اوراق بدهی چیست و چه مزایایی دارد؟

اوراق بدهی

در تمامی بازارهای مالی سراسر دنیا انواع سهام شرکت‌ها، انواع اوراق، ارزهای کشورهای مختلف و ارزهای دیجیتال، طلا و سکه و … مورد معامله قرار می‌گیرند و افراد مختلف با در نظر گرفتن بودجه و منافع خود و بر اساس دانش و مهارتی که دارند در هر یک از انواع بازارهای مالی سرمایه‌گذاری می‌کنند. در ادامه به معرفی اوراق بدهی می پردازیم.

اوراق چیست ؟

یکی از بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری، خرید اوراق بهادار در بورس می‌باشد. در بازار بورس ایران سه نوع اوراق بهادار وجود دارد و بسیاری از معاملات بر بستر این اوراق انجام می‌شود. انواع اوراق بهادار موجود در بازار بورس کشور ما عبارت‌اند از:

 • اوراق بدهی یا اوراق قرضه
 • اوراق حقوق صاحبان سهم
 • ابزارها و اوراق مشتقه

در حال حاضر در بازارهای سرمایه، تمامی این اوراق با نظارت دقیق سازمان بورس اوراق بهادار ایران مورد معامله قرار می‌گیرند. سازمان بورس اوراق بهادار ایران با بررسی دقیق روند اجرای بازار و قیمت‌گذاری‌ها، همواره تلاش می‌کند که بر سودهی حاصل از پروژه‌های مختلف نظارت کرده و بهترین فرصت‌ها را در اختیار افرادی که به دنبال سرمایه‌گذاری در بورس هستند قرار دهد.

اوراق بدهی

اوراق بدهی چیست؟

اوراق بدهی یا اوراق قرضه نوعی ابزارهای مالی هستند که توسط شرکت‌های مختلف صادر می‌شوند و شرکت موردنظر تضمین می‌کند که در قبال خرید این اوراق به خریداران سود پرداخت کند.

می‌توان گفت این اوراق یکی از بهترین روش‌ها برای تأمین بودجه موردنیاز شرکت‌ها برای پیاده‌سازی طرح و پروژه‌های شرکت است. همچنین روشی برای کاهش ریسک سرمایه‌گذاری و ایمن کردن سبد سهامداران شرکت می‌باشد.

به عبارتی می‌توان گفت اوراق بدهی نوع خاصی از اوراق بهادار است که طی قراردادی، شرکت صادرکننده آن‌ها موظف خواهد بود مبلغ معینی را در زمانی مشخص به خریداران اوراق بدهی پرداخت کند. جالب است بدانید شرکت‌های صادرکننده اوراق بدهی نه‌تنها وظیفه دارند در ازای خرید این اوراق به شما سود بدهند، بلکه موظف‌اند اصل پول خریدار را نیز به او بازگردانند. همچنین افرادی که اوراق قرضه را خریداری کرده‌اند مالکیتی بر دارایی‌های شرکت موردنظر نخواهند داشت و تنها به‌عنوان بستانکار تلقی می‌شوند.

اوراق بدهی

انواع اوراق بدهی

این اوراق از نظر مدت ‌زمان تعیین ‌شده برای سررسید به سه دسته تقسیم می‌شوند:

 • اوراق بدهی کوتاه‌مدت که زمان سررسید آن‌ها از یک تا پنج سال است.
 • اوراق بدهی میان‌مدت که زمان سررسید آن‌ها از پنج الی ده سال می‌باشد.
 • اوراق بدهی بلندمدت که دارای بیش از ده سال زمان سررسید دارند.

همچنین این اوراق شامل سه نوع شرکتی، دولتی و شهرداری هستند؛ در برخی شرایط دولت‌ها برای تأمین هزینه‌های موردنیاز خود اقدام به انتشار اوراق بدهی می‌کنند که در این میان خرید این اوراق دولت‌هایی که ازلحاظ اقتصادی در وضعیت مطلوبی قرار دارند از امنیت بیشتری برخوردار بوده و ریسک کمتری دارند.

همچنین بخوانید : معامله در بورس کالا چه مزایایی دارد؟

اوراق بدهی شهرداری نیز به‌منظور به دست آوردن سرمایه موردنیاز برای ساخت‌وساز مدارس، فرودگاه‌ها، بیمارستان‌ها و غیره توسط شهرداری منتشرشده و به فروش می‌رسند. جالب است بدانید سود حاصل از خرید اوراق قرضه شهرداری‌ها بدون مالیات است.

