آشنایی با مهم‌ترین مزایای سرمایه‌گذاری در بورس اوراق بهادار

بورس اوراق بهادار

سرمایه‌گذاری در بورس می‌تواند نقش بسیار مهمی در رونق اقتصادی هر کشوری داشته باشد؛ زیرا با جذب سرمایه‌گذاران به سمت بورس اوراق بهادار ، منابع مالی مورد نیاز بنگاه‌های اقتصادی برای توسعه فعالیت‌ها تأمین می‌شود و رونق کسب ‌و کارهای مختلف، اشتغال ‌زایی و رشد و شکوفایی اقتصاد را به همراه خواهد داشت.

به‌طور معمول بازار بورس در کشورهای مختلف جهان دارای خریداران و فروشندگان زیادی است و افراد گوناگون می‌توانند به‌راحتی وارد این بازار شده یا از آن خارج شوند. یکی از مزایای مهم سرمایه‌گذاری در بورس اوراق بهادار شفافیت اطلاعات این بازار است. همچنین کنترل حجم پول، میزان نقدینگی و تورم از طریق انتشار سهام و اوراق مشارکت از دیگر مزایای جذب سرمایه به بازار بورس اوراق بهادار کشور است.

بورس اوراق بهادار

بازار بورس اوراق بهادار با جمع‌ آوری سرمایه‌ های کوچک و هدایت آن‌ها به اجرای طرح‌های توسعه محور خود می‌تواند به رشد تولید ناخالص ملی و افزایش میزان اشتغال کمک کرده و منجر به حفظ تعادل اقتصادی در کشور شود. کارشناسان اقتصادی معتقدند که جذب سرمایه در بازار بورس اوراق بهادار می‌تواند درجه نقد شوندگی و شاخص ثروت جامعه را افزایش دهد.

بورس اوراق بهادار

مهم‌ترین مزایای سرمایه‌گذاری در بازار بورس اوراق بهادار

همه ما عموماً به دنبال راهکارهایی هستیم تا بتوانیم از طریق آن‌ها سرمایه و درآمد خود را افزایش دهیم و درعین‌حال از قانونی بودن روش سرمایه‌گذاری خود نیز مطمئن باشیم. سرمایه‌گذاری در بازار بورس اوراق بهادار به دلیلی شفافیت اطلاعات در خصوص سرمایه‌گذاری موردنظر و سرعت و سهولت نقد شوندگی سرمایه، یکی از پرطرفدارترین روش‌های سرمایه‌گذاری و افزایش سودآوری محسوب می‌شود.

این نوع سرمایه‌گذاری دارای مزایای زیادی می‌باشد که در ادامه برخی از مهم‌ترین آن‌ها را بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

۱- افزایش درآمد

هدف از هر نوع سرمایه‌گذاری کسب درآمد و سودآوری بیشتر است و سرمایه‌گذاران در بورس اوراق بهادار می‌توانند به دو روش کلی سرمایه خود را افزایش داده و به سود بیشتری دست یابند. این دو روش عبارت‌اند از:

  • پرداخت سود نقدی حاصل از فعالیت شرکت‌ها

شرکت‌های مختلفی که سهام آن‌ها در بورس عرضه می‌شود، بخشی از سود ناشی از فروش محصولات و خدمات خود را بین سهامداران تقسیم می‌کنند و سرمایه‌گذارانی که اقدام به خریداری سهام این شرکت نموده‌اند از این طریق کسب درآمد می‌کنند. این سود به‌صورت سالیانه به سهامداران پرداخت می‌شود.

  • کسب درآمد ناشی از افزایش قیمت سهام

قیمت سهام شرکت‌ها با توجه به فعالیت‌های مفید و اثربخش مدیرانشان می‌تواند افزایش یابد که این افزایش قیمت باعث می‌شود سهامداران به سودآوری بیشتری برسند.

۲- قابلیت نقد شوندگی سریع

یکی از مزایای مهم سرمایه‌گذاری در بورس اوراق بهادار این است که سرمایه‌گذاران اگر به پول خود نیاز پیدا کنند، خیلی سریع‌تر از سرمایه‌گذاری‌های دیگر می‌توانند سهام یا سرمایه خود را به پول نقد تبدیل نمایند. معمولاً سهام خریداری‌شده قابل‌فروش در هر روز کاری می‌باشد؛ مگر آنکه نماد سهم به دلایل مشخصی (مانند برگزاری مجمع سالانه) بسته شده باشد که عموماً مدت‌ زمان بسته بودن و بازگشایی مجدد نماد طبق قانون مشخص‌ شده است.

بورس اوراق بهادار

۳- شفافیت بازار و اطمینان از محل سرمایه‌گذاری

از دیگر مزیت‌های سرمایه‌گذاری در بورس اوراق بهادار این است که کلیه فعالیت‌های بورسی با توجه به مجوز قانونی مربوط به خود و با نظارت یک نهاد ناظر تحت عنوان سازمان بورس و اوراق بهادار انجام می‌شود. به این صورت که شرکت‌های بورسی بر اساس قانون وظیفه دارند اطلاعات مجاز خود را به‌صورت دوره‌ای در اختیار خریداران و فروشندگان قرار دهند. این فرایند منجر به شفافیت بازار شده و سرمایه‌گذاران می‌توانند با اطمینان خاطر بیشتری اقدام به خریدوفروش سهام نمایند.

