بهترین زمان فروش سهام چه موقع است؟

زمان فروش سهام

یکی از اصلی‌ترین چالش‌هایی که سرمایه‌گذاران و معامله‌گران در بورس با آن سروکار دارند، شناسایی بهترین زمان فروش سهام است. خوشبختانه برای تشخیص زمان مناسب فروش سهام راهکارهای زیادی وجود دارد که با استفاده از این روش‌ها می‌توانید بهترین زمان فروش سهام را شناسایی کنید. نکته بسیار مهم و یکی از اصول اساسی برای سرمایه‌گذاری موفق در بورس این است که دچار هیجانات اضافی نشوید و همواره غیراحساسی معامله کنید.

همه ما به‌خوبی می‌دانیم که سرمایه‌گذاری در بورس یکی از ریسک‌پذیرترین فعالیت‌های مالی در دنیا است؛ اما با به‌کارگیری استراتژی‌های مناسب و عملکرد هوشمندانه می‌توان ریسک زیان در بازار بورس را به حداقل رساند و به سودآوری قابل قبولی دست‌یافت.

بارها دیده و شنیده‌ایم که بسیاری از سرمایه‌گذاران باتجربه نیز در بازار بورس دچار زیان شده‌اند؛ زیرا هیچ‌کس از قیمت دقیق سهام، ارزش ذاتی آن و روند صعودی یا نزولی آن اطلاعی ندارد؛ اما سرمایه‌گذار و معامله‌گر موفق کسی است که بتواند زیان‌های حاصل از خرید سهام  کم‌ارزش را جبران کند و تنها راه‌حل آن آگاهی از بهترین زمان فروش سهام است.

زمان فروش سهام

بهترین زمان فروش سهام چه موقع است؟

بهترین زمان فروش سهام به عوامل مختلفی نظیر نوع سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت بستگی دارد که هر یک از آن‌ها استراتژی‌های مخصوص به خود را دارند. به‌عنوان‌مثال در سرمایه‌گذاری‌های کوتاه‌مدت برای شناسایی بهترین زمان فروش سهام در بورس بهتر است بر اساس استراتژی‌های معاملاتی حد ضرر عمل کرد.

در ادامه نکات مهمی را که به شما کمک می‌کند بهترین زمان فروش سهام را تشخیص دهید، بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

۱- بررسی روند قیمت گذشته سهم

یکی از کاربردی‌ترین ابزارها برای شناسایی بهترین زمان فروش سهام، استفاده از تحلیل تکنیکال است. با استفاده از تحلیل تکنیکال می‌توانید به اطلاعات مفیدی از حرکت گذشته سهام شرکت‌ها دست‌یابید و با بررسی نمودارهای قیمتی سهم و رسیدن به محدوده‌های مقاومتی اقدام به فروش سهم خود نمایید.

همچنین بخوانید : نکات طلایی برای خرید سهم

۲- بررسی حجم معاملات سهم

با بررسی حجم معاملات یک سهم می‌توانید روند حرکتی سهم موردنظر را تشخیص دهید. همان‌طور که میدانید هر سهم دارای میانگین حجم معاملات روزانه می‌باشد و درصورتی‌که تغییرات در این میانگین قابل‌توجه باشد، نشان‌دهنده تغییر روند حرکت قیمتی سهم است؛ بنابراین اگر در هنگام افزایش قیمت سهم، حجم معاملات کاهش یابد، یکی از نشانه‌های شروع کاهش قیمت سهم و بهترین زمان فروش سهام است. البته برای فروش سهام خود می‌بایست به‌غیراز توجه به حجم معاملات، آیتم‌های دیگری را نیز در نظر بگیرید.

