سرمایه‌گذاری در بازار طلا

بازار طلا

از ادوار گذشته طلا و جواهرات از جمله محبوب‌ترین و پر طرفدار‌ترین روش‌های کسب درآمد بوده است.علی رغم پیدایش روش‌های نوین و مدرن برای سرمایه گذاری، از قبیل بازار بورس، صندوق‌های سرمایه گذاری، ارز‌های دیجیتال، و… هرگز از محبوبیت طلا در بین سرمایه گذاران کم نشده است.

طلا پشتوانه‌ای ایمن در بازار سرمایه

فعالان بازار سرمایه، جهت پوشش ریسک‌های موجود در بازار سرمایه از پشتوانه طلا برای پوشش ریسک معاملاتشان استفاده می‌کنند.

از طلا تا سرمایه‌گذاری امن

این فلز گران قیمت جهانی، از دیرباز برای خانم‌ها هم جنبه زینت و هم یک پشتوانه پر منفعت به حساب می‌آمده و همچنین برای آقایان به عنوان کالای سرمایه‌گذاری بهینه به شمار می‌رفته است. دلیل این گرایش عاقلانه به سرمایه‌گذاری بر طلا: قابلیت نقد شوندگی پرسرعت، سهولت در نگهداری، و شاخص بودن طلا به عنوان یک کالای سرمایه‌گذاری امن بوده است.

با توجه به وضعیت بازار با طلایی که داریم چکار کنیم؟

طلا از بین رفتنی نیست و هیچ آسیبی از جمله بحران و نوسانات اقتصادی تاثیر منفی روی آن نخواهد داشت. بنابراین هرکس طلا دارد باید در حفظش بکوشد.
در پاسخ به این که مردم با طلا‌هایی که دارند باید چکار کنند، می‌گوییم تنها کار مثبت این است که طلاهای‌شان را نگه دارند.

آیا سرمایه‌گذاری در بازار طلا خوب است؟

کارشناسان بر این باورند که همواره سرمایه‌گذاری در بازار طلا به علت جذابیت‌های فراوان می‌تواند بخشی از سبد سرمایه‌گذاری افراد باشد. به ویژه زمانی که بازار‌های سرمایه‌گذاری دیگر، مانند مسکن، خودرو و یا سود بانکی جذابیتشان کاهش میابد.

سرمایه‌گذاری در بازار طلا

پنج دلیل اصلی برای پاسخ به این سوال که چرا باید طلا بخریم؟

  • حفظ ارزش سرمایه در برابر تورم

در ۳۵ سال گذشته ارزش طلا همواره سیر صعودی داشته است. در نتیجه با خرید طلا ارزش پولتان در بلند مدت حفظ می‌شود.

  • نقد شوندگی خوب طلا و سکه

طلا در مقایسه با دیگر بازار‌های مالی، خرید و فروش آسان‌تری دارد، در نتیجه پول شما زودتر نقد می‌شود و دیگر نگران فروش سکه‌های طلای خود و نقد کردن پولتان نخواهید بود.

  • دارایی دوران سخت

از گذشته طلا به عنوان دارایی روز‌های سخت شناخته می‌شود، به طلا عنوان شاخص ترس اطلاق می‌گردد. به این دلیل که در شرایط بد اقتصادی جامعه قیمت طلا دچار نوسان شده و با افزایش مواجه می‌شود.

  • زیبایی و ارزش

طلا علاوه بر ارزشی که دارد به عنوان کالای زینتی هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع طلا به عنوان کالایی لوکس است که مایه فخر و مباهات نیز می‌باشد.

  • ایجاد تنوع در سبد دارایی‌ها

معمولا حرکت قیمتی طلا برخلاف سایر دارایی‌ها است. به همین دلیل از این فلز گرانبها به عنوان بیمه سبد سرمایه‌گذاری استفاده می‌شود تا در صورت مساعد نبودن شرایط اقتصادی طلا، ارزش دارایی‌هایتان حفظ شود.

