ارزش اسمی سهام

ارزش اسمی سهام

ارزش اسمی سهام  در بازار بزرگ سرمایه به ارزش صوری یک برگه گفته می‌شود، که در هنگام تاسیس و خرید و فروش سهام برای هر برگه سهم، قیمت آن معین شده و در اساسنامه شرکت به ثبت می‌رسد. اگر کل سرمایه شرکت سهامدار بر تعداد ورق‌های سهم تقسیم شود، آن رقم معادل ارزش اسمی سهام خواهد بود.ارزش اسمی سهام در کشورهای خارجی اغلب ۱۰۰ دلار یا ۱۰۰۰ دلار می‌باشد. ارزش روزانه اوراق مشارکت و یا اوراق قرضه در بازار سرمایه پایین‌تر و یا بالاتر از ارزش اسمی سهام هستند، که عواملی مانند اعتبار اوراق قرضه و نرخ عمومی بهره بر روند رشد و یا رکود آن تاثیر بسزایی دارد.

در ایران عددی که برای ارزش اسمی سهام لحاظ شده ۱۰۰ تومان است. که این رقم اختلاف شایانی با ارزش بازار سهام دارد.

همان طور که در بالا ذکر شد، ارزش اسمی یک سهم، نرخ مصوبی است که ارزش اولیه سهام شرکت بر طبق آن، در اساسنامه شرکت درج شده است. و ارزش اسمی سهام تمامی شرکت‌های معرفی شده در بازار مالی ایران، ۱۰۰۰ ریال می‌باشد.

قیمت مصوب ارزش اسمی بر روی هر یک از برگه‌های سهام ثبت می‌شود. همچنین اطلاعات دیگری از جمله کل سرمایه شرکت، تعداد سهام منتشر شده توسط شرکت، ارزش اسمی هر یک از سهام و تعداد سهامی که شما خریداری کرده اید، بر روی برگه‌های سهام‌تان درج می‌شود.

انواع سهم

قیمت اسمی و واقعی سهام، اصطلاحاتی هستند، که حتما در بازارهای مالی به وفور به گوشتان خورده است. که در این قسمت از مقاله می‌خواهیم به بررسی بیشتر این دو بپردازیم.

هر سهم از نظر قیمت به چهار شکل طبقه‌بندی می‌شود:

  • قیمت اسمی
  • قیمت دفتری
  • قیمت واقعی
  • قیمت ذاتی

و اما بپردازیم به شرح هر یک از موارد مذکور:

تعریف ارزش اسمی سهام

شرح قیمت اسمی

قیمت اسمی یک سهم، قیمتی است که پذیره‌نویسی سهام شرکت سهامدار بر طبق آن انجام می‌شود.

قیمت دفتری سهم

اگر مجموع بدهی‌های یک شرکت فعال در بازار بورس را از مجموع دارایی‌های آن شرکت کسر کنند، عدد باقی مانده بیانگر ارزش سرمایه سهامداران شرکت است.

اگر این رقم را بر تعداد سهام همان شرکت مالی تقسیم کنند، عدد حاصل قیمت دفتری هر سهم می‌باشد.

قیمت واقعی سهم

پیش از آنکه به شرح قیمت واقعی سهم بپردازیم، دانستن این نکته ضروری است که به قیمت واقعی سهم عنوان قیمت معاملاتی سهم هم اطلاق می‌شود. پس هر جا این اصطلاح را به گوشتان رسید، بدانید که منظور همان قیمت واقعی سهم است، و چیز تازه‌ای نیست.

قیمت واقعی سهم، به قیمتی گفته می‌شود، که بر اساس آن سهام، خرید و فروش می‌شود. بدین ترتیب عاملی که قیمت سهم را در بورس مشخص می‌کند، میزان عرضه و تقاضا برای آن سهم است.

قیمت ذاتی یا قیمت بازار

مراد از قیمت ذاتی سهم، ارزش واقعی آن سهم است.

همچنین بخوانید: ارزش ذاتی سهام چیست ؟

تفاوت قیمت ارزش اسمی سهام و قیمت واقعی

تفاوت قیمت اسمی و قیمت واقعی

منظور از ارزش اسمی سهام یا سهم ، نرخی است که در اساسنامه مربوط به شرکت مندرج شده است و این نرخ بر روی تمامی برگه‌های سهام ذکر می‌شود. در حقیقت می‌توان گفت که مبلغ اسمی هر سهم، برابر است با عدد حاصل از تقسیم کل دارایی شرکت بر تعداد سهام همان شرکت.

ارزش بازار سهم

یکی دیگر از مفاهیم موجود در بازارهای مالی عنوان ارزش بازار سهم است. در یک تعریف شیوا می‌توان چنین گفت که ارزش بازار یک سهم، بزرگی آن شرکت سهامدار را نشان می‌دهد.

ارزش دفتری

به ارزش هر سهم گفته می‌شود مطابق با اساس نامه‌ای که در شرکت درج شده است. که برای هر دارایی به شکل زیر محاسبه می‌شود:

مجموع بدهی‌های شرکت را از مجموع دارایی‌های به ثبت رسیده، کسر می‌کنند، رقم حاصل بر تعداد سهامی که توسط شرکت مالی منتشر شده است، تقسیم می‌کنند. رقم حاصل ارزش دفتری هر دارایی است.

ارزش جاری یا ارزش بازاری یک شرکت مالی

قیمت خرید و فروش یک سهم در بازار سرمایه را ارزش بازاری همان سهم می‌گویند که میزان عرضه و تقاضا، مقدار آن را تعیین می‌کنند.

مقالات مرتبط 

نوسان گیری در بورس

نوسان گیری در بورس

می‌توان گفت نوسان گیری در بورس یک فرایند استراتژیک جذاب و درعین‌حال پر ریسک معامله است. این روش معامله به دنبال تغییرات سریع قیمت‌ها سود

ادامه مطلب
معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز یا معاملات آتی از روش‌های پر ریسک ترید در بازارهای بزرگ معاملاتی است. در این روش معامله‌گران با تخمین شرایط اقتصادی، اجتماعی و

ادامه مطلب
مدیریت سرمایه

مدیریت سرمایه

در دنیای تجارت مدیریت سرمایه به معنی داشتن دانش و مهارت برای انجام معاملات کم ریسک و به دست آوردن بیشترین بازدهی است. در اولویت

ادامه مطلب
ترید در بازار سرمایه

ترید در بازار سرمایه

با معامله یکی از مفاهیم اصلی در بازار سرمایه است. ترید در بازار سرمایه یعنی معامله کردن یک سهام، رمز ارز، جفت ارز، فلزات گران‌بها

ادامه مطلب

+ 200 دوره

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 350 کاربر

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 400 مطلب

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 50 کلاس

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

درباره پولدارباشی

خالق استراتژی معاملاتی لاک پشت طلایی در ایران کارشناس ارشد اعتباری و سرمایه گذاری بانک فوق لیسانس مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی لیسانس مهندسی صنایع گرایش برنامه ریزی و تحلیل سیستمها دارنده مدرک تحلیل تکنیکال از کاوندیش کالج انگلستان تحلیل گر و معامله گر بازار بورس و آتی سکه و زعفران

ارتباط با ما

اعتماد شما ، افتخار ماست!

طراحی سایت توسط دیجیتال مارکتینگ مای کاستومر