تضاد منافع در بورس

تضاد منافع در بورس

مفهوم تضاد منافع در بورس، در واقع می‌توان به این گونه تشریح داد که به موقعیتی قلمداد می‌گردد که در آن موقعیت فرد حرفه‌ایی، یا یک شرکت یا کمپانی سهامی، که دارای مجموعه ایی از منافع مقرر می‌باشد، ممکن است آن منافع را به منابعی غیر قابل اعتماد مبدل سازد؛ که این منابع می‌تواند اعم از پول، وضعیت اجتماعی، یا موقعیت شغلی، و یا دانش یا شهرت باشد.زمانی که این موقعیت اتفاق می‌افتد غالبا، از آن‌ها تقاضا می‌شود که این منابع را حذف نمایند که اکثرا از طریق قانونی ملزم به انجام این کار می‌شوند.

ذکر یک مثال

بهتر آن است که برای تفهیم بیشتر تضاد منافع در بورس با ذکر مثال آن را تشریح نماییم. به عنوان مثال، شرکت یا کمپانی را فرض نمایید که مدیر عامل جدید آن، تصمیم می‌گیرد ناوگان حمل و نقل شرکت را که به تازگی نوسازی شده است، را کنار گذاشته و مسئولیت واحد حمل و نقل شرکت را به یک سرویس دهنده خارجی برون سپاری نماید.

اما بعد از سپری شدن مدت زمانی مشخص گردد که مدیر عامل جدید، سهامدار و عضو هیات مدیره شرکت حمل و نقلی بوده که حمل و نقل شرکت به آن برون سپاری شده است و او چنین موضوعی را مخفی داشته است؛ درست این وضعیت همان تضاد منافع قلمداد خواهد شد.

مصادیق تضاد منافع

تضاد منافع در هر جایی قابل رخ دادن است؛ در هر اداره یا سازمانی و یا وزارت خانه یا تجارت خانه و یا هر ارگان ریز و درشتی که قابل تصور باشد، با این حال یکی از مصادیق آن نیز در بازار بورس و سرمایه است. در بازار سرمایه مبحث تضاد مالی یکی از مهمترین و پر چالش‌ترین مباحث می‌تواند تلقی شود در صورتی که در ایران کمتر به آن پرداخته شده است و آثار زیان بارش، دامن همه را فرا خواهد گرفت.

مصادیق تضاد منافع

چرا تضاد منافع در بورس، باید مورد بررسی و توجه قرار گیرد

برای درک بهتر این که چرا می‌بایست بررسی تضاد منافع در بورس مورد توجه و مورد بررسی قرار گیرد، مثالی را عنوان نماییم. فرض نمایید که شما در یک صندوق سرمایه‌گذاری نموده‌اید؛ این صندوق به عنوان یک شخص حقوقی سهم‌های ارزان را می‌خرد و گران می‌فروشد، و شما از سود صندوق خود خرسند و خشنودید.

و حالا فردی سهمی را دارد که به نظر مدیر صندوق گران می‌آید فروش سنگین صندوق، سهم را منفی می‌سازد و آن فرد از این فروش ناراحت است. بنابراین، اگر نفروشد شما ضرر کرده‌اید و اگر بفروشد آن فرد به عنوان راه حل برای این قضیه دولت می‌گوید: که صندوق‌ها سهام گران را به دولت بفروشند.

حالا پول این خرید‌ها از کجا تامین می‌گردد، از پول‌هایی که قرار بود خرج آبادانی و ساخت مدارس و بیمارستان و غیره و ذلک در روستاها گردد. در اینجا مردم آن روستا‌ها پول می‌دهند تا ما دچار ضرر نگردیم که این منطقی نخواهد بود. بنابراین برای پیشگیری از این اقدامات، طرح موضوع تضاد منافع در بورس قابل توجه و بررسی است.

مشکل کی بوجود خواهد آمد

مشکل تضاد منافع در بورس زمانی پدیدار خواهد گشت که، خرید حقوقی‌ها با پول‌های مردم انجام پذیرد و سهم یک شرکت کوچک خریداری شود و در صندوق قرار گیرد و بلافاصله آن سهم به فروش رود؛ با این کار، قیمت آن سهم بسیار پایین می‌آید.

در اینجا مدیر صندوق دست به کار می‌شود و پرتفوی شخصی خود را از آن سهم پر می‌کند. و کم کم تقاضا زیاد می‌شود و با عرضه کم سهم، قیمت سهم رو به افزایش خواهد رفت. مدیر صندوق هم در اقدامی نا عادلانه، سهام صندوقش را به یکباره به فروش می‌گذارد، چرا که مردمی که در این صندوق سرمایه‌گذاری کرده بودند هزینه این سود کلان را داده اند.

که این غیر اخلاقی است و مصداق کامل یا تضاد منافع در بورس است که مدیر صندوق به عنوان یک فرد حقوقی با سوء‌استفاده از موقعیت و قدرتش، ایجاد نموده و با ضرر رساندن به دیگران پرتفوی خود را ارزشمند ساخته است.

همچنین بخوانید: هر آنچه باید در مورد حق تقدم سهام بدانید

چرا تضاد منافع در بورس رخ می دهد؟

راه حل چیست

حالا باید پرسید که برای از بین بردن تضاد منافع در بورس چه موردی می‌تواند تا حدی راه گشای مشکل باشند؟ . و پاسخ چیزی جز این نخواهد بود که، وجود شفافیت وعدم تقارن اطلاعات، اولین قدم برای از بین بردن تضاد منافع خواهد بود.

مقالات مرتبط 

نوسان گیری در بورس

نوسان گیری در بورس

می‌توان گفت نوسان گیری در بورس یک فرایند استراتژیک جذاب و درعین‌حال پر ریسک معامله است. این روش معامله به دنبال تغییرات سریع قیمت‌ها سود

ادامه مطلب
معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز یا معاملات آتی از روش‌های پر ریسک ترید در بازارهای بزرگ معاملاتی است. در این روش معامله‌گران با تخمین شرایط اقتصادی، اجتماعی و

ادامه مطلب
مدیریت سرمایه

مدیریت سرمایه

در دنیای تجارت مدیریت سرمایه به معنی داشتن دانش و مهارت برای انجام معاملات کم ریسک و به دست آوردن بیشترین بازدهی است. در اولویت

ادامه مطلب
ترید در بازار سرمایه

ترید در بازار سرمایه

با معامله یکی از مفاهیم اصلی در بازار سرمایه است. ترید در بازار سرمایه یعنی معامله کردن یک سهام، رمز ارز، جفت ارز، فلزات گران‌بها

ادامه مطلب

+ 200 دوره

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 350 کاربر

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 400 مطلب

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 50 کلاس

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

درباره پولدارباشی

خالق استراتژی معاملاتی لاک پشت طلایی در ایران کارشناس ارشد اعتباری و سرمایه گذاری بانک فوق لیسانس مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی لیسانس مهندسی صنایع گرایش برنامه ریزی و تحلیل سیستمها دارنده مدرک تحلیل تکنیکال از کاوندیش کالج انگلستان تحلیل گر و معامله گر بازار بورس و آتی سکه و زعفران

ارتباط با ما

اعتماد شما ، افتخار ماست!

طراحی سایت توسط دیجیتال مارکتینگ مای کاستومر