زمان فروش سهام

۳- بررسی روند حرکتی سهم

یکی از راهکارهای مناسب برای تشخیص بهترین زمان فروش سهام بررسی روند حرکتی سهم می‌باشد. به‌این‌ترتیب که تعداد روزهایی که سهم دارای کاهش قیمت می‌باشد را بر تعداد روزهایی که قیمت سهم افزایش میابد تقسیم می‌کنید؛ مثلاً اگر سهم موردنظر شما به مدت ۲۰ روز روند کاهش قیمت داشته و تنها به مدت ۵ روز با افزایش قیمت مواجه شده است، تقسیم این دو برابر با ۴ خواهد شد که نشان‌دهنده افت قیمت سهام در آینده خواهد بود. نکته‌ای که باید به یاد داشته باشید این است که هر چه نتیجه این نسبت به سمت عدد ۱ و یا کمتر از آن باشد انتظار حرکت برگشتی قیمت سهم بالا خواهد رفت.

همچنین بخوانید : بهترین سهام برای سرمایه‌گذاری در بورس چیست؟

۴- بررسی قدرت نسبی خریداران

یکی از موضوعات مهم برای فروش سهم در زمان مناسب بررسی قدرت نسبی خریداران است. اگر قدرت نسبی خریدار در محدوده‌های مقاومتی ضعیف باشد و فروشنده قوی‌تر باشد، انتظار کاهش قیمت سهم وجود دارد و بهترین زمان فروش سهم است و برعکس اگر خریدار در محدوده مقاومتی قدرتمند عمل کند، انتظار شکست شدن محدوده و رشد قیمت سهم وجود خواهد داشت.

زمان فروش سهام

اصول کلیدی برای تشخیص بهترین زمان فروش سهام در بورس

  • اولین و بهترین زمان فروش سهام در قیمتی پایین‌تر از حد ضرر تعیین‌شده است.
  • زمان مناسب فروش سهام خود را بر اساس شرایط و قوانین حاکم بر بازار انتخاب کنید نه صرفاً بر اساس نظر کارشناسان و افراد باتجربه.
  • همیشه در نظر داشته باشید که بازار هوشمندانه‌تر از کارشناسان عمل می‌کند.
  • با کاهش رو به بالای قیمت سهم انتظارات منفی می‌شود و درنتیجه احتمال ضرر بیشتر می‌گردد.
  • به‌طورمعمول سهام برنده در طی بازه‌های زمانی به سطح اولیه قیمت خود می‌رسند اما این موضوع به معنای این نیست که زمان فروش سهام فرا رسیده است.

مقالات مرتبط 

نوسان گیری در بورس

نوسان گیری در بورس

می‌توان گفت نوسان گیری در بورس یک فرایند استراتژیک جذاب و درعین‌حال پر ریسک معامله است. این روش معامله به دنبال تغییرات سریع قیمت‌ها سود

ادامه مطلب
معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز یا معاملات آتی از روش‌های پر ریسک ترید در بازارهای بزرگ معاملاتی است. در این روش معامله‌گران با تخمین شرایط اقتصادی، اجتماعی و

ادامه مطلب
مدیریت سرمایه

مدیریت سرمایه

در دنیای تجارت مدیریت سرمایه به معنی داشتن دانش و مهارت برای انجام معاملات کم ریسک و به دست آوردن بیشترین بازدهی است. در اولویت

ادامه مطلب
ترید در بازار سرمایه

ترید در بازار سرمایه

با معامله یکی از مفاهیم اصلی در بازار سرمایه است. ترید در بازار سرمایه یعنی معامله کردن یک سهام، رمز ارز، جفت ارز، فلزات گران‌بها

ادامه مطلب

+ 200 دوره

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 350 کاربر

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 400 مطلب

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 50 کلاس

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

درباره پولدارباشی

خالق استراتژی معاملاتی لاک پشت طلایی در ایران کارشناس ارشد اعتباری و سرمایه گذاری بانک فوق لیسانس مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی لیسانس مهندسی صنایع گرایش برنامه ریزی و تحلیل سیستمها دارنده مدرک تحلیل تکنیکال از کاوندیش کالج انگلستان تحلیل گر و معامله گر بازار بورس و آتی سکه و زعفران

ارتباط با ما

اعتماد شما ، افتخار ماست!

طراحی سایت توسط دیجیتال مارکتینگ مای کاستومر