آشنایی با تاریخچه کامل بیت کوین

بیت کوین (Bitcoin) که با نماد اختصاری BTC شناخته می‌شود، یک پول یا ارز دیجیتال است که ماهیت فیزیکی ندارد و تنها به‌صورت الکترونیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. شبکه بیت کوین به‌ صورت یک شبکه بلاک چین غیرمتمرکز و کاربر به ‌کاربر است و توسط هیچ شخص یا نهادی کنترل نمی‌شود. در ادامه مقاله به بررسی تاریخچه بیت کوین می پردازیم.

تعداد بیت کوین‌های قابل ‌استخراج در جهان، محدود است و تنها ۲۱ میلیون بیت کوین برای همیشه استخراج خواهد شد. به همین دلیل هیچ‌ کس نمی‌تواند ارز دیجیتال بیت کوین را خارج از برنامه، به وجود آورد. تراکنش‌های بیت کوین از ابتدا تا به امروز در یک شبکه بلاک چین ذخیره می‌شوند.

بیت کوین اولین و معتبرترین ارز دیجیتال جهان است و با استفاده از این پول الکترونیکی می‌توان هزینه خرید کالا و خدمات را از هرکجای دنیا دریافت کرد. جالب است بدانید برای انجام تراکنش‌های بیت کوین، شما به هیچ بانک یا سیستم پرداخت واسطه و حتی صرافی نیاز نخواهید داشت.

تاریخچه بیت کوین

تاریخچه بیت کوین به اواخر سال ۲۰۰۸ و بحران‌ های مالی آن زمان باز می‌گردد. در همان دوران فرد یا گروهی ناشناس با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو، مقاله‌ای را به تعداد زیادی از متخصصین علم رمزنگاری ارسال کردند که محتوای آن در مورد یک پول الکترونیکی جدید بود. در این مقاله نحوه کار کردن با بیت کوین شرح داده شده بود.

پس‌ از آن و در اوایل سال ۲۰۰۹ شبکه بیت کوین فعالیت خود را آغاز کرد. طبق اسناد و مدارک، ساتوشی ناکاموتو در سال‌های ابتدایی، در پروژه بیت کوین حضور داشته است و نواقص آن را به همراه دیگر توسعه ‌دهندگان برطرف می ‌کرده است. تا اینکه اواخر سال ۲۰۱۰ ناپدید شد.

تاریخچه بیت کوین

تاکنون و بعد از گذشت بیش از ۱۰ سال از پیدایش بیت کوین، هویت ساتوشی ناکاموتو همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. نظریه‌های زیادی در رابطه با هویت ساتوشی ناکاموتو وجود دارد، برخی او را یک فرد یا یک گروه برنامه‌نویس می‌پندارند. درحالی‌که عده‌ای معتقدند ساتوشی ناکاموتو یک سازمان مخفی دولتی است.

تاریخچه بیت کوین بر اساس ارزش آن

بیت کوین یک ارز دیجیتال است که همانند طلا، سهام، ارزهای خارجی و بسیاری دیگر از دارایی‌ها، بر اساس میزان عرضه و تقاضا ارزش‌گذاری می‌شود. از این ارزش آن ثابت نیست و بنا بر شرایط به‌صورت روزانه تغییر می‌کند و در نوسان است.

همانند تمام دارایی‌ها، هرچه تعداد فروشندگان بیت کوین بیشتر باشد، قیمت آن کاهش میابد و اگر میزان تقاضا برای خرید بیت کوین زیاد شود، قیمت آن بالاتر می‌رود. پس همان‌طور که گفته شد بیت کوین قیمت ثابتی ندارد و ارزش آن در صرافی‌ها و کارگزاری‌های مختلف به‌صورت روزانه تغییر می‌کند.

تاریخچه بیت کوین

یکی از دلایل باارزش بودن بیت کوین این است که برای استخراج این ارز دیجیتال محدودیتی ۲۱ میلیون واحدی وجود دارد و پس از استخراج ۲۱ میلیون بیت کوین، دیگر امکان استخراج آن وجود نخواهد داشت.

از سال ۲۰۰۹ تاکنون هرروز مقداری بیت کوین تولید و به چرخه بیت کوین‌های در حال گردش افزوده می‌شود و گزارشات حاکی از آن است که تا سال ۲۰۴۰ تعداد بیت کوین‌های موجود در بازار به ۲۱ میلیون واحد می‌رسد.

همچنین بخوانید : آینده بیت کوین چگونه خواهد بود؟

آیا می‌توان به سرمایه‌گذاری در بیت کوین اعتماد کرد؟

بیت کوین یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز است که بر بستر تکنولوژی بلاک چین فعالیت می‌کند و تحت کنترل و نظارت هیچ شخص، نهاد و یا دولت خاصی نیست. درواقع این کاربران شبکه بیت کوین هستند که از سراسر دنیا آن را به‌صورت اشتراکی و جمعی کنترل می‌کنند. توسعه‌دهندگان شبکه نیز نمی‌توانند در پروتکل‌های اصلی بیت کوین تغییری ایجاد کنند. به همین دلیل امکان تقلب در معاملات بیت کوین وجود ندارد.

تاریخچه بیت کوین

در حقیقت دلیل اعتماد مردم به بیت کوین این است که تمام معاملات انجام‌ شده در این شبکه دارای شفافیت، قانونمندی، سرعت عمل است و تحت نظارت میلیون‌ها کاربر دیگر انجام می‌شود.

یکی دیگر از دلایل قابل‌اعتماد بودن بیت کوین، بی‌واسطه بودن نقل و انتقالات مالی و معاملات این شبکه است. چراکه تمام تراکنش‌های بیت کوین به‌صورت فردبه‌فرد و بدون نیاز به واسطه و یا سازمان و نهاد معتمد انجام می‌گیرد و کاربران نیز می‌توانند از اعتبار و صحت تراکنش‌های خود اطمینان خاطر حاصل کنند؛ زیرا یک نسخه از تمام تراکنش‌های شبکه در اختیار تمام کاربران قرار می‌گیرد که دست‌کاری در آن امکان‌پذیر نیست.

بنابراین می‌توان بیت کوین را به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری ایمن و باارزش در نظر گرفت.

مقالات مرتبط 

افزایش سرمایه چیست

افزایش سرمایه چیست ؟

یکی از مهم‌ترین و مؤثرترین عوامل برای توسعه و پیشرفت شرکت‌ها و سازمان‌های تجاری افزایش سرمایه است. با وجود رقابت سنگین در بازارهای مختلف، همه

ادامه مطلب

+ 200 دوره

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 350 کاربر

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 400 مطلب

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 50 کلاس

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

درباره پولدارباشی

خالق استراتژی معاملاتی لاک پشت طلایی در ایران کارشناس ارشد اعتباری و سرمایه گذاری بانک فوق لیسانس مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی لیسانس مهندسی صنایع گرایش برنامه ریزی و تحلیل سیستمها دارنده مدرک تحلیل تکنیکال از کاوندیش کالج انگلستان تحلیل گر و معامله گر بازار بورس و آتی سکه و زعفران

ارتباط با ما

اعتماد شما ، افتخار ماست!

طراحی سایت توسط دیجیتال مارکتینگ مای کاستومر