افزایش سرمایه چیست ؟

افزایش سرمایه چیست

یکی از مهم‌ترین و مؤثرترین عوامل برای توسعه و پیشرفت شرکت‌ها و سازمان‌های تجاری افزایش سرمایه است. با وجود رقابت سنگین در بازارهای مختلف، همه کسب‌وکارها برای ادامه فعالیت خود به پشتوانه مالی نیاز دارند و بر اساس نیازها و اهداف موردنظر خود استراتژی‌های مختلفی را برای افزایش سرمایه در پیش می‌گیرند.

افزایش سرمایه چیست؟

افزایش سرمایه عبارت است از اقداماتی که شرکت‌های گوناگون به‌منظور تأمین منابع موردنیاز برای طرح‌های توسعه‌ای و همچنین تأمین نیازهای نقدینگی انجام می‌دهند. درواقع تغییر در میزان سرمایه، یکی از روش‌های اصلی تأمین مالی شرکت‌ها محسوب می‌شود و ممکن است در برخی مواقع به‌منظور اصلاح و بهبود ساختار مالی شرکت از این راهکار استفاده شود.

یکی از روش‌های بالابردن سرمایه، انتشار سهام است. به این ترتیب که هر شرکت بورسی یا فرابورسی که قصد داشته باشد سرمایه خود را افزایش دهد می‌تواند تعدادی سهام جدید منتشر کرده و به سهامداران بفروشد و مبلغ موردنیاز خود را از این طریق تأمین سازد.

افزایش سرمایه چیست

در ادامه انواع مختلف روش‌های افزایش سرمایه را بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

آشنایی با انواع روش‌های افزایش سرمایه

همان‌طور که پیش ‌از این اشاره کردیم بالابردن سرمایه از مهم‌ترین و مؤثرترین عوامل پیشرفت و توسعه شرکت‌های گوناگون است. راهکارهای مختلفی برای افزایش سرمایه شرکت‌ها وجود دارد که ازجمله این راهکارها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • از محل صرف سهام
  • از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها
  • از محل سود انباشته
  • از محل آورده نقدی

شرکت‌های مختلف با توجه به نوع فعالت و شرایط پیش روی خود و با استفاده از یکی از این روش‌ها، سرمایه خود را افزایش می‌دهند. در ادامه این مطلب هر یک از روش‌های افزایش سرمایه را به‌طور خلاصه بررسی می‌کنیم.

افزایش سرمایه چیست

۱- روش افزایش سرمایه از محل صرف سهام

در این روش، شرکت‌های گوناگون سهام خود را با قیمتی بیش از قیمت اسمی سهم می‌فروشند و سود به دست آمده را به‌صورت سهام جدید به سهامداران و شرکا خود پرداخت می‌کنند. در بسیاری مواقع نیز شرکت‌ها مبلغ به‌دست‌آمده از تفاوت قیمت اسمی و قیمت فروش سهم را تحت عنوان افزایش سرمایه به صندوق شرکت برمی‌گردانند. شرکت‌ها به‌ندرت از این روش استفاده می‌کنند ولی با این‌ حال بالابردن سرمایه از محل صرف سهام یکی از مطرح‌ترین روش‌ها برای تأمین سرمایه موردنیاز شرکت‌هاست.

۲- روش افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها

در روش افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها میزان و ارزش دارایی‌های شرکت هیچ تغییری نخواهد کرد؛ یعنی تعداد سهام شما افزایش میابد ولی با کاهش قیمت سهام، ارزش دارایی شرکت شما تغییر نمی‌کند.

در این روش شرکت‌ها مختلف تمام دارایی‌های خود نظیر املاک، تجهیزات، سرمایه اولیه و… را تجدید ارزیابی کرده و ارزش کل دارایی‌های خود را ترازنامه شرکت به‌روز می‌کنند. ازآنجایی‌که در ترازنامه باید میزان هر دو طرف معادله برابر تراز باشد، میزان و ارزش سرمایه را نیز افزایش می‌دهند. استفاده از این روش هیچ پول و نقدینگی وارد شرکت‌ها نمی‌کند و بیشتر به حالت صوری و در دفاتر حسابداری انجام می‌شود.

