تحلیل بورس با چه روش‌هایی انجام می‌شود ؟

این روزها توجه مردم به سرمایه‌گذاری در بازار بورس افزایش ‌یافته است و خیلی از افراد برای کسب سود بیشتر به دنبال سهامی هستند که در کوتاه‌مدت بازدهی نسبتاً بالایی داشته باشد. برای بررسی سهم‌های پربازده و زمان مناسب خریدوفروش آن‌ها لازم است که با روش‌های تحلیل بورس آشنا شوید.

تحلیل بورس

در واقع پیش‌بینی و تحلیل بورس به معنای تشخیص ارزش آینده سهام یک شرکت و بررسی ابزارهای مالی قابل معامله در بورس است. در حقیقت تحلیل بورس و پیش‌بینی آینده سهام می‌تواند سود قابل‌توجهی را به همراه داشته باشد. برای تحلیل بورس روش‌های مختلفی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها سرمایه‌گذاران و تحلیلگران می‌توانند اطلاعات مفیدی را در مورد قیمت آتی سهام به دست بیاورند.

کارشناسان اقتصاد معتقدند که با تجزیه و تحلیل بورس می‌توان میزان بازدهی و سودآوری را به طرز چشمگیری افزایش داد و از ضررهای مالی احتمالی پیشگیری کرد. همان‌طور که گفتیم بررسی و تحلیل بورس به روش‌های مختلفی انجام می‌شود که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

  1. تحلیل تکنیکال بورس
  2. تحلیل بنیادی بورس
  3. رصد شاخص بورس
  4. تشخیص صنعت مناسب
  5. بررسی سود و زیان انباشته شرکت
  6. بررسی سهام شناور آزاد
  7. بررسی میزان نقد شوندگی سهام

در ادامه هر یک از این روش‌ها را بررسی می‌کنیم. اگر شما هم قصد دارید در بورس سرمایه‌گذاری کنید و روش‌های تجزیه و تحلیل بورس را مورداستفاده قرار دهید، ادامه این مطلب را از دست ندهید. با ما همراه باشید.

همچنین بخوانید : محاسبه ی حد ضرر در بورس برای مدیریت ریسک

۱. تحلیل تکنیکال بورس

تحلیل تکنیکال یکی از قدیمی‌ترین روش‌ها برای تحلیل بورس و بازار سرمایه است. در این روش کارشناسان بازار سرمایه، داده‌ها و اطلاعات گذشته مانند حجم معاملات، قیمت و میزان تغییرات آن‌ها و غیره را برای پیش‌بینی آینده احتمالی، بررسی می‌کنند. در تحلیل تکنیکال بورس فقط از حجم معاملات، نمودار قیمت‌ها و مقدارهای محاسبه‌شده از قیمت‌ها استفاده می‌گردد.

تحلیل تکنیکال یک روش کاربردی در همه بازارهایی است که فعالیتشان بر اساس عرضه و تقاضا می‌باشد. به‌عنوان‌مثال بازارهای بورس و اوراق بهادار، بازار مسکن، فلزات گران‌بها مانند طلا، ارزهای خارجی و غیره از روش تحلیل تکنیکال برای پیش‌بینی وضعیت آینده استفاده می‌کنند.

به عبارتی می‌توان گفت تحلیل تکنیکال مطالعه رفتارهای بازار با استفاده از نمودارها در جهت پیش‌بینی آینده قیمت‌ها می‌باشد که در بازار بورس و برای بررسی سهام مناسب و سودآور از اهمیت بالایی برخوردار است.

۲. تحلیل بنیادی بورس

یکی دیگر از روش‌های پرکاربرد و بااهمیت برای رصد بازار و تحلیل بورس و پیش‌بینی آینده، تحلیل بنیادی است. در روش تحلیل بنیادی به مطالعه و بررسی شرایط اقتصاد ملی، شرایط صنعت و وضعیت شرکت‌ها پرداخته می‌شود و هدف از این تحلیل، تعین و بررسی ارزش ذاتی شرکت‌ها است.

تحلیل بنیادی یکی از مهم‌ترین ابزارها برای بررسی و تحلیل بورس و عوامل تأثیرگذار بر آن است که با استفاده از اطلاعات گسترده‌ای نظیر اطلاعات اقتصاد جهانی، طرح‌های توسعه، اطلاعات اقتصاد کلان داخلی، اطلاعات درونی شرکت، تحلیل صنایع و غیره انجام می‌گیرد.

تحلیل بورس

۳. رصد شاخص بورس

یکی از مهم‌ترین روش‌های تحلیل بورس، توجه و بررسی شاخص بورس است. رصد شاخص بورس به سرمایه‌گذارانی که به‌طور مستقیم در بورس به خریدوفروش سهام می‌پردازند کمک می‌کند تجزیه و تحلیل و بررسی روند بازار سرمایه‌گذاری را با توجه به شاخص‌های بورس انجام دهند.

