در مورد حباب بورسی چه می‌دانید ؟

حباب بورسی

حباب از دمیدن هوا روی یک غشای صابونی شبیه دمیدن هوا در بادکنک پدید می‌آید و با دمیدن بیشتر، بزرگ‌تر می‌شود. اما چون میان تهی است و بزرگی‌اش ناشی از نازک‌تر شدن پوست، هنگامی که ترکید، از آن هیچ نمی‌ماند.

اصطلاح حباب در بورس چیست؟

اصطلاح حباب بورسی از جمله اصطلاحات مختص بازار سرمایه است که قطعا آن را زیاد شنیده اید. حباب در اقتصاد یعنی اختلاف قیمت بین قیمت واقعی و قیمت مبادله ای.
به عنوان مثال قیمت یک دستگاه خودرو در کارخانه ۵۰ میلیون تومان است اما قیمت همین خودرو در بازار به ۶۰ میلیون تومان می‌رسد. که به این اختلاف قیمت، حباب گفته می‌شود.

منظور از حباب در بورس چیست؟

اما بپردازیم به اینکه منظور از حباب بورس چیست؟ همان طور که می‌دانید حباب بعد از یک رشد ناگهانی، سرانجام با ناچیزترین ضربه‌ای می‌ترکد و ساختار آن نابود می‌شود.
حباب در بورس در اصطلاح به فاصله به وجود آمده بین ارزش ذاتی سهام و قیمت مبادله‌ای آن اطلاق می‌گردد.

ترکیدن حباب در بورس به چه معنا است؟

مفهوم ترکیدن و شکستن حباب در بازار بورس را می‌توان این چنین تفسیر کرد: سقوط و ریزش ارزش سهم بعد از یک روند صعودی.

حباب در بورس چگونه شکل می‌گیرد؟

بنا به دلایل مختلفی حباب در بازار بورس ایجاد می‌شود. در واقع مهم‌ترین دلیل تشکیل حباب در بازار بورس هجوم دسته جمعی شمار زیادی از سرمایه گزاران برای خرید یا فروش سهام است.
که باعث تغییر قیمت غیر واقعی و ناگهانی یک سهم، بدون هیچ توضیح و دلیل اقتصادی می‌باشد و علت این هجوم این است که ارزش سهم، در حال کاسته شدن است و امکان دارد در آینده‌ای نزدیک سهام سرمایه گزار مبتلا به کاهش و ریزش زیادی شود.

عوامل تاثیر گزار بر حباب بورسی

نشانه‌های شکل گیری حباب بورسی در ایران

زمانی که قیمت بخش خاصی از شرکت‌های بورسی یا همه آن‌ها بی‌امان افزایش پیدا می‌کند و یا نسبت قیمت به عایدی به سرعت بالا می‌رود، حباب قیمت شکل می‌گیرد.
این نسبت در ایران بر اساس ttm برای کل شرکت‌های بورسی و طبق آمار موجود تا پایان فروردین، به ۲۶/۱۴ مرتبه رسیده است. البته این وضعیت بسیار ناپایدار است.

نتیجه وقوع حباب بورسی

شکل گیری حباب در بازار بورس رویکردی منفی برای بازار سرمایه دارد و نتیجه وقوع آن این است که قیمت سهم بر طبق پیش بینی قیمت آن در آینده معین می‌شود نه بر اساس میزان عرضه و تقاضا و یا بازده واقعی قیمت آن.
این پیامد‌ها باعث تردید در تشخیص شرکت‌های سرمایه گزاری ضعیف از شرکت‌های قوی و بزرگ می‌شوند.
از عوامل تاثیر گزار بر ایجاد حباب بورسی در بازار بورس این می‌باشد که تعدادی از سرمایه گزاران اقدام به خرید یک سهم با قیمت نسبتا بالا می‌کنند. آن‌ها امیدوارند که قیمت این سهم در آینده نیز با روند افزایشی پیش برود تا بتوانند آن را با درصد سود بیشتری به دیگر متقاضیان بفروشند.

