اوراق مشارکت

اوراق مشارکت

اوراق مشارکت اوراقی با نام یا بی‌نام است که به قیمت اسمی و برای مدت زمانی مشخص عرضه می‌شود و سرمایه گذار دارای حق قانونی می‌باشد که نسبت به قیمت اسمی و مدت زمان مشارکت در سود بدست آمده از پروژه مدعی باشد.در حقیقت اوراق مشارکت به منزله ایجاد یک بدهی برای ناشر است، که بعد از انتشار آن موظف است که در طول بازه‌هایی مشخص مبلغ معینی را که بر روی برگه اوراق درج می‌شود، در قالب سود اوراق مشارکت به سرمایه گذار پرداخت کند.

ویژگی‌های اوراق مشارکت

با نام یا بی‌نام

اوراق مشارکت طبق شرایط تعریف شده از جانب ناشر، شامل اوراق مشارکت بانام یا بی‌نام می‌باشد، که نوع آن در تبلیغات رسانه‌ای اعلام می‌شود.

اوراق بانام اوراقی هستند، که فقط به نام دارنده آن است، و در صورت وقوع مفقودی و سرقت، دیگر امکان فروش و استفاده از خدمات دیگرآن وجود ندارد.

و اما اوراق بی‌نام اوراقی هستند، که در وجه حامل بوده و لازم است که نسبت به صیانت از این اوراق بیش از پیش مواظب باشید. از این رو اشخاصی که سرمایه خود را از این طریق وارد بازار مالی می‌کنند، اصولا نگهداری اوراق مالکیت خود را به صندوق امانات بانکی محول می‌کنند.

نحوه خرید اوراق مشارکت

اوراق مشارکت قابل تبدیل به سهام

این اوراق اوراقی هستند، که از طریق ناشر بورسی عرضه می‌شوند، و در زمان سررسید اوراق مشارکت، و یا در زمانی که سرمایه رشد می‌کند، به سهام تبدیل می‌شود. که تصمیمات اتخاذ شده در این رابطه جزو وظایف مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام است.

اوراق مشارکت قابل تعویض با سهام

اوراق مشارکت قابل تعویض با سهام اوراقی هستند که از طریق شرکت‌های سهامی عام ارائه می‌شوند. و هنگام فرارسیدن تاریخ سررسید، به جای پرداخت اصل مبلغ، با سایر سهام شرکت‌های مالی پذیرفته شده در بازار بورس، تعویض می‌شود.

نحوه خرید اوراق مشارکت

بر طبق قوانین حقوقی، ناشر چه بورسی باشد و چه غیر بورسی ضرورت دارد، که یک بانک را به عنوان بانک عامل معرفی کند، تا سرمایه گذار بتواند با مراجعه به آن بانک، اقدام به خرید اوراق نماید. و سود‌های دوره‌ای و اصل سرمایه خود را در پایان دوره از بانک معرفی شده دریافت کند.

در طی چند سال اخیر مبلغ یک میلیون ریال به عنوان مبلغ اسمی اوراق مشارکت معرفی شده است، و سرمایه گذار باید حداقل ۱۰ ورق از اوراق را که معادل ۱۰ میلیون ریال است، از بانک خریداری کند، تا اوراق به نامش ثبت شود.

چند نکته مهم در رابطه با معاملات اوراق اوراق مشارکت

اوراق مشارکت از نظر قانونی قابلیت معامله پیش از سررسید را ندارند. پس با دو حالت روبه رو می‌شویم:

  • مواردی که دولت یا سازمان‌های دولتی ناشر اوراق هستند، و انتشار آن‌ها فقط توسط بانک‌های عامل انجام می‌شود. سرمایه گذار در زمان انتشار، اقدام به خرید اوراق از درگاه بانکی می‌کند. و در صورتی که بخواهد اوراق خود را پیش از رسیدن موعد سررسید به فروش رساند، باید به همان بانک یا سازمانی که در برگه اوراق درج شده است، مراجعه کند.
  • اوراق مشارکتی که در بازار بورس ارائه و داد و ستد می‌گردد. در این باره با توجه به شرایط هنگام ارائه اوراق در نوبت اول، سرمایه گذار اجازه درخواست خرید با یک حساب آنلاین معاملاتی، یا با سفارش و ثبت خردی اینترنتی را دارد، لذا لازم است به اطلاعیه عرضه اوراق مشارکت و شیوه‌های درخواست توجه نمایید.
  • پرداخت سود: اگر قصد شما بعد از خرید اوراق مشارکت، حفظ آن تا تاریخ سررسید باشد، طبق قوانین مالی حاکم بر بازار بورس، نماد معاملاتی اوراق مشارکت، سه روز قبل از موعد پرداخت بسته می‌شود. و روز بعد از پرداخت سود باز می‌شود.

در واقع زمانی که سرمایه گذار اوراق مشارکت خیداری می‌کند، کارگزار از وی یک حساب بانکی می‌خواهد تا سود اوراق به آن حساب واریز شود.

همچنین بخوانید:  قرارداد اختیار معامله

مقالات مرتبط 

نوسان گیری در بورس

نوسان گیری در بورس

می‌توان گفت نوسان گیری در بورس یک فرایند استراتژیک جذاب و درعین‌حال پر ریسک معامله است. این روش معامله به دنبال تغییرات سریع قیمت‌ها سود

ادامه مطلب
معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز یا معاملات آتی از روش‌های پر ریسک ترید در بازارهای بزرگ معاملاتی است. در این روش معامله‌گران با تخمین شرایط اقتصادی، اجتماعی و

ادامه مطلب
مدیریت سرمایه

مدیریت سرمایه

در دنیای تجارت مدیریت سرمایه به معنی داشتن دانش و مهارت برای انجام معاملات کم ریسک و به دست آوردن بیشترین بازدهی است. در اولویت

ادامه مطلب
ترید در بازار سرمایه

ترید در بازار سرمایه

با معامله یکی از مفاهیم اصلی در بازار سرمایه است. ترید در بازار سرمایه یعنی معامله کردن یک سهام، رمز ارز، جفت ارز، فلزات گران‌بها

ادامه مطلب

+ 200 دوره

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 350 کاربر

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 400 مطلب

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 50 کلاس

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

درباره پولدارباشی

خالق استراتژی معاملاتی لاک پشت طلایی در ایران کارشناس ارشد اعتباری و سرمایه گذاری بانک فوق لیسانس مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی لیسانس مهندسی صنایع گرایش برنامه ریزی و تحلیل سیستمها دارنده مدرک تحلیل تکنیکال از کاوندیش کالج انگلستان تحلیل گر و معامله گر بازار بورس و آتی سکه و زعفران

ارتباط با ما

اعتماد شما ، افتخار ماست!

طراحی سایت توسط دیجیتال مارکتینگ مای کاستومر