مثلاً زمانی که شاخص‌های بورس مثبت است و میزان ارزش معاملات سهام افزایش میابد، بازار سهام روند صعودی به خود می‌گیرد. درواقع با رصد شاخص بورس و تجزیه و تحلیل نمودارهای شاخص‌های بازار، می‌توان مسیر و جهت کلی بازار سهام و صنایع و شرکت‌های گوناگون را به میزان قابل‌توجهی پیش‌بینی کرد.

۴. تشخیص صنعت مناسب

تشخیص صنعت مناسب به شما کمک می‌کند صنعت‌های برتر را که برای سرمایه‌گذاری مناسب‌تر هستند شناسایی کرده و بهترین سهم‌های آن صنعت را انتخاب نمایید. با بررسی و تشخیص صنعت مناسب می‌توان خطر و ریسک سرمایه‌گذاری را به میزان قابل‌توجهی کاهش داد.

همچنین بخوانید : ریسک مطلوب و نامطلوب در بازار سرمایه

۵. بررسی سود و زیان انباشته شرکت

برای تحلیل بورس و انتخاب سهام مناسب بهتر است به سود و زیان انباشته شرکت موردنظرتان توجه کنید و به دنبال شرکت‌های باشید که سود انباشته آن‌ها مطلوب و قابل‌توجه است. سود انباشته شرکت، سرمایه‌ای است که از آن در زمینه‌های مختلفی مانند خرید تجهیزات و ماشین‌آلات، هزینه تحقیق و توسعه و سایر فعالیت‌هایی استفاده می‌شود که می‌توانند رشد و پیشرفت شرکت را به همراه داشته باشند. این سرمایه‌گذاری با هدف افزایش درآمدهای بیشتر شرکت در آینده می‌باشد که درنهایت باعث افزایش قیمت سهام شرکت نیز می‌شود.

۶. تحلیل بورس به روش بررسی سهام شناور آزاد

سهام شناور آزاد به معنای میزان سهامی است که در دست سهامداران خرد یا سهامداران حقیقی می‌باشد. نکته مهمی که در هنگام تحلیل بورس باید به آن توجه داشته باشید این است که بهتر است در هنگام رصد بازار و انتخاب سهام، به دنبال سهمی باشید که سهام شناور آزاد آن بیش از ۱۰ درصد است.

۷. بررسی میزان نقد شوندگی سهام

بررسی میزان نقد شوندگی سهام یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید در زمان رصد بازار و تحلیل بورس به آن توجه فرمایید. اگر شما سهامی را خریداری کنید که نقد شوندگی آن خوب نباشد، زمان فروش سهام به مشکل برمی‌خورید؛ بنابراین همیشه به دنبال خرید سهامی باشید که حجم معاملات آن زیاد و قابل‌توجه است و به‌راحتی نقد می‌شود.

مقالات مرتبط 

نوسان گیری در بورس

نوسان گیری در بورس

می‌توان گفت نوسان گیری در بورس یک فرایند استراتژیک جذاب و درعین‌حال پر ریسک معامله است. این روش معامله به دنبال تغییرات سریع قیمت‌ها سود

ادامه مطلب
معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز یا معاملات آتی از روش‌های پر ریسک ترید در بازارهای بزرگ معاملاتی است. در این روش معامله‌گران با تخمین شرایط اقتصادی، اجتماعی و

ادامه مطلب
مدیریت سرمایه

مدیریت سرمایه

در دنیای تجارت مدیریت سرمایه به معنی داشتن دانش و مهارت برای انجام معاملات کم ریسک و به دست آوردن بیشترین بازدهی است. در اولویت

ادامه مطلب
ترید در بازار سرمایه

ترید در بازار سرمایه

با معامله یکی از مفاهیم اصلی در بازار سرمایه است. ترید در بازار سرمایه یعنی معامله کردن یک سهام، رمز ارز، جفت ارز، فلزات گران‌بها

ادامه مطلب

+ 200 دوره

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 350 کاربر

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 400 مطلب

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 50 کلاس

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

درباره پولدارباشی

خالق استراتژی معاملاتی لاک پشت طلایی در ایران کارشناس ارشد اعتباری و سرمایه گذاری بانک فوق لیسانس مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی لیسانس مهندسی صنایع گرایش برنامه ریزی و تحلیل سیستمها دارنده مدرک تحلیل تکنیکال از کاوندیش کالج انگلستان تحلیل گر و معامله گر بازار بورس و آتی سکه و زعفران

ارتباط با ما

اعتماد شما ، افتخار ماست!

طراحی سایت توسط دیجیتال مارکتینگ مای کاستومر