افزایش سرمایه چیست

۳- روش افزایش سرمایه از محل سود انباشته

شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف هرساله مقدار مشخصی از سود شرکت خود را تحت عنوان سود انباشته ذخیره می‌کنند و شرکت‌هایی که دارای سود انباشته قابل‌توجهی هستند می‌توانند با استفاده از این سود، سرمایه خود را افزایش دهند. جالب است بدانید که با اضافه شدن سود انباشته به سرمایه شرکت شما، تعداد سهام شما نیز بیشتر می‌شود. نکته مهم این است که در روش افزایش سرمایه از محل سود انباشته، میزان و مقدار دارایی‌های شما افزایش پیدا نمی‌کند و هیچ‌گونه پول یا نقدینگی نیز به حساب شرکت شما اضافه نخواهد شد.

افزایش سرمایه چیست

۴- روش افزایش سرمایه از محل آورده نقدی

یکی از روش‌های پرکاربرد برای بالابردن سرمایه استفاده از آورده نقدی شرکت است. برخی اوقات شرکت‌ها برای بالابردن سرمایه موردنیاز مجبور می‌شوند از آورده نقدی سهامداران خود استفاده کنند. این آورده نقدی در دفاتر رسمی حسابداری تحت عنوان آورده شرکا شناخته می‌شود و مبلغ بسیار قابل‌توجهی می‌باشد.

اگر شرکت شما نیز دارای سود انباشته مناسبی نمی‌باشد می‌توانید از روش آورده نقدی شرکا یا سهامداران برای افزایش سرمایه موردنیاز خود استفاده نمایید. روش افزایش سرمایه از محل آورده نقدی نسبت به سایر روش‌ها مؤثرتر و قابل‌قبول‌تر می‌باشد و بسیاری از شرکت‌ها با به‌کارگیری این روش سرمایه خود را به‌طور چشمگیری افزایش می‌دهند.

مقالات مرتبط 

نوسان گیری در بورس

نوسان گیری در بورس

می‌توان گفت نوسان گیری در بورس یک فرایند استراتژیک جذاب و درعین‌حال پر ریسک معامله است. این روش معامله به دنبال تغییرات سریع قیمت‌ها سود

ادامه مطلب
معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز یا معاملات آتی از روش‌های پر ریسک ترید در بازارهای بزرگ معاملاتی است. در این روش معامله‌گران با تخمین شرایط اقتصادی، اجتماعی و

ادامه مطلب
مدیریت سرمایه

مدیریت سرمایه

در دنیای تجارت مدیریت سرمایه به معنی داشتن دانش و مهارت برای انجام معاملات کم ریسک و به دست آوردن بیشترین بازدهی است. در اولویت

ادامه مطلب
ترید در بازار سرمایه

ترید در بازار سرمایه

با معامله یکی از مفاهیم اصلی در بازار سرمایه است. ترید در بازار سرمایه یعنی معامله کردن یک سهام، رمز ارز، جفت ارز، فلزات گران‌بها

ادامه مطلب

+ 200 دوره

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 350 کاربر

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 400 مطلب

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 50 کلاس

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

درباره پولدارباشی

خالق استراتژی معاملاتی لاک پشت طلایی در ایران کارشناس ارشد اعتباری و سرمایه گذاری بانک فوق لیسانس مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی لیسانس مهندسی صنایع گرایش برنامه ریزی و تحلیل سیستمها دارنده مدرک تحلیل تکنیکال از کاوندیش کالج انگلستان تحلیل گر و معامله گر بازار بورس و آتی سکه و زعفران

ارتباط با ما

اعتماد شما ، افتخار ماست!

طراحی سایت توسط دیجیتال مارکتینگ مای کاستومر