تفاوت EPS و DPS

تفاوت EPS و DPS

در بازار سرمایه اصطلاحاتی وجود دارد که باید درباره آن‌ها اطلاعاتی داشته باشید، EPS و DPS کلمات پر کاربردی می‌باشند که در بورس با آن سر و کار دارید. در این مطلب شما را با این دو واژه مهم اما ساده آشنا می‌کنیم.

معنی EPS چیست؟

یک کلمه‌ای پر کاربرد و تخصصی می‌باشد، که در بین سرمایه گذاران در سطح بالا و پایین رد و بدل می‌شود. وقتی سهام شرکتی به وسیله سرمایه گذاران و کارشناسان بازار مورد بررسی قرار بگیرد، مطمئنا به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم از EPS حرف به میان می‌آید.

EPS به صورت مستقیم یا غیر مستقیم مهمترین کلمه‌ای می‌باشد که بر قیمت سهام بورس شرکت‌ها موثر است. افرادی که در بورس شرکت می‌کنند، حتما با این کلمه سر و کار دارند در واقع این کلمه مقدار سود یک شرکت را در مقابل هر سهم به دست می‌آورد.

EPS به معنای درآمد به دست آمده از هر سهم است، زمانی که همه درآمد یک شرکت در انتهای سال مالی بر تعداد کل سهام شرکت تقسیم شود EPS آن شرکت یا درآمد هر سهم به دست آمده است.

هر شرکتی با توجه به یک سهم ۱۰۰ ریال سود کسب می‌کند و EPS شرکت در پایان سال مساوی ۱۰۰ ریال است. EPS دو نوع می‌باشد که در زیر بیان می‌کنیم:

  • EPS پیش بینی شده

مقدار سودی که توسط یک شرکت در آغاز سال مالی پیش بینی می‌شود، همان مقدار تعیین شده در پایان سال مالی شرکت در ازای هر سهم به آن میزان می‌رسد. قبل از شروع سال مالی بایستی شرکت‌های بورسی عملکرد مالی خود را پیش بینی نمایند، و متخصصان شرکت با توجه به گذشته مالی شرکت EPS آینده پیش روی شرکت را مشخص کنند.

EPS پیش بینی شده در واقع یک پیشگویی است، که هنوز به اجرا در نیامده و شما در سایت‌های بورس در مقابل شرکت‌ها می‌بینید. به این نکته اساسی توجه کنید که عددی که در مقابل شرکت مشاهده می‌شود مقدار سود می‌باشد که در آخر سال پیش بینی شده است و این امکان وجود دارد که در پایان سال این مقدار EPS شرکت به قطعیت نرسد.

معنی EPS چیست؟

  • EPS محقق شده

این نوع EPS میزان سودی می‌باشد که شرکت آن را در زمان یک سال توانسته به دست بیاورد. عملکرد واقعی شرکت به وسیله حسابداران و مدیران در پایان سال مورد بررسی قرار می‌گیرد.

زمانی که همه محاسبات هزینه‌ها و درآمدها به دست آمد، مقداری از این هزینه‌ها برای سود خالص و پایانی شرکت عنوان می‌شود که این سود همان EPS تحقق شده گفته می‌شود. به طور کلی می‌توان گفت EPS محقق شده در واقع همان مقدار سود می‌باشد که توسط شرکت در پایان سال مالی به دست می‌آید.

معنی DPS

این کلمه میزان درصد سودی می‌باشد که در میان شرکت‌های مختلف متفاوت است، بیشتر شرکت‌ها برای سود خود سیاست‌های مختلفی انجام می‌دهند. برخی از سهامداران بیشترین سودی که از سهام در طول سال به دست می‌آورند، با سهامداران خود تقسیم می‌کنند.

تعدادی دیگر میزان کمتری از سود سهام شرکت را در اختیار سهامداران خود قرار می‌دهند و بیشتر آن سود را در طرح‌ها و پیشبرد فعالیت‌های شرکت به کار می‌برند. اینکه چه میزانی از‌ ای پی اس را به عنوان DPS در اختیار سهامداران شرکت قرار گرفته شود بستگی به تصمیماتی دارد که توسط مدیران شرکت صورت می‌گیرد.

همچنین بخوانید: آشنایی با نسبت p/e و معرفی آن

معنی DPS

تفاوت EPS و DPS

با توجه به توضیحاتی که در بالا درباره هر کدام از کلمه‌ها داده شد، dps قسمتی از eps به شمار می‌آید، هر کدام از این دو حالت با سود شرکت در ارتباط هستند. تفاوت EPS و DPS در این است که dps میزان سودهی آن از eps شرکت سرمایه گذار پایین‌تر می‌باشد.

برخی از شرکت‌ها با توجه به تصمیماتی که در هیئت مدیره گرفته می‌شود سود را نزد شرکت قرار می‌دهند، ممکن است میزان dps از eps بالاتر برود. سهامداران تمامی سود dps را به سهامداران خود نمی‌دهند و قسمتی از آن را نگه می‌دارند، و با توجه به نیاز و شرایط موجود در زمانی دیگر از آن استفاده می‌کنند.

مقالات مرتبط 

نوسان گیری در بورس

نوسان گیری در بورس

می‌توان گفت نوسان گیری در بورس یک فرایند استراتژیک جذاب و درعین‌حال پر ریسک معامله است. این روش معامله به دنبال تغییرات سریع قیمت‌ها سود

ادامه مطلب
معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز یا معاملات آتی از روش‌های پر ریسک ترید در بازارهای بزرگ معاملاتی است. در این روش معامله‌گران با تخمین شرایط اقتصادی، اجتماعی و

ادامه مطلب
مدیریت سرمایه

مدیریت سرمایه

در دنیای تجارت مدیریت سرمایه به معنی داشتن دانش و مهارت برای انجام معاملات کم ریسک و به دست آوردن بیشترین بازدهی است. در اولویت

ادامه مطلب
ترید در بازار سرمایه

ترید در بازار سرمایه

با معامله یکی از مفاهیم اصلی در بازار سرمایه است. ترید در بازار سرمایه یعنی معامله کردن یک سهام، رمز ارز، جفت ارز، فلزات گران‌بها

ادامه مطلب

+ 200 دوره

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 350 کاربر

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 400 مطلب

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 50 کلاس

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

درباره پولدارباشی

خالق استراتژی معاملاتی لاک پشت طلایی در ایران کارشناس ارشد اعتباری و سرمایه گذاری بانک فوق لیسانس مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی لیسانس مهندسی صنایع گرایش برنامه ریزی و تحلیل سیستمها دارنده مدرک تحلیل تکنیکال از کاوندیش کالج انگلستان تحلیل گر و معامله گر بازار بورس و آتی سکه و زعفران

ارتباط با ما

اعتماد شما ، افتخار ماست!

طراحی سایت توسط دیجیتال مارکتینگ مای کاستومر