همچنین بخوانید : دانستنی هایی در مورد بازار سرمایه

چگونگی بازار طلا

انواع راه‌های سرمایه‌گذاری و خرید طلا در ایران

به طور کلی خرید و فروش طلا از ۵ روش در دنیا مرسوم است که در زیر به آن اشاره خواهیم کرد:

  • خرید فیزیکی
  • بورس کالا
  • صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا
  • خرید سهام شرکت‌های معدنی
  • بازار فارکس

امکان استفاده از دو مورد آخر در ایران وجود ندارد. در ادامه به تشریح سه مورد اول می‌پردازیم.

بازار طلا

محبوب‌ترین روش خرید طلا در کشور ما به صورت فیزیکی است. خرید فیزیکی طلا شامل خرید شمش طلا، زیورآلات و خرید سکه می‌باشد.

زیورآلات

زیورآلات به دلیل هزینه‌های مختلف از جمله هزینه اجرت، ساخت، مالیات بر ارزش افزوده و همچنین کاهش ارزش هنگام فروش نمی‌تواند به عنوان گزینه‌ای جذاب جهت سرمایه‌گذاری در طلا محسوب گردند.

مسکوکات طلا

مسکوکات طلا از جمله سکه تمام بهار آزادی، نیم سکه، ربع سکه و سکه‌های بانکی و… به عنوان آسانترین و در عین حال مطمئن‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری طلای فیزیکی می‌باشند.

طلای دست دوم

با توجه به نکات تخصصی سرمایه‌گذاری بازار طلا خرید و فروش طلای دست دوم و آبشده هرگز توصیه نمی‌شود مگر به افراد واقف به بازار طلا و اصول اولیه زرگری.

بورس کالا

خرید کالا در بورس کالا به دو روش میسر است:

قرارداد‌های آتی

منظور از قرار داد آتی قصد خرید کالایی در آینده، با قیمت معین شده و مشخصات دقیق در زمان حال است. این قرارداد‌ها جذابیت زیادی دارند اما کمتر شناخته شده اند. برای خرید سکه از این روش نیاز به شناخت و دانش کافی است.

گواهی سپرده طلا

گواهی سپرده طلا، یک ورقه بهادر است که فرزند خلف طلا می‌باشد که تفاوت عمده آن‌عدم جلای طلایی و مزیت سهولت در نگهداری آن است.

مقالات مرتبط 

نوسان گیری در بورس

نوسان گیری در بورس

می‌توان گفت نوسان گیری در بورس یک فرایند استراتژیک جذاب و درعین‌حال پر ریسک معامله است. این روش معامله به دنبال تغییرات سریع قیمت‌ها سود

ادامه مطلب
معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز یا معاملات آتی از روش‌های پر ریسک ترید در بازارهای بزرگ معاملاتی است. در این روش معامله‌گران با تخمین شرایط اقتصادی، اجتماعی و

ادامه مطلب
مدیریت سرمایه

مدیریت سرمایه

در دنیای تجارت مدیریت سرمایه به معنی داشتن دانش و مهارت برای انجام معاملات کم ریسک و به دست آوردن بیشترین بازدهی است. در اولویت

ادامه مطلب
ترید در بازار سرمایه

ترید در بازار سرمایه

با معامله یکی از مفاهیم اصلی در بازار سرمایه است. ترید در بازار سرمایه یعنی معامله کردن یک سهام، رمز ارز، جفت ارز، فلزات گران‌بها

ادامه مطلب

+ 200 دوره

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 350 کاربر

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 400 مطلب

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 50 کلاس

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

درباره پولدارباشی

خالق استراتژی معاملاتی لاک پشت طلایی در ایران کارشناس ارشد اعتباری و سرمایه گذاری بانک فوق لیسانس مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی لیسانس مهندسی صنایع گرایش برنامه ریزی و تحلیل سیستمها دارنده مدرک تحلیل تکنیکال از کاوندیش کالج انگلستان تحلیل گر و معامله گر بازار بورس و آتی سکه و زعفران

ارتباط با ما

اعتماد شما ، افتخار ماست!

طراحی سایت توسط دیجیتال مارکتینگ مای کاستومر