بازار فرابورس

بازار فرابورس

بازار فرابورس بازاری است که به عنوان یکی از انواع بازار های بورس در ایران فعالیت می نمایند و صد البته که تفاوت ها و فرق هایی نیز با بازار بورس اوراق بهادار دارد، در ادامه به آن خواهیم پرداخت تا در این زمینه آگاهی بیشتری کسب نمایید.

بازار بورس

بهتر است پیش از پرداختن به مفهوم و معنای بازار فرابورس، نخست به معرفی بازار بورس بپردازیم؛ اقتصاد دانان، در معرفی بازار بورس، آن را بازاری می دانند که قیمت گذاری و خرید و فروش دارایی و یا کالا و اوراق بهادار، در آن انجام می شود.

انواع بازار بورسی در ایران

در کشور ایران، ما با سه بازار بورسی روبرو هستیم :

بورس اوراق بهادار

به آن دسته ازبورسی که در آن، دارایی های مالی یا دارایی های کاغذی، همچون اسنادی مثل: سهام و اوراق مشارکت معامله می گردد بورس اوراق بهادار می گویند

بورس کالا

به بورسی اطلاق می گردد که در آن، ثروت های واقعی، یا محصولات فیزیکی خرید و فروش می گردد

بورس انرژی

بورس انرژی در واقع بورس کالایی است که امکان انجام معاملات حامل های انرژی و اوراق بهادار، مبتنی بر کالاهای مذکور در آن وجود دارد.

پیشینه فرابورس

بازار فرا بورس در واقع دومین بازار سرمایه در ایران است که با نام فرابورس، در ابتدای سال ۱۳۸۷، با مجوز شورای عالی بورس متولد شد و آغاز به فعالیت کرد.

تعریف و مفهوم فرابورس

در معرفی بازار فرابورس باید اینگونه گفت که، فرابورس، همچون بازار بورس می باشد که در آن، سهام شرکت ها، خرید و فروش شده، و بر اساس عرضه و تقاضا، قیمت گذاری می شود. با این تفاوت که به دلیل آسان تر بودن فرآیند پذیرش و خرید و فروش در آن، شرکت های کوچک هم می توانند سهام خود را در بازار سرمایه عرضه نمایند.

انواع بازار بورسی در ایران

وظیفه بازار فرابورس

عمده ترین وظیفه بازار فرا بورس ایران، این است که هدایت و ساماندهی نماید طیف وسیعی از بنگاه های اقتصادی را به منظور تامین مالی از طریق بازار سرمایه. به همین جهت، روند پذیرش شرکت ها و تنوع شرایط پذیرش به شکلی در فرابورس رقم خورده است که، شرکت ها، با احراز حداقل شرایط و در سریع ترین زمان ممکن، امکان ورود به بازار را کسب نمایند و بتوانند از تمامی مزایای شرکت های پذیرش شده توسط آن ها، در بازار اوراق بهادار بهره بگیرند.

امتیاز بازار فرا بورس

بازار فرابورس، به عنوان یکی از ارکان بازار سرمایه کشور، ابزار های تامین مالی گوناگونی را برای بنگاه های اقتصادی فراهم آورده و طبق شرایط فعالیت هر بنگاه گزینه های مناسب و مطلوبی را به منظور بهره گیری حداکثری از مزیت های بازار سرمایه پیشنهاد می نماید.

علاوه بر این، وجود و ظهور بازار فرابورس، سبب یکپارچه شدن و هدایت قسمتی از بازار سرمایه می گردد که زمینه ورود به بورس اوراق بهادار را ندارند و یا اینکه می خواهند سریع تر به بازار وارد شوند.

خرید سهام در بازار بورس و فرابورس هر کدام چگونه است ؟

  • در بازار بورس، خرید و فروش به واسطه کارگزاران که نقش نماینده خریدار یا فروشنده را ایفا می کنند، و متولی اصلی انجام خرید و فروش در این بازار محسوب می شوند انجام می پذیرد.
  • در بازار فرا بورس نیز کارگزاران، مسئولیت انجام خرید و فروش ها را بر عهده دارند در بازار فرابورس، کارگزاران، نقش واسطه ما بین خریدار و فروشنده را ایفا می نمایند و همه معاملات سهام و اوراق بهادار در فرابورس، از طرف آن ها انجام می شود.
  • ساعات معاملاتی سهام در بازار فرابورس هم از شنبه تا چهارشنبه و از ساعت ۹ صبح تا ۳۰/۱۲ انجام می گیرد.

