دپس
دپس یا سود هر سهم یکی از مهمترین مفاهیمی است که یک سرمایه گذار در بورس باید آن را بداند، چرا که آشنایی با این واژه و کاربرد آن می‌توان یک سرمایه گذار بورسی را به سودها و موفقیت‌های چشمگیری برساند.

مفهوم پی دی اس در بورس به چه معناست.

منظور از پی دی اس، همان مقدار سود شرکت است که به ازای هر سهم ما بین سهام داران تقسیم می‌شود. در حقیقت به دی پی اس مقدار سود تقسیمی هر سهم نیز می‌گویند.

اهمیت دی پی اس

دی پی اس برای سهامداران بسیار حائز اهمیت می‌باشد؛ چرا که میزان سود تقسیمی، منجر به در آمد حاصله برای سهامدار می‌شود. زمانی که هر سال میزان دی پی اس افزایش یابد، نشان دهنده این است که رشد درآمد‌های شرکت پایدار است.

مفهوم پی دی اس با ذکر مثال

به عنوان مثال، شرکتی در سال ۹۸ به ازای هر سهم ۳۰۰ تومان پی دی اس پرداخت نموده است و در سال ۹۹ این مبلغ ۱۵۰ تومان می‌گردد. این موضوع نشان می‌دهد که شرکت، به لحاظ مالی مشکل دارد و نمی‌تواند در برابر شرایط فعلی بازار مقاومت نماید.

بنابراین، کاهش یا نزول دی پی اس ممکن است موجب گردد تا سرمایه گذاران سهم یا سهام خود را بفروشند و ارزش بازار شرکت در بازار مالی سرمایه کاسته گردد.

مفهوم پی دی اس

تقسیم‌بندی سود پی دی اس

در پایان هر سال شرکت سهامدار، مبلغ واقعی سود کسب شده را اعلام می‌نماید. این مبلغ در حقیقت سود محقق شده شرکت می‌باشد، که طبق قانون شرکت می‌بایست قسمتی از این سود را در میان سهام داران خود تقسیم نماید.

این سود تقسیمی همان دی پی اس می‌باشد که به دو بخش تقسیم می‌شود.

بخش اول که از سود در شرکت باقی می‌ماند

مصارف بخش اول سود را شرکت در موارد زیر می‌تواند در حساب خویش نگه دارد:

  • هزینه‌های عملیاتی
  • طرح‌های توسعه در آینده
  • پرداخت بدهی‌ها
  • پرداخت به باز نشسته‌های شرکت خود
  • پرداخت پاداش‌ها و سنوات
  • پیش خرید مواد اولیه یا خرید و انبار کردن آن‌ها

بخش دوم سود که ما بین سهام داران تقسیم و توزیع می‌شود.

بخش دوم سودی است که شرکت این بخش از سود را در مدت زمان کوتاه نیازی به آن نخواهد داشت و آن را به سهام داران اختصاص خواهد داد.

شیوه اعلام درصد سود تقسیمی توسط شرکت‌ها

اغلب شرکت‌ها طی سال مالی خود، درصد تقسیم سود خود را اعلام می‌نمایند. به عنوان مثال، در صورت‌های مالی در طول سال اعلام می‌گردد که ۶۰ درصد از سود سال جاری بین سهام داران توزیع خواهد شد. شرکت این درصد را، تحت عنوان درصد سود تقسیمی در صورت‌های مالی شرکت خود بیان می‌کند.

اهمیت سهامداران خرد و سهامداران بزرگ به دی پی اس

دی پی اس یا همان درصد سود تقسیمی، معیار بسیار با اهمیتی برای سهامداران جز و سهام داران بزرگ شرکت محسوب می‌شود. چرا که سهامداران جز، این درصد را در آمد سالیانه سهام خود و یا پاداش سهامداری یکساله خویش می‌دانند.

و سهامداران کلان یا بزرگ شرکت نیز، با توجه به رقم بسیار بزرگ و غیر قابل چشم پوشی این سود، همواره درصدد دریافت آن سود خواهند بود.

همچنین بخوانید: هر آنچه که درباره مارجین باید بدانید.

تقسیم‌بندی سود پی دی اس

سود تقسیمی سهام به چه افرادی تعلق خواهد گرفت

لازم به ذکر است که سود تقسیمی سهام، به تمامی کسانی که حتی یک روز قبل از برگزاری مجمع عمومی سالیانه شرکت سهامدار باشند تعلق می‌گیرد. و حتی اگر پس از برگزاری مجمع سهام خود را به فروش بگذاریم، می‌توانیم سود سهام خویش را دریافت کنیم.

شیوه دریافت سود تقسیمی سهام

در کل سود تقسیمی سهام از دو روش قابل دریافت می‌باشد.

  • یا به حساب سهام دار واریز می‌گردد که برای این کار می‌بایست سهام دار شماره حساب خود را به شرکت ارسال کند. اگر شرکت بخواهد سود را به حساب بانک خاصی واریز نماید، می‌بایست سهام دار در آن بانک حساب باز نماید.
  • یا به بانک خاصی مراجعه نماید و سود خود را دریافت نماید.

زمان اعلام پرداخت دی پی اس

موعد پرداخت سود تقسیمی شرکت در میان سهامداران اغلب طی مجمع شرکت، و یا بلافاصله بعد از مجمع بر حسب جدولی که از طرف شرکت طرح شده است، اعلام می‌گردد.

مقالات مرتبط 

نوسان گیری در بورس

نوسان گیری در بورس

می‌توان گفت نوسان گیری در بورس یک فرایند استراتژیک جذاب و درعین‌حال پر ریسک معامله است. این روش معامله به دنبال تغییرات سریع قیمت‌ها سود

ادامه مطلب
معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز یا معاملات آتی از روش‌های پر ریسک ترید در بازارهای بزرگ معاملاتی است. در این روش معامله‌گران با تخمین شرایط اقتصادی، اجتماعی و

ادامه مطلب
مدیریت سرمایه

مدیریت سرمایه

در دنیای تجارت مدیریت سرمایه به معنی داشتن دانش و مهارت برای انجام معاملات کم ریسک و به دست آوردن بیشترین بازدهی است. در اولویت

ادامه مطلب
ترید در بازار سرمایه

ترید در بازار سرمایه

با معامله یکی از مفاهیم اصلی در بازار سرمایه است. ترید در بازار سرمایه یعنی معامله کردن یک سهام، رمز ارز، جفت ارز، فلزات گران‌بها

ادامه مطلب

+ 200 دوره

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 350 کاربر

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 400 مطلب

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 50 کلاس

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

درباره پولدارباشی

خالق استراتژی معاملاتی لاک پشت طلایی در ایران کارشناس ارشد اعتباری و سرمایه گذاری بانک فوق لیسانس مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی لیسانس مهندسی صنایع گرایش برنامه ریزی و تحلیل سیستمها دارنده مدرک تحلیل تکنیکال از کاوندیش کالج انگلستان تحلیل گر و معامله گر بازار بورس و آتی سکه و زعفران

ارتباط با ما

اعتماد شما ، افتخار ماست!

طراحی سایت توسط دیجیتال مارکتینگ مای کاستومر