هر آنچه باید در مورد حق تقدم سهام بدانید

حق تقدم سهام

وقتی سرمایه شرکتی افزایش می‌یابد به تبع آن حجم سهام عرضه شده توسط آن شرکت نیز بیشتر خواهد شد با این حال سهام داران سابق آن شرکت خواهان حفظ حقوق و منافع مالی خود در آن شرکت می‌شوند.از این رو هنگامی که سهام جدیدی توسط شرکت ارائه می‌شود سهامداران سابق برای خرید در لیست اولویت شرکت قرار می‌گیرند. به این الویت در خرید سهام نسبت به سهامداران جدید، حق تقدم خرید سهام اطلاق می‌گردد.

کاهش میزان مالکیت سهم

در صورتی که شرکتی افزایش سرمایه بدهد و تعداد سهام شما تغییری نکند، میزان مالکیت شما در شرکت نسبت به حالت قبل از افزایش سرمایه، کاهش پیدا می‌کند. به همین دلیل برای اینکه درصد مالکیت شما ثابت بماند، شرکت این حق را به شما می‌دهد که نسبت به درصد افزایش سرمایه، حق تقدم در خرید سهام منتشر شده داشته باشید.

درصد حق تقدم سهام

برای ثابت ماندن درصد مالکیت شما در شزکت، به اندازه ۵۰ درصد از تعداد سهام جدیدی که داشته اید، حق تقدم سهام خواهید داشت.

نحوه استفاده از حق تقدم سهام

دقت داشته باشید که فقط زمانی که شرکت سهام جدیدی برای فروش منتشر کند، این قضیه صادق است، یعنی در افزایش سرمایه از محل آورده نقدی. ولی مثلا در افزایش سرمایه از محل سود انباشته، سودی که متعلق به سهامداران شرکت است تبدیل به سهام می‌شود. اینجا دیگر حق تقدم سهام معنی نخواهد داشت.

درصد حق تقدم سهام

گواهی حق تقدم خرید سهام چیست؟

بعد از اینکه افزایش سرمایه از محل آورده نقدی در مجمع تصویب شد، یک فرم برای سهامداران ارسال می‌شود که به آن گواهی حق تقدم خرید سهام گفته می‌شود.
در این فرم اطلاعات افزایش سرمایه شرکت مشخص شده است، در صورتی که شما تمایل داشته باشید که درصد مالکیت خود را در شرکت حفظ کنید و در افزایش سرمایه شرکت کنید، باید این فرم را طی مهلتی مقرر، پر کرده و برای شرکت ارسال کنید.

تبدیل حق تقدم به سهام

وقتی شما فرم شرکت در افزایش سرمایه را پر کرده اید، باید به همان نسبت نیز برای شرکت آورده نقدی داشته باشید. در نتیجه باید به ازای هر گواهی که دارید مبلغی معادل ارزش اسمی سهم را پرداخت کنید.
ارزش اسمی هر سهم در ایران ۱۰۰۰ ریال است. در نتیجه به ازای هر گواهی که دارید و ۱۰۰۰ ریالی که پرداخت می‌کنید ۱ عدد سهم به شما تعلق خواهد گرفت.

نحوه فروش حق تقدم

از آنجایی که بعضی از سهامداران ممکن است تمایلی نداشته باشند که در افزایش سرمایه شرکت کنند، باید امکانی برای‌عدم شرکت آن‌ها در افزایش سرمایه نیز در نظر گرفته بشود. به همین دلیل بعد از برگزاری مجمع شرکت یک نماد حق تقدم نیز در بازار برای آن شرکت تعریف می‌شود تا سهامداران بتوانند از طریق آن نماد، حق‌های خود را به فروش برسانند.

شما می‌توانید حق تقدم خود را از طریق کارگزاری و یا از طریق سیستم آنلاین به فروش برسانید.

قیمت حق تقدم چگونه محاسبه می‌شود؟

معمولا قیمت حق تقدم به اندازه همان مبلغ اسمی از قیمت سهم عادی کمتر است. البته این اختلاف می‌تواند به دلایل متعددی کمتر یا بیشتر از این عدد باشد.

دامنه نوسان در حق تقدم

دامنه نوسان برای خرید و فروش نماد حق تقدم شرکت‌ها ۲ برابر دامنه نوسان سهام عادی است. یعنی یک نماد حق تقدم در طول روز می‌تواند مثبت ۱۰ درصد و منفی ۱۰ درصد نسبت به قیمت پایانی روز گذشته نوسان اشته باشد.

همچنین بخوانید:  آموزش بورس به زبان ساده

گواهی حق تقدم سهام

نماد حق تقدم چه مدت باز است؟

نماد حق تقدم یک شرکت فقط در یک بازه زمانی مشخصی قابلیت خرید و فروش دارد، نه برای همیشه. طبق قوانین بورس این بازه زمانی نباید کمتر از ۶۰ روز باشد.
غالبا همین بازه ۲ ماهه نیز برای معاملات در نظر گرفته می‌شود. طی این بازه افرادی که تمایلی به شرکت در افزایش سرمایه ندارند حق خود را می‌فروشند. همچنین افرادی که در مجمع سهامدار نبوده‌اند می‌توانند این حق تقدم‌ها را خریداری کنند.

حق تقدم استفاده شده چیست؟

حال ممکن است فردی فرم شرکت در افزایش سرمایه شرکت را تکمیل نکند و همچنین حق تقدم خود را نیز در مهلت معین شده به فروش ترساند. در این حالت اصطلاحا به این حق تقدم ها، حق تقدم استفاده نشده گفته می‌شود.
در این حالت، شرکت آن‌ها را از طریق آگهی و به روش حراج به فروش می‌رساند. سپس کارمزد‌های فروش از مبلغ مربوطه کسر شده و باقیمانده آن را به حساب سهامداران واریز می‌کند.

مقالات مرتبط 

نوسان گیری در بورس

نوسان گیری در بورس

می‌توان گفت نوسان گیری در بورس یک فرایند استراتژیک جذاب و درعین‌حال پر ریسک معامله است. این روش معامله به دنبال تغییرات سریع قیمت‌ها سود

ادامه مطلب
معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز یا معاملات آتی از روش‌های پر ریسک ترید در بازارهای بزرگ معاملاتی است. در این روش معامله‌گران با تخمین شرایط اقتصادی، اجتماعی و

ادامه مطلب
مدیریت سرمایه

مدیریت سرمایه

در دنیای تجارت مدیریت سرمایه به معنی داشتن دانش و مهارت برای انجام معاملات کم ریسک و به دست آوردن بیشترین بازدهی است. در اولویت

ادامه مطلب
ترید در بازار سرمایه

ترید در بازار سرمایه

با معامله یکی از مفاهیم اصلی در بازار سرمایه است. ترید در بازار سرمایه یعنی معامله کردن یک سهام، رمز ارز، جفت ارز، فلزات گران‌بها

ادامه مطلب

+ 200 دوره

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 350 کاربر

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 400 مطلب

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 50 کلاس

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

درباره پولدارباشی

خالق استراتژی معاملاتی لاک پشت طلایی در ایران کارشناس ارشد اعتباری و سرمایه گذاری بانک فوق لیسانس مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی لیسانس مهندسی صنایع گرایش برنامه ریزی و تحلیل سیستمها دارنده مدرک تحلیل تکنیکال از کاوندیش کالج انگلستان تحلیل گر و معامله گر بازار بورس و آتی سکه و زعفران

ارتباط با ما

اعتماد شما ، افتخار ماست!

طراحی سایت توسط دیجیتال مارکتینگ مای کاستومر