همچنین بخوانید : شناخت بازار های جهانی

وظیفه بازار فرابورس

تفاوت های بازار بورس و فرابورس

شرایط پذیرش شرکت ها

این تفاوت که اصلی ترین تفاوت می‌باشد به این دلیل است که در بورس شرایط پذیرش شرکت ها سخت گیرانه تر از شرایط پذیرش شرکت ها در بازار فرابورس است.

 تقسیم بندی

تقسیم بندی هر دو بازار با هم تفاوت دارد به عنوان مثال، بازار فرابورس دارای ۷ بازار است.

بازار اول

بازار دوم

  • در بازار های اول و دوم شرکت های کوچک و متوسط، پذیرش و معاملات سهام شرکت های سهامی عام صورت می گیرد.

بازار سوم

  • در این بازار عرضه اوراق بهادار همچون، سهام شرکت های سهامی، حق تقدم سهام، پذیره نویسی سهام و غیره انجام می پذیرد.

ابزارهای نوین مالی

  • در این بازار کلیه ابزارهای مالی که به تایید شورای عالی بورس رسیده است قابل پذیرش و معامله است.

پایه

  • این بازار نیز در جهت برنامه های توسعه کشور ایجاد گشته است.

شرکت های کوچک

شرکت های متوسط

ابزار مشتقه

  • در این بازار نیز برای معاملات اوراق، اختیار خرید و اختیار فروش ایجاد شده است.

اما بورس نیز دارای دو بازار است :

بازار اول

بازار دوم

مقدار ریسک

به دلیل قوانین سخت گیرانه بورس، نماد های پذیرفته شده در آن، ریسک کمتری را نسبت به فرابورس متحمل می شوند.

کارمزد

کارمزد خرید و فروش در بازار فرابورس کمی کمتر از بازار مالی بورس می باشد.

 

 

مقالات مرتبط 

نوسان گیری در بورس

نوسان گیری در بورس

می‌توان گفت نوسان گیری در بورس یک فرایند استراتژیک جذاب و درعین‌حال پر ریسک معامله است. این روش معامله به دنبال تغییرات سریع قیمت‌ها سود

ادامه مطلب
معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز یا معاملات آتی از روش‌های پر ریسک ترید در بازارهای بزرگ معاملاتی است. در این روش معامله‌گران با تخمین شرایط اقتصادی، اجتماعی و

ادامه مطلب
مدیریت سرمایه

مدیریت سرمایه

در دنیای تجارت مدیریت سرمایه به معنی داشتن دانش و مهارت برای انجام معاملات کم ریسک و به دست آوردن بیشترین بازدهی است. در اولویت

ادامه مطلب
ترید در بازار سرمایه

ترید در بازار سرمایه

با معامله یکی از مفاهیم اصلی در بازار سرمایه است. ترید در بازار سرمایه یعنی معامله کردن یک سهام، رمز ارز، جفت ارز، فلزات گران‌بها

ادامه مطلب

+ 200 دوره

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 350 کاربر

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 400 مطلب

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 50 کلاس

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

درباره پولدارباشی

خالق استراتژی معاملاتی لاک پشت طلایی در ایران کارشناس ارشد اعتباری و سرمایه گذاری بانک فوق لیسانس مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی لیسانس مهندسی صنایع گرایش برنامه ریزی و تحلیل سیستمها دارنده مدرک تحلیل تکنیکال از کاوندیش کالج انگلستان تحلیل گر و معامله گر بازار بورس و آتی سکه و زعفران

ارتباط با ما

اعتماد شما ، افتخار ماست!

طراحی سایت توسط دیجیتال مارکتینگ مای کاستومر