آموزش بورس

آموزش بورس

امروزه در سطح دنیا برای سرمایه‌گذاری‌های مختلف راه‌هایی وجود دارد، که یکی از آن‌ها بازار بورس می‌باشد. در این مقاله قرار است آموزش بورس را در اختیارتان قرار دهیم.بورس نمونه‌ای از بازار سرمایه‌گذاری که به طور رسمی فعال می‌باشد، بورس نمونه‌های مختلفی دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

 • بورس اوراق بهادار
 • فرابورس
 • بورس کالا
 • بورس انرژی

بورس اوراق بهادار

در این نوع بورس اوراق بهادار بر حسب مقرراتی خاص ما بین فروشندگان اوراق و خریداران خرید و فروش می‌شود. در این بورس اطلاعات کامل در زمینه خریداری اوراق شفاف‌سازی می‌شود، و طرفین می‌توانند قوانین مربوط به داد و ستد اوراق را اطلاع داشته باشند.

برای ورود به بورس چقدر سرمایه نیاز است

برای سرمایه‌گذاری در بورس هیچ سقفی مشخص نشده و افراد سرمایه گذار می‌توانند به هر میزانی که بخواهند سرمایه‌گذاری را انجام دهند. حتی شما می‌توانید با کمترین میزان سرمایه‌گذاری هم وارد بورس شوید و فعالیت خود را شروع نمایید.

خرید و فروش سهام  در آموزش بورس

سهام بورس به وسیله رایانه صورت می‌گیرد و افرادی که می‌خواهند سرمایه‌گذاری بورس را انجام دهند از طریق سایت بورسی می‌توانند، اقدام به خرید و فروش سرمایه خود ‌کنند. انجام این معاملات در سیستم رایانه با توجه به حراجی بین دو طرف معامله صورت می‌گیرد. خریدها بر حسب بیشترین میزان قیمت، و فروش‌ها بر حسب کمترین قیمت منظم شده و می‌توانید با توجه به شرایط در هر زمان که بخواهید معامله سهام خود را انجام دهید.

وصول وجه حاصل از فروش سهام

هزینه حاصل از فروش سهام را می‌توانید پس از سه روز کارکرد معامله دریافت نمایید. لازم به ذکر است که در تمامی روزها به غیر از پنج شنبه و جمعه و تعطیلات رسمی این کار انجام پذیر است.

خرید و فروش سهام  در آموزش بورس

عرضه اولیه

وقتی سهام از طریق شرکت خصوصی به مردم عرضه شود، عرضه اولیه گفته می‌شود، به عبارت دیگر زمانی که یک شرکت سهم شرکت را به صورت سهام در بازار بورس قرار می‌دهد. شرکت‌ها می‌توانند با منتشر کردن سهام‌های جدید سرمایه‌های جدید را از طریق مردم جذب نمایند.

با عمومی شدن سرمایه شرکت امکان خوبی جهت بهینه شدن سرمایه‌های جدید برای شرکت‌ها فراهم می‌شود. برای اینکه بتوان یک شرکت خصوصی را از طریق بازار سرمایه به شرکت عمومی تبدیل کرد، نیاز به داشتن سطح بالای علمی و انجام پیش نیازهایی لازم است.

شرکت‌هایی می‌توانند وارد بازار بورس شوند که شرایطی مناسب و مشخصی داشته باشند.

طریقه خرید عرضه اولیه

جهت خرید عرضه اولیه بایستی در زمان‌های تعیین شده توسط بازار بورس سفارش خود را به ثبت برسانید. وقتی زمان مشخص شده به پایان رسید، سهام به صورت مساوی به افراد اختصاص داده می‌شود.

برای اینکه عرضه اولیه را خریداری نمایید احتیاج نیست مبلغ زیادی را صرف کنید، با همان مبالغ کم می‌شود عرضه اولیه را انجام دهید. بیشترین میزانی که شما بتوانید سرمایه‌گذاری را انجام دهید دو روز قبل از ثبت سفارش به وسیله سازمان بورس اطلاع‌رسانی می‌شود..

مجمع بورس

وقتی که صاحبان سهام در یک مجموعه قرار گیرند به آن مجمع عمومی گفته می‌شود، قوانین لازم برای به وجود آمدن این مجمع تعیین می‌گردد. با توجه به مواد قانون در تجارت مجمع عمومی شرکت‌هایی که سهامدار می‌باشند شامل: مجمع عمومی موسس و مجمع عمومی عادی و مجمع عمومی فوق العاده می‌شوند.

