نکات طلایی برای خرید سهم

سرمایه‌گذاری در بورس یکی از بهترین و شناخته ‌شده‌ ترین روش‌های کسب درآمد است، اما این نوع سرمایه‌گذاری همیشه با ریسک بالایی همراه بوده و آن اندازه که به نظر می‌رسد ساده نیست. همیشه عوامل متعدد و گاها پیچیده و غیرقابل ‌پیش ‌بینی وجود دارند که ممکن است سرمایه شما را به خطر بیندازند، بنابراین بهتر از پیش سرمایه‌گذاری در بازار بورس با روش‌ها و نکات مختلف دنیای بورس و خرید سهم آشنا شوید تا بتوانید از خطرهای احتمالی پیشگیری نمایید. در ادامه این مطلب نکات مهمی را در مورد خرید سهم بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

۸ نکته طلایی برای خرید سهم

نکته اول: قابلیت نقد شوندگی

قابلیت نقدینگی هر سهم به معنای امکان فروش سریع آن می‌باشد. هر چه سهام خریداری‌شده را بتوان سریع‌تر و با هزینه کمتری به فروش رساند، قابلیت نقدینگی آن بیشتر است. به عبارتی زودتر به پول نقد تبدیل می‌شود. در مورد خرید سهم باید بدانید که اوراق بهاداری که روزانه و به‌صورت مکرر معامله می‌شوند، نسبت به اوراقی که به تعداد کم و یا دفعات محدود معامله می‌شوند، از قابلیت نقدینگی بیشتری برخوردارند و ریسک کمتری را به دنبال خواهند داشت.

نکته دوم: تعداد سهام در دست عموم

قابلیت نقد شوندگی هر سهم تا حدود زیادی به تعداد سهامی که در دست عموم است بستگی دارد. به‌این‌ترتیب که هر چه تعداد سهام در دست مردم بیشتر باشد، حجم و گردش معاملات آن افزایش‌یافته و بازار قیمت بهتری را برای آن در نظر می‌گیرد. همچنین هرچه تعداد سهام در دست عموم کمتر باشد، رکود بیشتری بر معاملات آن حاکم می‌شود و در صورت معامله نیز قیمت‌ها شکلی یک‌طرفه (صعودی یا نزولی) به خود می‌گیرند.

همچنین بخوانید : آشنایی با انواع ریسک در بورس

نکته سوم: خرید سهم سودآور

یکی از مهم‌ترین نکات در هنگام خرید سهم توجه به میزان سودآوری آن است. می‌توان گفت سودآوری، مهم‌ترین عامل برتری یک سهم نسبت به سهمی دیگر است. با توجه به اینکه تعداد سهام عرضه‌شده توسط شرکت‌ها باهم متفاوت است، میزان سودآوری یک سهم را سود یا EPS می‌نامند و آن را به‌صورت زیر محاسبه می‌کنند:

تعداد سهام عرضه‌شده  مجموع سود خالص = سود هر سهم

به‌این‌ترتیب سود هر سهم، مبلغ سود به ازای ارزش اسمی آن سهم را نشان می‌دهد. نکته قابل‌توجه این است که ارزش اسمی سهام کلیه شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس تهران ۱۰۰۰ ریالی است و ممکن است با قیمت بازاری انواع سهام متفاوت باشد.

خرید سهم

نکته چهارم: انتخاب صنعت برتر

یکی دیگر از نکات مهمی که باید در زمان خرید سهم به آن توجه کنید انتخاب صنعت برتر است. در میان صنایع مختلفی که در بازار بورس حضور دارند، صنایعی هستند که میانگین بازدهی آن‌ها از میانگین بازدهی بازار بیشتر است. درنتیجه بهتر است در هنگام خرید سهم، این صنایع را انتخاب نمایید.

(منظور از بازدهی، کلیه سودهای به دست آمده از سهام شرکت یا صنعت اعم از EPS، اختلاف قیمت‌ها، سهام جایزه و… در یک بازه زمانی معین می‌باشد.)

نکته پنجم: انتخاب شرکت برتر

پس از گزینش صنعت برتر نوبت به انتخاب شرکت برتر می‌رسد. در این مورد نیز بهتر است به سراغ شرکت‌هایی بروید که بازدهی آن‌ها از بازدهی صنعت بالاتر است.

همچنین بخوانید : تحلیل بورس با چه روش‌هایی انجام می‌شود ؟

نکته ششم: میزان سهام در دست سهامداران عمده

هرچه میزان سهام در دست سهامداران عمده کمتر باشد و سهم یک شرکت بیشتر در دست عموم مردم و سهامداران جزء باشد، بهتر است؛ زیرا زمانی که بیشتر سهام در دست مردم باشد، عرضه و تقاضای واقعی میزان قیمت هر سهم را مشخص می‌کند. درصورتی‌که اگر بیشتر سهام در دست سهامداران عمده باشد، به همان نسبت کنترل بیشتری بر قیمت آن وجود دارد و در این حالت سهامداران جز دچار ضرر می‌شوند.

نکته هفتم: اخبار اقتصادی و سیاسی

اگر قصد خرید سهام و سرمایه‌گذاری در بورس را دارید از توجه به اخبار داخلی و خارجی غافل نشوید. این کار به شما کمک می‌کند تا بیشتر در جریان امور قرار بگیرید و بتوانید در برخی موارد روند بازار را پیش‌بینی نمایید.

نکته هشتم: میزان رشد EPS

هنگام خرید سهام به میزان سود یا EPS سهام شرکت‌ها، سازمان‌ها و یا کارخانجات مختلف دقت کنید. شرکت‌هایی را انتخاب نمایید که رشد EPS بیشتری داشته‌اند همچنین دقت کنید که کدام شرکت‌ها معمولاً در اول سال مالی ESP پایین‌تری را اعلام کرده و طول سال آن را افزایش می‌دهند؟ این شرکت‌ها گزینه‌های خوبی برای خرید سهم هستند. پس آن‌ها را نادیده نگیرید.

مقالات مرتبط 

افزایش سرمایه چیست

افزایش سرمایه چیست ؟

یکی از مهم‌ترین و مؤثرترین عوامل برای توسعه و پیشرفت شرکت‌ها و سازمان‌های تجاری افزایش سرمایه است. با وجود رقابت سنگین در بازارهای مختلف، همه

ادامه مطلب

+ 200 دوره

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 350 کاربر

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 400 مطلب

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 50 کلاس

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

درباره پولدارباشی

خالق استراتژی معاملاتی لاک پشت طلایی در ایران کارشناس ارشد اعتباری و سرمایه گذاری بانک فوق لیسانس مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی لیسانس مهندسی صنایع گرایش برنامه ریزی و تحلیل سیستمها دارنده مدرک تحلیل تکنیکال از کاوندیش کالج انگلستان تحلیل گر و معامله گر بازار بورس و آتی سکه و زعفران

ارتباط با ما

اعتماد شما ، افتخار ماست!

طراحی سایت توسط دیجیتال مارکتینگ مای کاستومر