اصلاح در بورس چیست و چه نکاتی دارد؟

اصلاح بورس

اگر شما هم از افرادی هستید که در بورس سرمایه‌گذاری کرده‌اند و یا قصد ورود به بازار بورس و سرمایه را دارید احتمالاً با عبارت اصلاح در بورس آشنا هستید.

اصلاح در بورس چیست ؟

به‌طورکلی اصلاح در بورس به دو صورت است؛ ۱- اصلاح قیمتی و ۲- اصلاح زمانی. اصلاح در بورس عبارت است از حرکتی که بخشی از روند غالب بازار را خنثی می‌کند؛ مثلاً اصلاح قیمتی به این صورت است که قیمت سهم برخلاف موج اصلی حرکت می‌کند و ارزش سهم به‌ یک‌باره دچار صعود یا نزول نمی‌شود و به‌صورت پلکانی در روند صعودی یا نزولی حرکت می‌کند. در ادامه مفهوم اصلاح قیمتی را به‌صورت دقیق‌تر بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

اصلاح قیمت در بورس

زمانی که سهامداران احساس می‌کنند قیمت سهام بیش‌ازاندازه حقیقی‌اش رشد کرده و تصمیم به فروش آن می‌گیرند را دوران استراحت می‌نامند و درصورتی‌که رشد قیمت سهام ادامه داشته باشد و فروش‌های سنگین‌تری را ایجاد نماید، این دوران اصلاح قیمت نام دارد.

اصلاح قیمت در بورس

به‌طورکلی اصلاح در بورس می‌تواند یک حرکت نزولی در روند صعودی و یا یک حرکت صعودی در یک روند نزولی باشد؛ اما در بیشتر مواقع منظور از اصلاح در بورس، کاهش نسبی قیمت‌ها در یک روند صعودی است.

همچنین بخوانید : انواع بازار بورس در ایران چیست؟

مثلاً زمانی که شاخص سهام بیش از ۱۰ درصد سقوط می‌کند وارد محدوده اصلاح قیمت یا Correction می‌شود. به بیانی ساده‌تر اصلاح در بورس یعنی اینکه سهمی که در حالت صعودی یا نزولی است همیشه در این حالت باقی نمی‌ماند و اصلاح قیمت را تجربه می‌کند. به‌طورمعمول مدت‌زمان یک دوره اصلاح قیمتی کوتاه است و بین سه تا چهار ماه می‌باشد. نکته مهم این است که اصلاح در بورس همیشه یک روند نزولی نیست و ممکن است دارای یک حرکت صعودی در روند نزولی نیز باشد اما این اتفاق به‌ندرت رخ می‌دهد.

نکته دیگری که باید به یاد داشته باشید این است که اصلاح قیمت تنها در بازارهای ارز دیجیتال مورداستفاده قرار نمی‌گیرد بلکه در هر بورس و بازار مالی می‌توان از آن استفاده کرد.

اصلاح در بورس

اصلاح زمانی در بورس

همان‌طور که گفته شد اصلاح در بورس به دو صورت اصلاح قیمتی و اصلاح زمانی اتفاق می‌افتد. در ادامه این مطلب اصلاح زمانی در بورس را بررسی می‌کنیم.

در اصلاح زمانی روند قبلی تغییر شکل داده و به‌صورت معکوس و طی مدت‌زمان بیشتری، البته با اصلاح قیمت، شکل می‌گیرد. به عبارتی با اصلاح زمانی شاهد روندی خلاف جهت روند قبلی (عموماً به‌صورت نزولی) خواهیم بود که در بازه زمانی طولانی‌تری ادامه می‌یابد اما به لحاظ قیمتی، سهم دچار کاهش قیمت زیادی نمی‌شود.

درحالی‌که در اصلاح قیمتی بیشتر شاهد اصلاح قیمت در مدت‌زمان کوتاه‌تر هستیم و این اتفاق معمولاً پس از صعودهای ناگهانی و سریع می‌افتد. به‌این‌ترتیب که قیمت سهم، در مدت‌زمانی کوتاه روندی خلاف جهت قبلی خود که عمدتاً نزولی بوده پیدا می‌کند اما سهم در همین مدت‌زمان کوتاه کاهش قیمت زیادی را تجربه می‌کند.

اصلاح در بورس

اصلاح قیمتی و اصلاح زمانی باعث می‌شوند قیمت‌ها نظر خریداران را جلب کند. درواقع اصلاح قیمتی زمانی اتفاق می‌افتد که شاخص قیمت به شاخص زمان غالب شود؛ یعنی اصلاح سریع قیمت در مدت‌زمان کم و اصلاح زمانی یعنی غالب شدن شاخص (بعد) زمان بر شاخص قیمت که در این حالت اصلاح به‌صورت آرام و در مدت‌زمان طولانی انجام می‌شود. مدت و زمان در اصلاح زمانی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

همچنین بخوانید : تحلیل بورس با چه روش‌هایی انجام می‌شود ؟

سخن پایانی

اصلاح در بورس عبارت است از حرکتی که روند بازار بورس را خنثی کرده و منجر می‌شود قیمت‌ها برخلاف موج اصلی و روند کنونی خود حرکت کنند. اصلاح در بورس امری مفید و ضروری است که می‌تواند از نوسانات و هیجانات کاذب دنیای بورس بکاهد.

کارشناسان و فعالان بازار بورس برای تحلیل و بررسی روند بازار از انواع نمودارها و جدول‌های گوناگون استفاده می‌کنند و این نمودارها و جدول‌ها از دو متغیر یا دو بعد مختلف تشکیل‌شده‌اند که عبارت‌اند از قیمت و زمان. به‌طورکلی اصلاح در بورس با تحلیل و بررسی دقیق این نمودارها (قیمت و زمان) اتفاق می‌افتد.

مقالات مرتبط 

نوسان گیری در بورس

نوسان گیری در بورس

می‌توان گفت نوسان گیری در بورس یک فرایند استراتژیک جذاب و درعین‌حال پر ریسک معامله است. این روش معامله به دنبال تغییرات سریع قیمت‌ها سود

ادامه مطلب
معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز یا معاملات آتی از روش‌های پر ریسک ترید در بازارهای بزرگ معاملاتی است. در این روش معامله‌گران با تخمین شرایط اقتصادی، اجتماعی و

ادامه مطلب
مدیریت سرمایه

مدیریت سرمایه

در دنیای تجارت مدیریت سرمایه به معنی داشتن دانش و مهارت برای انجام معاملات کم ریسک و به دست آوردن بیشترین بازدهی است. در اولویت

ادامه مطلب
ترید در بازار سرمایه

ترید در بازار سرمایه

با معامله یکی از مفاهیم اصلی در بازار سرمایه است. ترید در بازار سرمایه یعنی معامله کردن یک سهام، رمز ارز، جفت ارز، فلزات گران‌بها

ادامه مطلب

+ 200 دوره

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 350 کاربر

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 400 مطلب

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 50 کلاس

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

درباره پولدارباشی

خالق استراتژی معاملاتی لاک پشت طلایی در ایران کارشناس ارشد اعتباری و سرمایه گذاری بانک فوق لیسانس مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی لیسانس مهندسی صنایع گرایش برنامه ریزی و تحلیل سیستمها دارنده مدرک تحلیل تکنیکال از کاوندیش کالج انگلستان تحلیل گر و معامله گر بازار بورس و آتی سکه و زعفران

ارتباط با ما

اعتماد شما ، افتخار ماست!

طراحی سایت توسط دیجیتال مارکتینگ مای کاستومر