افزایش سرمایه

وقتی که شرکت‌هایی که سرمایه‌گذاری انجام می‌دهند نیاز به مبالغ بیشتری از جذب سرمایه داشته باشند، طی جلساتی که توسط هیئت مدیره گرفته می‌شود، اعلام می‌کنند که سرمایه گذاران می‌توانند افزایش سرمایه خود را انجام دهند.

آموزش بورس با زبان ساده

روش‌های افزایش سرمایه

 • شرکت‌ها می‌توانند از سود انباشته و اندوخته پروژه و توسعه در زمینه سهام جایزه

در این روش شرکت سهام‌های تازه را که از طریق بالا رفتن سرمایه به سهامداران عرضه می‌کند، افزایش سهام را انجام دهد و سهامدارن نیاز به پرداخت وجه نقد نیستند.

 • از محل آورده نقدی و مطالبات در قالب حق تقدم

شرکت سهام‌های جدیدی که به وسیله افزایش سرمایه به دست آمده است را به ازای میزان معیین به سهامداران می‌فروشد، البته با رعایت حق تقدم انجام می‌شود.

 • از محل صرف سهام

در این روش حق تقدمی برای سهامداران نیست و سهام جدید که از افزایش سرمایه به وجود آمده با توجه به قیمتی که در بازار وجود دارد در اختیار سهامداران قرار می‌گیرد.

ثبت نام در کارگزاری بورس

 • دریافت کد سجام
 • احراز هویت سجام
 • مراجعه حضوری یا تکمیل غیر حضوری ثبت نام
 • افتتاح حساب سرمایه‌گذاری

ویژگی یک کارگزاری خوب

 • همیشه در دسترس می‌باشد
 • اعتبار دارد و قابل اعتماد می‌باشد.
 • سامانه آنلاین و آفلاین دارد.
 • انجام خدمات اختصاصی و متمایز
 • وصول و واریز کردن راحت
 • آسان بودن شرکت در عرضه اولیه

 

در پایان، اگر به یادگیری بورس و مسائل مرتبط به بورس علاقمند هستید می توانید از دوره های آموزشی مجموعه بزرگ پولدار باشی بهره مند شوید.

مقالات مرتبط 

نوسان گیری در بورس

نوسان گیری در بورس

می‌توان گفت نوسان گیری در بورس یک فرایند استراتژیک جذاب و درعین‌حال پر ریسک معامله است. این روش معامله به دنبال تغییرات سریع قیمت‌ها سود

ادامه مطلب
معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز

معاملات فیوچرز یا معاملات آتی از روش‌های پر ریسک ترید در بازارهای بزرگ معاملاتی است. در این روش معامله‌گران با تخمین شرایط اقتصادی، اجتماعی و

ادامه مطلب
مدیریت سرمایه

مدیریت سرمایه

در دنیای تجارت مدیریت سرمایه به معنی داشتن دانش و مهارت برای انجام معاملات کم ریسک و به دست آوردن بیشترین بازدهی است. در اولویت

ادامه مطلب
ترید در بازار سرمایه

ترید در بازار سرمایه

با معامله یکی از مفاهیم اصلی در بازار سرمایه است. ترید در بازار سرمایه یعنی معامله کردن یک سهام، رمز ارز، جفت ارز، فلزات گران‌بها

ادامه مطلب

+ 200 دوره

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 350 کاربر

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 400 مطلب

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

+ 50 کلاس

رسالت ما ثروت آفرینی برای تمام مردم ایران است.

درباره پولدارباشی

خالق استراتژی معاملاتی لاک پشت طلایی در ایران کارشناس ارشد اعتباری و سرمایه گذاری بانک فوق لیسانس مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی لیسانس مهندسی صنایع گرایش برنامه ریزی و تحلیل سیستمها دارنده مدرک تحلیل تکنیکال از کاوندیش کالج انگلستان تحلیل گر و معامله گر بازار بورس و آتی سکه و زعفران

ارتباط با ما

اعتماد شما ، افتخار ماست!

طراحی سایت توسط دیجیتال مارکتینگ مای کاستومر