نظر کارشناسان درباره حباب بورسی چیست؟

این روزها در پی رشد روز افزون و بی‌سابقه بورس، افراد زیادی برای سرمایه گزاری در بازار بورس اموال و املاک خود را فروخته و راهی بازار شلوغ سرمایه می‌شوند.
در ماه‌های اخیر شاهد سیر نزولی روند رشد بازار بورس بوده‌ایم که گویا گوی سبقت را از همه بازار‌های سرمایه گزاری ربوده است. و با سرعتی بی‌نظیر در حال پیشروی می‌باشد.

همچنین بخوانید: منظور از شاخص بورس نزدک چیست ؟

زمانی که حباب می‌ترکد.

زمانی که معامله گران به ناهمخوانی میان بهای سهام و ارزش واقعی سرمایه شرکت‌ها پی ببرند، تصمیم به فروش سهام می‌گیرند تا از این دور باطل نجات یابند. اما‌ ای بسا که دیگر معامله گران نیز به همین پی برده باشند و خریدار نباشند. کار به اینجا که برسد، حباب به اصطلاح می‌ترکد و ارزش سهام به تندی می‌افتد و بسیاری را ورشکسته می‌کند.

آیا بورس ایران حباب دارد؟

در پاسخ به این سوال دو نظریه وجود دارد که در زیر به شرح آن‌ها می‌پردازیم:

  • نظریه اول:

عده‌ای معتقدند بورس ایران حباب دارد و این حباب قیمتی، ناشی از فشار تحریم ها، ویروس کرونا، اوضاع نامناسب اقتصاد جهانی و… است.

  • نظریه دوم:

گروه دیگر معتقدند که بورس ایران حباب ندارد و دلیل افزایش شاخص بورس عواملی مثل وضعیت نامناسب بازار‌های بورس، استقبال مردم از بورس به دلیل افزایش آگاهی و… می‌باشد.

بر این باورند که بازار بورس ایران حباب ندارد و به این شکل نیست که عاملی باعث ترکیدن حباب بازار بورس شود و شاخص کل دچار ریزش ناگهانی گردد، این عده معقدند بازار بورس همچنان محل امنی برای سرمایه‌گذاری است.

مقالات مرتبط 

نوسان گیری در بورس

نوسان گیری در بورس

می‌توان گفت نوسان گیری در بورس یک فرایند استراتژیک جذاب و درعین‌حال پر ریسک معامله است. این روش معامله به دنبال تغییرات سریع قیمت‌ها سود

ادامه مطلب
معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز یا معاملات آتی از روش‌های پر ریسک ترید در بازارهای بزرگ معاملاتی است. در این روش معامله‌گران با تخمین شرایط اقتصادی، اجتماعی و

ادامه مطلب
مدیریت سرمایه

مدیریت سرمایه

در دنیای تجارت مدیریت سرمایه به معنی داشتن دانش و مهارت برای انجام معاملات کم ریسک و به دست آوردن بیشترین بازدهی است. در اولویت

ادامه مطلب
ترید در بازار سرمایه

ترید در بازار سرمایه

با معامله یکی از مفاهیم اصلی در بازار سرمایه است. ترید در بازار سرمایه یعنی معامله کردن یک سهام، رمز ارز، جفت ارز، فلزات گران‌بها

ادامه مطلب

+ 200 دوره

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 350 کاربر

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 400 مطلب

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 50 کلاس

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

درباره پولدارباشی

خالق استراتژی معاملاتی لاک پشت طلایی در ایران کارشناس ارشد اعتباری و سرمایه گذاری بانک فوق لیسانس مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی لیسانس مهندسی صنایع گرایش برنامه ریزی و تحلیل سیستمها دارنده مدرک تحلیل تکنیکال از کاوندیش کالج انگلستان تحلیل گر و معامله گر بازار بورس و آتی سکه و زعفران

ارتباط با ما

اعتماد شما ، افتخار ماست!

طراحی سایت توسط دیجیتال مارکتینگ مای کاستومر