اوراق بدهی شرکتی هم توسط شرکت‌های مختلف برای تأمین هزینه‌ها و پیشبرد اهداف شرکت به فروش می‌رسند. یکی از مزیت‌های این اوراق شرکتی بالاتر بودن نرخ بهره آن‌ها است و از معایب آن نیز می‌توان به ریسک بالا و مالیات آن‌ها اشاره کرد.

اوراق بدهی

مزایای توسعه بازار اوراق بدهی

سرمایه‌گذاری در بازار اوراق بدهی مزایای گوناگونی برای سرمایه‌گذاران، شرکت‌ها و سازمان‌های صادرکننده اوراق و به‌طورکلی اقتصاد کشور در بر دارد که برخی از مهم‌ترین آن‌ها شامل موارد زیر است:

 • افزایش شفافیت مالی
 • تأمین بودجه بخش عمومی و پیشگیری از تسلط سیاست‌های مالی بر سیاست‌های اقتصادی
 • افزایش ثبات بازارهای مختلف
 • افزایش رشد اقتصادی کشور و توسعه بازارهای مالی
 • افزایش کارایی اقتصادی
 • گذار از اقتصاد بانک محور به اقتصاد بازار محور
 • وجود بازار جایگزین برای تأمین مالی شرکت‌ها به هنگام کمبود منابع مالی
 • جلوگیری از جریان مخرب نقدینگی سرگردان بین بازارهای مختلف مانند ارز، مسکن، طلا و…
 • افزایش توان بانک‌ها برای تأمین منابع مالی موردنیاز بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط
 • کاهش آسیب‌پذیری کشور نسبت به رکود مالی و بحران‌های اقتصادی
 • تعیین غیردستوری نرخ بهره در بازار
 • تأمین هزینه نوسازی ساختار نظام بانکی
 • تأمین منابع مالی برای توسعه فعالیت‌های بخش خصوصی
 • تأمین منابع موردنیاز دولت برای کاهش بدهی‌های دولت به پیمانکاران
 • و…

همچنین بخوانید : محاسبه ی حد ضرر در بورس برای مدیریت ریسک

سخن پایانی

همان‌طور که گفتیم اوراق بدهی ابزارهای مالی هستند که شرکت‌ها، سازمان‌ها و ارگان‌های مختلف برای تأمین منابع مالی خود آن‌ها را منتشر می‌کنند و این سازمان‌ها وظیفه دارند سود مشخصی را در زمان تعیین‌شده به دارندگان اوراق پرداخت نمایند. سرمایه‌گذاری در بازار اوراق بدهی نه‌تنها سود قابل‌توجهی را برای خریداران اوراق در بر خواهد داشت بلکه به رشد و توسعه اقتصاد کشور نیز کمک زیادی خواهد کرد.

مقالات مرتبط 

نوسان گیری در بورس

نوسان گیری در بورس

می‌توان گفت نوسان گیری در بورس یک فرایند استراتژیک جذاب و درعین‌حال پر ریسک معامله است. این روش معامله به دنبال تغییرات سریع قیمت‌ها سود

ادامه مطلب
معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز یا معاملات آتی از روش‌های پر ریسک ترید در بازارهای بزرگ معاملاتی است. در این روش معامله‌گران با تخمین شرایط اقتصادی، اجتماعی و

ادامه مطلب
مدیریت سرمایه

مدیریت سرمایه

در دنیای تجارت مدیریت سرمایه به معنی داشتن دانش و مهارت برای انجام معاملات کم ریسک و به دست آوردن بیشترین بازدهی است. در اولویت

ادامه مطلب
ترید در بازار سرمایه

ترید در بازار سرمایه

با معامله یکی از مفاهیم اصلی در بازار سرمایه است. ترید در بازار سرمایه یعنی معامله کردن یک سهام، رمز ارز، جفت ارز، فلزات گران‌بها

ادامه مطلب

+ 200 دوره

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 350 کاربر

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 400 مطلب

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 50 کلاس

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

درباره پولدارباشی

خالق استراتژی معاملاتی لاک پشت طلایی در ایران کارشناس ارشد اعتباری و سرمایه گذاری بانک فوق لیسانس مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی لیسانس مهندسی صنایع گرایش برنامه ریزی و تحلیل سیستمها دارنده مدرک تحلیل تکنیکال از کاوندیش کالج انگلستان تحلیل گر و معامله گر بازار بورس و آتی سکه و زعفران

ارتباط با ما

اعتماد شما ، افتخار ماست!

طراحی سایت توسط دیجیتال مارکتینگ مای کاستومر