۱۰ نکته برای خرید و فروش سهام

برای موفقیت در بازار بورس و اوراق بهادار و همچنین خرید و فروش سهام لازم است نکات مهم و مفیدی را در نظر بگیرید تا خطر ضررهای احتمالی را کاهش داده و به سودآوری بیشتری برسید.

نکاتی همچون نقد شوندگی سهام، تفاوت سهام دلاری و غیر دلاری، تعیین مقدار سود مطلوب، تعیین بازه زمانی سرمایه‌گذاری، میزان ضررهای احتمالی و غیره که ما در ادامه ۱۰ تا از مهم‌ترین آن‌ها را در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهیم تا با اطمینان خاطر بیشتری در مسیر خرید و فروش سهام گام بردارید. با ما همراه باشید.

نکات مهم برای خرید و فروش سهام

برخی از نکات مهم و اساسی برای خرید فروش سهام عبارت‌اند از:

۱– میزان نقد شوندگی سهام

یکی از مهم‌ترین نکات برای کاهش میزان ضررهای احتمالی بررسی میزان نقد شوندگی سهام است. درواقع شما باید سهمی را انتخاب کنید که میزان معاملات آن در روز زیاد است؛ زیرا اگر سهامی را انتخاب نمایید که از نقد شوندگی خوبی برخوردار نباشد، هنگام فروش سهم دچار مشکل می‌شوید.

همچنین بخوانید : نکات طلایی برای خرید سهم

۲- انتخاب صنعت مناسب

یکی از اساسی‌ترین اصول برای موفقیت در بازار بورس و خرید و فروش سهام، انتخاب صنعتی است که ازنظر میزان رشد و ادامه روند سوددهی دارای بیشترین ظرفیت است.

در حال حاضر در بازار بورس و اوراق بهادار ۳۴ صنعت حضور دارند که ازجمله می‌توان صنایعی نظیر فراورده‌های نفتی، صنعت خودروسازی، مواد و محصولات دارویی، صنایع فلزات، محصولات شیمیایی و… را نام برد.

۳- مقدار سودآوری سهام (EPS)

EPS یا مقدار سودآوری سهام از تقسیم سود یا زیان پس از کسر مالیات بر تعداد کل سهام حاصل می‌شود. هنگام خرید و فروش سهام به میزان EPS سهم توجه کنید.

۴- میزان پرداخت سود نقدی سهم

برای خرید و فروش سهام و موفقیت در بورس، سهام شرکت‌هایی را انتخاب کنید که پرداخت سود نقدی بالاتری را به شما پیشنهاد می‌دهند. بهتر است سهامی را انتخاب کنید که پیشنهاد پرداخت سود نقدی آن‌ها بالاتر از ۸۰ درصد است.

خرید و فروش سهام

۵- میزان سهم سهامداران عمده

سهامداران عمده به آن دسته از سهامدارانی گفته می‌شود که مالکیت بیش از ۱ درصد سهام کل شرکت متعلق به آن‌هاست. بهتر است هنگام خرید و فروش سهام، سهمی را انتخاب نمایید که بیشترین میزان آن در دست سهامداران خرد و عموم می‌باشد.

۶- بررسی میزان P/E

یکی از ساده‌ترین و البته کاربردی‌ترین نسبت‌های ارزش‌گذاری سهام، تعیین میزان P/E می‌باشد. نسبت P به E از تقسیم قیمت سهام (Price) به سود یا زیان خالص (EPS) به دست می‌آید.

۷- خرید سهام متنوع در سبد سهام

یکی از راه‌های موفقیت در خرید و فروش سهام و بازار بورس و اوراق بهادار، خریداری سهام شرکت‌های مختلف و متنوع است. یکی از توصیه‌های کارشناسان بورس این است که از هر صنعت بیش از یک شرکت را انتخاب نکنید و کل سرمایه را بر روی سهام به‌صورت مساوی تقسیم نمایید. با این کار میزان ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاری و سود و زیان شما متعادل می‌شود.

همچنین بخوانید : تحلیل بورس با چه روش‌هایی انجام می‌شود ؟

۸- بررسی آینده شرکت

یکی دیگر از نکات مهمی که باید در هنگام انتخاب سهم در نظر بگیرید، توجه به آینده و برنامه‌های طرح و توسعه شرکت است. مسلماً باید شرکت‌هایی را انتخاب کنید که دارای برنامه‌ریزی اصولی درباره توسعه و افزایش سرمایه سهام شرکت هستند.

۹- میزان ریسک سهم

شما می‌توانید با بررسی سوابق شرکت، تاریخچه سود و زیان و طرح‌های توسعه و افزایش سرمایه سهام، میزان ریسک‌پذیری یک سهم را بسنجید. همیشه به دنبال خرید و فروش سهامی باشد که ریسک آن‌ها کمتر است.

۱۰- با افراد آگاه و باتجربه مشورت کنید

در دنیای بورس و خرید و فروش سهام عوامل مختلف، پیچیده و غالباً غیرقابل‌پیش‌بینی وجود دارند که بر بازار بورس تأثیر می‌گذارند؛ بنابراین سعی کنید با افراد باتجربه و قابل‌اطمینان مشورت کنید و از دانش و تجربه آن‌ها استفاده نمایید؛ زیرا با این کار برخی از استراتژی‌های مهم در بازار بورس و سرمایه را یاد می‌گیرید و از ضررهای احتمال پیشگیری می‌کنید.

همچنین بخوانید : انواع بازار بورس در ایران چیست؟

سخن پایانی

معمولاً افرادی که در بورس سرمایه‌گذاری می‌کنند به دنبال سودآوری و کسب درآمد هستند و همیشه در تلاش‌اند تا میزان ضررهای احتمالی را به حداقل برسانند؛ اما برای موفقیت در بازار بورس و اوراق بهادار لازم است نکات اساسی را در نظر بگیرید و از تجربیات افراد متخصص و مورداطمینان بهره‌مند شوید. با در نظر گرفتن نکاتی که در این مطلب عنوان شد میزان ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاری شما به میزان قابل‌توجهی کاهش میابد.

مقالات مرتبط 

افزایش سرمایه چیست

افزایش سرمایه چیست ؟

یکی از مهم‌ترین و مؤثرترین عوامل برای توسعه و پیشرفت شرکت‌ها و سازمان‌های تجاری افزایش سرمایه است. با وجود رقابت سنگین در بازارهای مختلف، همه

ادامه مطلب

+ 200 دوره

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 350 کاربر

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 400 مطلب

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 50 کلاس

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

درباره پولدارباشی

خالق استراتژی معاملاتی لاک پشت طلایی در ایران کارشناس ارشد اعتباری و سرمایه گذاری بانک فوق لیسانس مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی لیسانس مهندسی صنایع گرایش برنامه ریزی و تحلیل سیستمها دارنده مدرک تحلیل تکنیکال از کاوندیش کالج انگلستان تحلیل گر و معامله گر بازار بورس و آتی سکه و زعفران

ارتباط با ما

اعتماد شما ، افتخار ماست!

طراحی سایت توسط دیجیتال مارکتینگ مای کاستومر