بهترین سهام برای سرمایه‌گذاری در بورس چیست؟

کارشناسان بازار بورس به‌طور معمول برای انتخاب بهترین سهام ، دو روش تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال را بکار می‌برند و یا از ترکیب هر دو روش استفاده می‌کنند؛ اما خیلی از افراد با توجه به فرایندهای پیچیده این دو روش، برای انتخاب بهترین سهام از معیارهای مشخص دیگری استفاده می‌نمایند.

معیارهایی نظیر میزان سودآوری سهم، آینده سهام، وضعیت نقدینگی، میزان نقد شوندگی، سیاست‌های تقسیم سود، مقدار بدهی‌های شرکت، P/E سهام، درصد سهام شناور آزاد و ترکیب سهامداران.

در ادامه این مطلب به شما میگوییم که چگونه بهترین سهام را برای خرید و سرمایه‌گذاری در بورس انتخاب کنید. با ما همراه باشید.

چگونه بهترین سهام را تشخیص دهیم؟

با توجه به نوع سرمایه‌گذاری‌های مختلف که به‌صورت کوتاه‌ مدت، بلند مدت و میان ‌مدت می‌باشند، معیارهای متفاوتی برای تشخیص بهترین سهام وجود دارد؛ بنابراین پیش از هر چیز لازم است معین کنید که سرمایه ‌گذاری شما به چه صورت است؟ و سپس سهم انتخاب کنید؛ زیرا یک سهم می‌تواند برای هر یک از انواع سرمایه‌گذاری، وضعیت متفاوتی داشته باشد؛ پس ‌از این‌که نوع سرمایه‌گذاری خود را مشخص کردید، چند راهکار برای تشخیص بهترین سهام وجود دارد.

بهترین سهام

همانطور که پیش ‌از این گفتیم یکی از راه‌های تشخیص سهام سودآور استفاده از روش‌های تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال است که در ادامه آن‌ها را به‌صورت خلاصه بررسی می‌کنیم.

۱- تحلیل بنیادی

نام‌های دیگر روش تحلیل بنیادی، تحلیل ریشه‌ای، پایه‌ای و یا اساسی است و همان‌گونه که از نام آن پیداست، در این روش به مطالعه دقیق صورت‌حساب‌های سود و زیان، ترازنامه، صورت‌های مالی و … می‌پردازند و معمولاً چون کار تخصصی و سختی است، فقط توسط متخصصان باتجربه انجام می‌شود. استفاده از این روش تحلیل بیشتر مناسب سرمایه‌گذاران میان‌مدت و بلندمدت است.

۲- تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال درواقع روشی برای پیش‌بینی قیمت‌ها در بازار، بر اساس بررسی و مطالعه نمودارها و تاریخچه قیمت و حجم معاملات یک شرکت است. به‌کارگیری تحلیل تکنیکال ساده‌تر از تحلیل بنیادی است و به همین دلیل بیشتر مورداستفاده قرار می‌گیرد. استفاده از این روش تحلیل مناسب سرمایه‌گذاران و معامله گران کوتاه‌مدت است.

همچنین بخوانید : منظور از تحلیل تکنیکال بورس چیست؟

به‌طورکلی برای این‌که بتوانید بهترین سهام را انتخاب نمایید باید نکات مهم و اساسی را در نظر بگیرید. برخی از این نکات عبارت‌اند از:

۱- چگونگی وضعیت دارایی‌ها و بدهی‌های شرکت موردنظر

یکی از نکات بسیار مهم برای انتخاب بهترین سهام، توجه به میزان بازدهی شرکت (وضعیت حقوق صاحبان سهام)، میزان بدهی‌ها و ارزش دارایی‌ها می‌باشد و هر چه وضعیت مالی شرکت مطلوب‌تر باشد، به معنای شرایط مناسب شرکت برای سرمایه‌گذاری است.

۲- میزان سود نقدی هر سهم

یکی دیگر از نکات مهم برای تشخیص بهترین سهام، بررسی میزان سودی است که شرکت به هر سهم خود اختصاص می‌دهد.

۳- تداوم روند سودآوری

می‌توان گفت تداوم روند سودآوری بیشتر از سودآور بودن سهم شرکت اهمیت دارد. در نظر داشته باشید که فرایند سودآوری شرکت باید مداوم و مستمر باشد، نه مقطعی.

بهترین سهام

۴- بررسی نسبت قیمت به درآمد هر سهم (P/E)

یکی دیگر از نکات اساسی برای انتخاب بهترین سهام، توجه به نسبت قیمت به درآمد سهم است. این نسبت نشان می‌دهد که قیمت سهام یک شرکت، چند برابر مقدار سود نقدی است که شرکت از فروش هر سهم به خود اختصاص می‌دهد.

درواقع (P/E) یا نسبت قیمت به درآمد سهم، بیانگر این موضوع است که آیا قیمت سهام به نسبت سودی که برای سهامدارانش دارد، ارزشمند است یا خیر.

۵- انتخاب صنعت برتر

قبل از انتخاب بهترین سهام بررسی کنید که آیا صنعتی که شرکت موردنظرتان در آن به فعالیت مشغول است از شرایط اقتصادی مناسبی برخوردار است یا نه؟ آیا تحریم‌ها و شرایط بین‌المللی و داخلی بر این صنعت تأثیر مثبت دارند یا منفی؟ و…

همچنین بخوانید : بهترین زمان برای فروش عرضه اولیه سهام

۶- قابلیت نقد شوندگی

توجه به قابلیت نقد شوندگی سهام از موارد ضروری است که باید برای انتخاب بهترین سهام آن را در نظر بگیرید. قابلیت نقد شوندگی، این امکان را به شما می‌دهد که هرزمانی که خواستید، اقدام به فروش سهام خود نمایید.

چند توصیه عالی برای انتخاب بهترین سهام

  • بیش ‌از اندازه به وقایع و اخبار و شایعات اخیر واکنش نشان ندهید.
  • تا جایی که می‌توانید به‌صورت واقع‌بینانه در مورد سهام خود تحقیق کنید و اطلاعات زیادی به دست آورید.
  • برای سرمایه‌گذاری موفق بهتر است با کارشناسان و مشاوران سرمایه‌گذاری مشورت کرده و به میزان ریسک‌پذیری و ظرفیت سودآوری سرمایه‌گذاری توجه نمایید.

مقالات مرتبط 

افزایش سرمایه چیست

افزایش سرمایه چیست ؟

یکی از مهم‌ترین و مؤثرترین عوامل برای توسعه و پیشرفت شرکت‌ها و سازمان‌های تجاری افزایش سرمایه است. با وجود رقابت سنگین در بازارهای مختلف، همه

ادامه مطلب

+ 200 دوره

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 350 کاربر

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 400 مطلب

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 50 کلاس

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

درباره پولدارباشی

خالق استراتژی معاملاتی لاک پشت طلایی در ایران کارشناس ارشد اعتباری و سرمایه گذاری بانک فوق لیسانس مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی لیسانس مهندسی صنایع گرایش برنامه ریزی و تحلیل سیستمها دارنده مدرک تحلیل تکنیکال از کاوندیش کالج انگلستان تحلیل گر و معامله گر بازار بورس و آتی سکه و زعفران

ارتباط با ما

اعتماد شما ، افتخار ماست!

طراحی سایت توسط دیجیتال مارکتینگ مای کاستومر