۴- عدم محدودیت مالی برای سرمایه‌گذاری

در بازار بورس می‌توان بدون محدودیت مالی سرمایه‌گذاری کرد که این یکی از ویژگی‌های مهم سرمایه‌گذاری در بورس اوراق بهادار می‌باشد. همه افراد حقیقی و حقوقی و شرکت‌های مختلف می‌توانند با حداقل سرمایه در بازار بورس اوراق بهادار فعالیت داشته باشند و به خریدوفروش سهام و کسب درآمد بپردازند.

بورس اوراق بهادار

۵- برخورداری از حمایت قانونی

بورس اوراق بهادار بازاری قانونی است و کلیه فعالیت‌های سهامداران و تغییرات ایجادشده در آن زیر نظر سازمان بورس و اوراق بهادار انجام می‌شود. در حقیقت هیچ‌گونه معاملات غیرقانونی و خارج از چارچوب‌های سازمان، در بازار بورس وجود ندارد و تمامی افرادی که در بورس اوراق بهادار سرمایه‌گذاری می‌کنند از حمایت قانونی برخوردارند.

۶- حفظ سرمایه در مقابل تورم

با رشد نرخ تورم و کاهش ارزش پول کشور، تنها با سرمایه‌گذاری مطمئن می‌توان این کاهش ارزش را جبران کرد و سرمایه‌گذاری در بازار بورس اوراق بهادار می‌تواند این هدف را به‌خوبی محقق سازد. با سرمایه‌گذاری در بورس اوراق بهادار ارزش دارایی‌های شما در مقابل تورم حفظ می‌شود؛ زیرا با گذر زمان، دارایی‌های شرکت نیز مشمول تورم شده و به ارزش آن‌ها افزوده می‌شود و درنتیجه ارزش سهام شرکت افزایش میابد.

۷– سهولت سرمایه‌گذاری

معاملات بورسی به روش‌های مختلفی انجام می‌شوند. معاملات حضوری، معاملات تلفنی، سپردن سرمایه به مدیران و معاملات اینترنتی و آنلاین ازجمله روش‌هایی است که با استفاده از آن‌ها می‌توان در بازار بورس اوراق بهادار حضور داشت. شما می‌توانید با مراجعه به کارگزاری‌های مجاز و انجام مراحل اولیه کد بورسی خود را دریافت کرده و وارد دنیای بورس شوید.

بورس اوراق بهادار

از دیگر مزایای سرمایه‌گذاری در بازار بورس اوراق بهادار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • هدایت سرمایه‌های سرگردان به سمت سرمایه‌گذاری‌های متمرکز و هدفمند
  • استفاده از سرمایه‌های کوچک و خرد برای پیشبرد اهداف اقتصادی بزرگ
  • ایجاد بازاری دائم و مستمر که امکان سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت و کوتاه‌مدت را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند.
  • وجود اوراق بهادار با ریسک و بازدهی مختلف برای سرمایه‌گذارانی با هر سطح ریسک
  • و…

مقالات مرتبط 

نوسان گیری در بورس

نوسان گیری در بورس

می‌توان گفت نوسان گیری در بورس یک فرایند استراتژیک جذاب و درعین‌حال پر ریسک معامله است. این روش معامله به دنبال تغییرات سریع قیمت‌ها سود

ادامه مطلب
معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز یا معاملات آتی از روش‌های پر ریسک ترید در بازارهای بزرگ معاملاتی است. در این روش معامله‌گران با تخمین شرایط اقتصادی، اجتماعی و

ادامه مطلب
مدیریت سرمایه

مدیریت سرمایه

در دنیای تجارت مدیریت سرمایه به معنی داشتن دانش و مهارت برای انجام معاملات کم ریسک و به دست آوردن بیشترین بازدهی است. در اولویت

ادامه مطلب
ترید در بازار سرمایه

ترید در بازار سرمایه

با معامله یکی از مفاهیم اصلی در بازار سرمایه است. ترید در بازار سرمایه یعنی معامله کردن یک سهام، رمز ارز، جفت ارز، فلزات گران‌بها

ادامه مطلب

+ 200 دوره

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 350 کاربر

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 400 مطلب

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 50 کلاس

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

درباره پولدارباشی

خالق استراتژی معاملاتی لاک پشت طلایی در ایران کارشناس ارشد اعتباری و سرمایه گذاری بانک فوق لیسانس مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی لیسانس مهندسی صنایع گرایش برنامه ریزی و تحلیل سیستمها دارنده مدرک تحلیل تکنیکال از کاوندیش کالج انگلستان تحلیل گر و معامله گر بازار بورس و آتی سکه و زعفران

ارتباط با ما

اعتماد شما ، افتخار ماست!

طراحی سایت توسط دیجیتال مارکتینگ مای کاستومر