بازار گردانی در بورس

بازار گردانی در بورس

در ابتدا باید گفت که در طی سال های اخیر، بازار بورس به یکی از بازارهای پر طرفدار و پر مشتری برای سرمایه گذاری بدل گشته است. اما نباید از این نکته غافل شد که این بازار مالی، دارای پیچیدگی های خاص خودش است که بدون داشتن دانش کافی در این زمینه، ورود و فعالیت در آن، بسیار دشوار و حتی غیر قابل ممکن خواهد بود و یا در صورت انجام فعالیت در آن، ممکن است تمام سرمایه خویش را از دست بدهید.

هیجان در بورس به علت ناآگاهی

اغلب مواقع به دلیل هیجان‌های موجود در بازار بورس و سرمایه، صف‌های خرید و فروش، بدون هیچ مبنای اقتصادی تشکیل می‌شوند و فرآیند معمول معاملاتی را دچار نقض و مشکل می‌سازند که این صف‌ها را همان افرادی تشکیل می‌دهند که غالبا آگاهی و علم بازار سرمایه را ندارند.

راه حل چیست

اگر شما تمایل به سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه و بورس را دارید، و می‌خواهید از این طریق منفعت مطلوبی را حاصل نمایید اما در این رابطه و در این زمینه علم و دانش مکفی را ندارید، ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که این کار را به یک بازار گردان بورسی محول سازید و این اقدام، راه حل مسئله خواهد بود که برای شما بسیار هم ضروری است و خالی از منفعت نخواهد بود.

مقصود از بازار گردان چیست؟

همان گونه که مطلع هستید، در بورس نرخ اوراق بهادار طبق قانون عرضه و تقاضا معین می‌شود. بنابراین با توجه به این قانون، فرد بازار گردان، شخص، یا کارگزاری می‌باشد که با هدف و مقصود تنظیم عرضه و تقاضا، به خرید و فروش اوراق می‌پردازد.

البته کار بازار گردان به این جا ختم نمی‌شود بلکه، در این بین دامنه مظنه نیز از اهمیت بالایی برخورد دار است. توجه به تحدید دامنه نوسان قیمت سهام، نیز از جمله وظایف یک بازار گردان است.

مقصود از بازار گردان چیست؟

بازار گردان در اصطلاح

در اصطلاح می‌توان این گونه بازار گردان را معرفی نمود، معامله‌گر یا کارگزاری را بازار گردان می‌نماند که با کسب مجوز لازم و با تعهد به افزایش نقدشوندگی و عرضه و تقاضای اوراق بهادار و تحدید دامنه نوسان قیمت، به خرید و فروش آن اوراق می‌پردازد.

عمده وظیفه بازارگردان در بورس

بازار گردانان در بورس با تکیه بر دانش و تخصصی که در این زمینه دارند، عرضه و تقاضا را کنترل می‌کنند و می‌توان گفت که آن ها، در واقع نجات دهندگان مسلط بر بازار می‌باشند. و بر اساس آن چه که بیان شد می‌توان شرح وظایف بازار گردانان را این گونه مطرح کرد:

 • تنظیم عرضه و تقاضا در بازار سرمایه
 • تضمین افزایش نقدشوندگی اوراق بهادار
 • کاهش هزینه‌های معامله
 • حفظ نقدینگی در بازار سرمایه
 • کنترل قیمت اوراق بهادار در محدوده مشخص و معین، به منظور جلوگیری از نوسانات شدید

فرآیند ثبت نام بازار گردانی در بورس چگونه است

طی روند ثبت بازار گردانی در بورس، شرکت‌ها و کمپانی‌های کارگزاری و متقاضیانی که دارای صلاحیت انجام اینگونه فعالیت می‌باشند، درخواست خویش را به سازمان بورس ارائه می‌کنند. سازمان بورس نیز ظرف حداکثر ۱۵ روز، پس از دریافت تقاضای فرد متقاضی اعلام نظر می‌نماید، که در صورت موافقت تاریخ آغاز و پایان فعالیت بازار گردان را در مجوزی به آن‌ها خواهد داد.

وظیفه بازارگردان در بورس

عوامل موثر بر فعالیت بازار گردان در بورس

برخی از عواملی که بر فعالیت یک بازار گردان تاثیر می‌گذارد؛ از جمله موارد زیر است:

عمق بازار

عمق بازار زمانی ایجاد می‌شود که جریان و روندی پیوسته از سفارش‌های خرید و فروش در قیمت‌های بالاتر و پایین‌تر از قیمت تعادلی موجود باشد.

عرض بازار

به یک روند و جریان دائمی دو طرفه سفارش‌های خرید و فروش سهام می‌گویند.

نسبت سرمایه گذار اطلاعات مدار به سرمایه گذار نقدینه مدار

منظور از سرمایه گذار نقدینه مدار افرادی هستند که سرمایه اضافی خود را به بازار ورود نموده‌اند، و این موجب افزایش نقدینگی در بازار می‌شوند. منظور از سرمایه گذار اطلاعات مدار افرادی هستند که بر اساس اطلاعات خود دست به معامله می‌زنند.

مزیت‌های بازار گردانی در بورس

 • در اختیار داشتن ایستگاه معاملاتی متعدد برای انجام معاملات
 • کاهش محدودیت‌های اعطای اعتباردهی و تسهیلات به صندوق
 • کاهش کارمزد و هزینه‌های معاملات صندوق
 • افزایش نقدشوندگی سهم
 • از بین رفتن صف‌های قفل شده خرید و فروش
 • جلوگیری از نوسانات شدید در بازار
 • تعادل بخشیدن به بازار سرمایه

 

در پایان، اگر به یادگیری بورس و مسائل مرتبط به بورس علاقمند هستید می توانید از دوره های آموزشی مجموعه بزرگ پولدارباشی بهره مند شوید.

مقالات مرتبط 

نوسان گیری در بورس

نوسان گیری در بورس

می‌توان گفت نوسان گیری در بورس یک فرایند استراتژیک جذاب و درعین‌حال پر ریسک معامله است. این روش معامله به دنبال تغییرات سریع قیمت‌ها سود

ادامه مطلب
معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز یا معاملات آتی از روش‌های پر ریسک ترید در بازارهای بزرگ معاملاتی است. در این روش معامله‌گران با تخمین شرایط اقتصادی، اجتماعی و

ادامه مطلب
مدیریت سرمایه

مدیریت سرمایه

در دنیای تجارت مدیریت سرمایه به معنی داشتن دانش و مهارت برای انجام معاملات کم ریسک و به دست آوردن بیشترین بازدهی است. در اولویت

ادامه مطلب
ترید در بازار سرمایه

ترید در بازار سرمایه

با معامله یکی از مفاهیم اصلی در بازار سرمایه است. ترید در بازار سرمایه یعنی معامله کردن یک سهام، رمز ارز، جفت ارز، فلزات گران‌بها

ادامه مطلب

+ 200 دوره

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 350 کاربر

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 400 مطلب

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 50 کلاس

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

درباره پولدارباشی

خالق استراتژی معاملاتی لاک پشت طلایی در ایران کارشناس ارشد اعتباری و سرمایه گذاری بانک فوق لیسانس مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی لیسانس مهندسی صنایع گرایش برنامه ریزی و تحلیل سیستمها دارنده مدرک تحلیل تکنیکال از کاوندیش کالج انگلستان تحلیل گر و معامله گر بازار بورس و آتی سکه و زعفران

ارتباط با ما

اعتماد شما ، افتخار ماست!

طراحی سایت توسط دیجیتال مارکتینگ مای کاستومر