان روشن تر دارایی‌های یک شرکت است که نقد و یا نزدیک به نقد است، که هزینه‌های روزانه آن شرکت را تامین می‌کند. گاهی ممکن است علی رغم منفی بودن سرمایه در گردش یک کسب و کار، همچنان آن شرکت به فعالیت خود ادامه بدهد، اما این امر در بلند مدت امکان‌پذیر نخواهد بود.

دیده می‌شود که برخی از مدیران در جلسات خود از دو اصطلاح سرمایه در گردش و سرمایه در گردش خالص را به جای یکدیگر استفاده می‌کنند. اما بهتر است که هر یک در جای خود بکار برود، تا با مفهومی که در ذهن مخاطب شکل گرفته است، ناهماهنگی پیش نیاید.

مفهوم سرمایه در گردش

سرمایه در گردش یک شرکت، در حقیقت همان شاخص‌های مالی است، که با کم کردن بدهی‌های جاری آن شرکت از دارایی‌های جاری آن محاسبه می‌شود. سرمایه در گردش مبالغی است، که در دارایی‌های جاری یک کسب و کار سرمایه‌گذاری می‌شود.

مدیریت سرمایه در گردش

مدیریت سرمایه در گردش یعنی مشخص نمودن حجم و ترکیب منابع و مصارف سرمایه در گردش، به گونه ایی که دارایی‌های هر یک از سهامداران در طی گذش زمان افزایش یابد.

کسب و کارها باید با به کار گیری ترفندهای گوناگون در رابطه با مدیریت سرمایه در گردش، میزان نقدینگی کسب و کار خود را تحت تاثیر قرار داده، و مفید بودن این ترفندها را میزان بازدهی و سود آن کسب و کار مشخص می‌کند.

همچنین بخوانید : دانستنی هایی در مورد بازار سرمایه

مفهوم سرمایه در گردش

نحوه اعطای تسهیلات سرمایه در گردش

اعطای تسهیلات سرمایه در گردش، تامین مالی کوتاه مدت است که به منظور ادامه فعالیت یک شرکت کسب و کار تولیدی به مدت یک دوره، مقدار نقدینگی مورد نیاز آن کسب و کار بر طبق قوانین و مقرراتی که از قبل وضع گردیده، تامین می‌شود.

تا از این طریق تجارت و حتی صادرات در کشور رواج داشته باشد، و در چنین حالتی است که فعالیت‌های اقتصادی در کشور نیز با رشد روبه خواهد شد.

برای اعطای تسهیلات سرمایه در گردش به موارد زیر توجه کنید

  • بررسی تجزیه و تحلیل وضعیت مالی کسب و کار بر اساس مستندات
  • ترکیب اقلام سرمایه در گردش بخش‌های تولیدی کسب و کار
  • تعریف اقلام سرمایه در گردش
  • رعایت نسبت مالکانه در اعطای تسهیلات در نظر گرفته شده
  • رعایت آیئن نامه اشخاص مرتبط با کسب کار
  • سقف مانده تسهیلات سرمایه در گردش اعطایی به فردی حقوقی
  • اعتبارسنجی مشتریان با اخذ مدرک وضعیت ثبتی

مقالات مرتبط 

نوسان گیری در بورس

نوسان گیری در بورس

می‌توان گفت نوسان گیری در بورس یک فرایند استراتژیک جذاب و درعین‌حال پر ریسک معامله است. این روش معامله به دنبال تغییرات سریع قیمت‌ها سود

ادامه مطلب
معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز یا معاملات آتی از روش‌های پر ریسک ترید در بازارهای بزرگ معاملاتی است. در این روش معامله‌گران با تخمین شرایط اقتصادی، اجتماعی و

ادامه مطلب
مدیریت سرمایه

مدیریت سرمایه

در دنیای تجارت مدیریت سرمایه به معنی داشتن دانش و مهارت برای انجام معاملات کم ریسک و به دست آوردن بیشترین بازدهی است. در اولویت

ادامه مطلب
ترید در بازار سرمایه

ترید در بازار سرمایه

با معامله یکی از مفاهیم اصلی در بازار سرمایه است. ترید در بازار سرمایه یعنی معامله کردن یک سهام، رمز ارز، جفت ارز، فلزات گران‌بها

ادامه مطلب

+ 200 دوره

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 350 کاربر

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 400 مطلب

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 50 کلاس

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

درباره پولدارباشی

خالق استراتژی معاملاتی لاک پشت طلایی در ایران کارشناس ارشد اعتباری و سرمایه گذاری بانک فوق لیسانس مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی لیسانس مهندسی صنایع گرایش برنامه ریزی و تحلیل سیستمها دارنده مدرک تحلیل تکنیکال از کاوندیش کالج انگلستان تحلیل گر و معامله گر بازار بورس و آتی سکه و زعفران

ارتباط با ما

اعتماد شما ، افتخار ماست!

طراحی سایت توسط دیجیتال مارکتینگ مای کاستومر